Zasady przygotowania rozsad

Zasady przygotowania rozsad – Dzisiejszy odcinek z cyklu „Ogród Warzywny” będzie o rozsadach. Jakie warzywa należy uprawiać rozsady? Kiedy zaczynamy wysiewanie? I jakie są najważniejsze zasady przygotowania rozsad, żeby sadzonki były zdrowe i gotowe na czas? O tym już za chwilę. Zapraszam.

Zacznijmy od podstawowych informacji na temat wysiewu roślin na rozsady, zanim przejdziemy do listy warzyw, których rozsady warto lub trzeba przygotować. Jest kilka istotnych elementów, o których musimy pamiętać.

Do przygotowania rozsad potrzebne nam będą wybrane nasiona, pojemniki oraz podłoże. Nasiona są sprawą oczywistą, więc przejdźmy do tematu pojemników. Rozsady możemy przygotowywać w małych doniczkach, wielodoniczkach plastikowych, wielodoniczkach i minidoniczkach torfowych, w tzw. kuwetach czy w plastikowych pojemnikach po produktach spożywczych. Ważne, żeby wszystkie pojemniki, które wybierzemy były czyste, dokładnie umyte i żeby miały otwory na dnie, przez które będzie mógł wypłynąć nadmiar wody. W przeciwnym razie podłoże może być zbyt mokre i nasiona zamiast kiełkować zaczną zagniwać. Zbyt duża wilgotność podłoża sprzyja też chorobom grzybowym oraz namnażaniu się larw ziemiórek.

Podłoże do siewu i pikowania powinno być lekkie i przepuszczalne. W sklepach ogrodniczych są dostępne gotowe produkty, których możemy użyć. Do wysiewu nie należy wykorzystywać ziemi z ogrodu, chyba że wcześniej ją zdezynfekujemy, np. w wysokiej temperaturze i wymieszamy z piaskiem. Żeby siewki bez problemu wzeszły, potrzebują czystego podłoża, w którym nie może być patogenów chorobotwórczych i szkodników. To jest kluczem do sukcesu.

Jeżeli już mamy czyste pojemniki z otworami na dnie, podłoże i nasiona możemy przejść do wysiewu. Tu także jest kilka zada, o których warto pamiętać.

Po pierwsze. Zorientujemy się w jaki sposób należy wysiewać dany gatunek. Niektóre nasiona wymagają przykrycia ziemią, inne pozostawiamy na powierzchni nieprzykryte, żeby miały dostęp do światła. Zanim więc wysiejemy wybrane warzywa, sprawdźmy, jak to zrobić poprawnie. Np. nasiona pomidorów i papryki przykrywamy ziemią, a nasiona selera pozostawiamy na powierzchni podłoża, lekko je tylko przyklepując.

Kolejny punkt dotyczy wilgotności podłoża i powietrza. Żeby nasiona bez problemu wykiełkowały warto podłoże zwilżyć przed wysiewem i bezpośrednio po wysiewie, najlepiej za pomocą opryskiwacza o delikatnym strumieniu. Polewając np. konewką możemy zmyć delikatne nasiona w jedno miejsce, możemy też za mocno zwilżyć ziemię, co nie jest korzystne dla wielu roślin. Jeszcze raz przypomnienie, że podłoże dla kiełkujących roślin powinno być wilgotne, a nie mokre.

Gdy już je zwilżymy, możemy przykryć nasz pojemnik z wysianymi roślinami kawałkiem folii lub szybą lub umieścić go w mini szklarni. Dzięki temu nie będziemy musieli dbać aż tak bardzo o ponowne zwilżanie podłoża. Jednak wtedy zadbać będziemy musieli o codzienne wietrzenie rozsad. Folię możemy w tym celu w kilku miejscach ponakłówać, żeby powietrze miało dostęp do wysiewów.

Bo powietrze, to następny element, o którym należy pamiętać podczas produkcji rozsad. Kiełkujące rośliny oraz podłoże, w którym znajdują się nasiona muszą mieć dostęp do tlenu i powietrza. Jeżeli przykładowo przykryjemy plastikowy pojemnik szczelnie folią i nie będziemy pamiętać o wietrzeniu, może pojawić się pleśń i jest duża szansa, że nasiona nie wykiełkują lub zmarnieją tuż po wykiełkowaniu.

Nie możemy też zapominać o odpowiedniej temperaturze. Różnie to bywa, w zależności od gatunku. Np. sałata wykiełkują już w temperaturze kilkunastu stopni, podczas gdy niektóre odmiany papryki potrzebują do tego 23-25 stopni Celsjusza. Czasami dziwimy się, dlaczego papryka wysiana w lutym nie kiełkuje. A ona po prostu może mieć zbyt chłodno. Jeżeli pozostawimy ją w pojemniku, często budzi się w okolicach kwietnia, gdy podłoże dostatecznie się już ogrzeje.

Jest zatem kilka elementów produkcji rozsad, o których należy pamiętać, ale generalnie, podsumowując, jest to bardzo proste. Większość warzyw, które uprawiamy w ogrodach to bardzo silne i waleczne rośliny, które naprawdę chcą wykiełkować. My mamy im w tym tylko pomóc.

Zatem jakie rośliny musimy wysiać najpierw na rozsady, po to żeby potem posadzić je w warzywniku? Są to w dużej mierze rośliny z cieplejszego klimatu, dla których nasze lato jest za krótkie jak np. pomidory i papryka. A także rośliny, które mają długi okres wegetacji, co sprowadza się do tego samego, że nasz sezon pogodowy jest po prostu dla nich za krótki, tu zaliczyć można np. seler.

A nieco bardziej dokładnie, to kilka przykładów najbardziej popularnych warzyw, które należy lub można uprawiać z rozsady:

Pomidory, wysiewamy je w zależności od odmiany od drugiej połowy lutego do połowy kwietnia.

Papryka, termin jej wysiewu jest taki sam jak pomidorów, w zależności od odmiany od lutego do kwietnia.

Bakłażan czyli oberżyna i inne warzywa psiankowate, wysiewamy w tym samym czasie co paprykę.

Seler to najwcześniej wysiewane warzywo, jego rozsadę przygotowujemy już w lutym, Dotyczy to zarówno selera korzeniowego jak i naciowego oraz liściowego.

Por, może być uprawiany z rozsady wysiewanej od lutego do kwietnia lub bezpośrednio z wysiewu do gruntu już w kwietniu. Jeżeli chcemy uprawiać cebulę z nasion, a nie z dymki, to także warto wcześniej przygotować jej rozsadę. Najczęściej wysiewa się ją od lutego do marca.

Ogórki, dynie, cukinie, melony i inne warzywa dyniowate mogą być uprawiane z rozsady lub z bezpośredniego wysiewu do gruntu. Ich rozsadę przygotowujemy zazwyczaj w połowie kwietnia, robimy to na 3-4 tygodnia przed planowanym posadzeniem na miejsce stałe.

Kalarepa także może być wysiewana na rozsady lub bezpośrednio na grządce. Rozsadę kalarepy możemy przygotowywać od lutego do kwietnia i potem od maja do czerwca.

Rozsadę przygotowujemy także dla innych roślin z rodziny warzyw kapustnych, takich jak np. kapusta wczesna – wysiewamy ją w lutym, kapusta późna – wysiewamy ją w marcu i kwietniu, brukselka – wysiewamy ją w kwietniu i maju, podobnie jak jarmuż, którego można wysiewać w maju, w ogrodzie, na rozsadniku, brokuł – wysiewamy go od marca do maja i kalafior – wczesne odmiany wysiewamy w lutym i marcu, a późne w maju i czerwcu.

Sałata może być uprawiana z rozsady, ale nie musi. Po jej nasiona w zależności od odmiany możemy sięgać od lutego do lipca.

Jest także wiele ziół, których rozsadę warto przygotować wcześniej, należą do nich m.in. takie gatunki jak: majeranek, bazylia, trawa cytrynowa,

Większość warzyw uprawianych z rozsady wymaga pikowania, czyli przesadzenia do większego pojemnika w fazie dwóch, trzech liści właściwych. Na tym etapie wybieramy najsilniejsze i najdorodniejsze sadzonki z tych, które rosły wcześniej, razem, w jednym pojemniku. Odpowiedni czas pikowania ma także wpływ na to, czy nasza rozsada będzie dorodna i zdrowa.

Są jednak wyjątki od reguły i dotyczą one np. warzyw dyniowatych, w tym ogórków, które nie lubią przesadzania. Je wysiewamy od razu w większych doniczkach lub pojemnikach torfowych, żeby tylko raz narazić je na stres przesadzania, już na miejsce stałe, żeby jak najmniej naruszać bryłę korzeniową.

Ale do tych wszystkich szczegółów przejdę już w kolejnych odcinkach, gdy na bieżąco będę opowiadać o moich pracach w ogrodzie. Zapraszam więc do śledzenia cyklu „Ogród Warzywny” i do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/