Seler – najważniejsze zasady uprawy
Seler – najważniejsze zasady uprawy – 14 najważniejszych zasad uprawy, o których trzeba pamiętać od wysiewu do zbioru. Jeżeli uprawiasz lub planujesz uprawiać to warzywo, sprawdź, czy znasz i pamiętasz je wszystkie ?
Pierwsza WYSIEW
Seler uprawiamy z rozsady. Wysiew przeprowadza się w lutym lub w marcu. Nasion nie przykrywamy ziemią. Do kiełkowania potrzebują one ciepła, temperatury w okolicach 18-23 stopni Celsjusza i stałej wilgotności podłoża. Pamiętać jednak należy, że podłoże powinno być wilgotne, a nie mokre.
Zasada druga PIKOWANIE
Seler wymaga pikowania. Młode siewki rozsadzamy do większych pojemników, gdy mają mniej więcej 2-3 liście właściwe. Nie zgłębiamy ich zanadto w nowym podłożu, uważając by nie zasypać stożka wzrostu. Do czasu przyjęcia się w nowym miejscu utrzymujemy wysoką temperaturę ok. 20 stopni, potem możemy ją nieco obniżyć, nie bardziej jednak niż do 10 stopni Celsjusza.
Po trzecie ODŻYWIANIE
Seler to warzywo żarłoczne. Już rozsady można zasilić wybranym nawozem ok. 3-4 tygodnie po pikowaniu. Gleba na grządce dla selera również powinna być żyzna. Uprawia się go w pierwszym lub drugim roku po oborniku. Bezpośrednio przed sadzeniem, dołki dla selera można zaprawić kompostem.
Zasada czwarta SADZENIE
Przygotowane lub kupione sadzonki selera sadzimy w ogrodzie w drugiej połowie maja, gdy minie już ryzyko przymrozków. Nie spieszmy się z ich sadzeniem. Rozsada powinna być wcześniej zahartowana. Seler sadzimy do gleby mniej więcej na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory, nie za głęboko. Zawiązująca się bulwa może nieznacznie wystawać nad ziemię.
Piąta zasada MIEJSCE UPRAWY
Roślina ta lubi miejsca słoneczne i gleby o odczynie obojętnym, niezbyt kwaśne, przepuszczalne, nie zbite, wilgotne, ale nie podmokłe.
Po szóste NAWOŻENIE
Należy pamiętać, że seler ma wysokie wymagania pokarmowe. Warto więc pamiętać o jego regularnym nawożeniu po głównym w czasie lata. Ilość i częstotliwość nawożenia należy dostosować do gleby jaką mamy w ogrodzie oraz sposobu jej przygotowania przedsiewnego.
Zasada siódma PODLEWANIE
Ważne jest podlewanie. Nie należy dopuszczać do zbytniego przesuszenia grządki z selerem, zwłaszcza w upalne letnie dni.
Punkt ósmy ODCHWASZCZANIE
Dbamy o odchwaszczanie, żeby rosnące selery nie musiały konkurować o wodę i składniki pokarmowe z innymi roślinami. Warto też spulchniać wierzchnią warstwę gleby między selerami.
Dziewiąta zasada OBRYWANIE LIŚCI
Żółknące i najstarsze liście warto obrywać, w miarę wzrostu warzyw, pozostawiając jedynie soczyście zieloną, młodą nać.
Zasada dziesiąta ZMIANOWANIE
Warto pamiętać o zmianowaniu. Selera nie sadzimy w tym samy miejscu, w którym rósł rok lub dwa lata wcześniej. Najlepiej jest zrobić co najmniej trzyletnią przerwę w uprawie selera na tej samej grządce.
Jedenaście PRZEDPLONY
Na przedplon dla selera nadają się warzywa cebulowe lub kapustne, może być to np. cebula z dymki lub wczesna kalarepa.
Zasada dwunasta UPRAWA WSPÓŁRZĘDNA
W uprawie współrzędnej seler można sadzić w towarzystwie pomidorów, fasolki szparagowej, wcześniej wspomnianych warzyw cebulowych, takich jak np. cebula lub por i warzyw kapustnych, takich jak np. kalarepa lub kapusta. Unikajmy sadzenia selera w towarzystwie innych warzyw korzeniowych, takich jak np. marchew i pietruszka.
Punkt trzynasty DOGLĄDANIE
Regularnie sprawdzajmy czy na selerach nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. W razie konieczności należy wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski.
Zasada czternasta CZAS ZBIORU
Zbiory należy przeprowadzić najpóźniej przed nastaniem jesiennych przymrozków, żeby nie było potem problemu z ich dłuższym przechowywaniem i zdatnością do spożycia.
Seler to warzywo o długim okresie wegetacji, trwa on od wysiewu do zbioru od 7 do 8 miesięcy. Roślina ta znosi upały, ale lepiej rozwija się i rośnie w chłodniejszych latach o dużej ilości opadów.
To najważniejsze zasady całorocznej uprawy selera. Szczegółowe informacje będą pojawiać się w kolejnych odcinkach z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszamy więc do śledzenia kanału OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#seler #wysiew #uprawa #selerwysiew #siew #nasiona #warzywa #uprawawarzyw #ogródwarzywny #warzywniak #warzywniak #selerkorzeniowy #selernaciowy #selerlistkowy #ogrod_na_co_dzien #poradnik #porady #zasady