Zasady cięcia roślin ozdobnych
Przed nami garść podstawowych informacji o przycinaniu roślin ozdobnych.
Przycinanie roślin – Przycinanie drzew, krzewów w ogrodzie to ważny zabieg pielęgnacyjny, wpływający na wygląd, zdrowie i obfitość kwitnienia roślin. Niektóre drzewa i krzewy zachowują ładną formę bez naszej ingerencji. Są też takie, które przycinania nie lubią, do takich roślin należy np. magnolia, różanecznik, azalia, ostrokrzew, klon japoński i palmowy, oczar czy złotokap. Jednak ogromna większość roślin w ogrodzie potrzebuje cięcia.
Krzewy kwitnące wczesną wiosną, przed rozwojem liści, przycinamy po kwitnieniu. Do tego typu roślin należy np. forsycja, migdałek, bez lilak, jaśminowiec, pigwowiec, tawuła, wiciokrzew, wisteria, żylistek.
Te rośliny pąki kwiatowe na następny rok zawiązują latem, dlatego te krzewy przycinamy po kwitnieniu, najczęściej w maju. Pędy skracamy mniej więcej o 1/3 lub o połowę. Krzewy te można co parę lat prześwietlić, czyli zastosować cięcie odmładzające. Polega ono na wycięciu kilku najstarszych pędów na wysokości ok. 20 cm.
Przycinanie roślin – Prześwietlenia wymagają też inne krzewy w naszym ogrodzie, np. kaliny, irgi czy derenie. Najlepiej prześwietlać rośliny wczesną wiosną, zanim ukażą się pierwsze liście. Można je wówczas obejrzeć w całej okazałości i zadecydować, które z fragmentów należy usunąć. Odpowiednio tnąc roślinę, możemy liczyć nie tylko na rozwój wszystkich widocznych pąków, ale również tych uśpionych. Do grubszych gałęzi przyda się sekator dwuręczny z długimi ramionami. Dobrze sprawdzą się też sekatory wysięgnikowe, teleskopowe, których ostrza są poruszane za pomocą dźwigni i tasiemki lub specjalnej przekładni. Dzięki temu, że mają duży zasięg przydadzą się również podczas cięcia odmładzającego w gęstych zaroślach.
Wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja, przycinamy też krzewy kwitnące latem, m.in. róże i hortensje.
Róże to grupa krzewów, które wiosną zawsze powinny być odpowiednio przycięte, aby latem cieszyły nas atrakcyjnymi kwiatami. Cięcie różni się w zależności od odmiany. Róże wielkokwiatowe przycinamy nisko nad 2-4 pąkiem.
Przycinanie roślin – Cięcie róż krzaczastych polega na wycięciu przemarzniętych i suchych pędów. Wycina się też drobne pędy, niemające średnicy ołówka. Można też skrócić pędy na wysokości 3-4 pąka od powierzchni gruntu, chyba że planujemy poprowadzić krzew nieco wyżej, wtedy tniemy nad 5-7 oczkiem.
Róże pnące przycina się inaczej. Pozostawia się długie pędy, które rozgałęziają się na drobniejsze, krótsze pędy – skracamy je nad 2-3 pąkiem.
Zasadnicze cięcie róż warto wykonać, gdy soki zaczynają już krążyć w roślinach, a pąki są wyraźnie nabrzmiałe. Widać wtedy dokładnie miejsce, do którego pędy przemarzły.
Do żywych gałązek zazwyczaj używamy małych sekatorów nożycowch. Oba ich ostrza są zaokrągląne, a stalnica cienka. Przy usuwaniu martwych, twardych lub suchych pędów sprawdzą się sekatory kowadełkowe. Dolne ostrze jest szerokie i jedynie dociska pęd do górnego tnącego ostrza.
Hortensja drzewkowata, krzewiasta czy bukietowa coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. I nic dziwnego, jej liczne, piękne odmiany wspaniale zdobią nasze działki. Mają one atrakcyjne, duże, kuliste kwiatostany. W kwietniu taką hortensję należy przyciąć nad 3-4 pąkiem. Krzewy te kwitną na pędach wytworzonych w danym roku. Zabieg ten stymuluje wytworzenie u roślin silnych pędów.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku hortensji ogrodowej, piłkowanej czy dębolistnej, które kwitną na pędach ubiegłorocznych. Tutaj wczesną wiosną wycinamy jedynie suche kwiatostany tuż nad pierwszą parą pąków, ponieważ mają już pąki z zawiązkami kwiatów. Dobry sekator zawsze musi być czysty i naostrzony, by miejsce cięcia było jak najgładsze, dzięki czemu rana szybciej się zagoi.
Drzewa i krzewy iglaste można przyciąć praktycznie o każdej porze roku, Sosny, świerki i jodły tniemy tylko w wyjątkowych przypadkach, usuwając chore lub zawadzające gałęzie. Cisy, większość żywotników, a także niektóre odmiany cyprysików, dobrze znosi skracanie pędów. Ładnie się potem zagęszczają. U jałowców, zwłaszcza płożących i innych krzaczastych gatunków szybko rosnących cięcie jest konieczne, bo inaczej zagłuszą rośliny rosnące w ich sąsiedztwie lub zarosną ścieżki. Rozrastające się poza granice rabat pędy skraca się na dowolnej długości.
Jeżeli mamy dużą ilość roślin do przycięcia przydatny może się okazać sekarot akumulatorowy. Takie urządzenie przyda się do cięcia lub formowania krzewów oraz trawnika. Ma wymienne ostrza, które możemy dopasować do cięcia, jakie wykonujemy w ogrodzie.
Przycinanie roślin – Trawy ozdobne przycinamy przed ruszeniem wegetacji. W zależności od odmiany i pogody pierwsze zielone liście mogą pojawiać się od marca do maja. Jeżeli cięcie będzie spóźnione, możemy je uszkodzić. Pędy tnie się wygodnie sierpem lub nożycami do żywopłotu. Po ścięciu kępy przypominają szczotki, ale już niedługo pięknie się zazielenią. Jeżeli mamy do ścięcia dużą ilość traw ozdobnych również możemy zainwestować w nożyce lub sekator akumulatorowy.
Jeśli chcemy by nasz żywopłot był gęsty także od dołu, należy go strzyc regularnie, co najmniej raz w roku, a nawet 2-3 razy w roku, wtedy tniemy krócej. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu nieestetyczych prześwitów. Żywopłoty należy przycinać od góry, a także ich boki na całej szerokości. Zabieg ten wykonujemy nożycami do żywopłotów, a w przypadku dużego lub wysokiego szpaleru urządzeniem spalinowym, elektrycznym lub akumulatorowym. Ponieważ przycinanie żywopłotu często wymaga pracy ponad głową, warto wybrać takie urządzenie, które można odpowiednio ustawić i wyregulować.
Pamiętajmy, że niektóre drzewa i krzewy liściaste możemy przycinać dopiero latem, po rozwoju liści, ponieważ cięte wiosną narażone są na tzw. efekt płaczu, poprzez obfite wydzielanie soków w miejscu zranienia. Rośliny te są potem osłabione, a rany trudno się zabliźniają. Do gatunków tych zaliczamy m.in. graby, klony i brzozy, dlatego żywołoty z grabów przycinamy od czerwca do września.
Przycinania roślin nie należy się bać, wręcz przeciwnie. Po tym zabiegu tylko zyskają na urodzie. Za tydzień poruszymy temat życia gleby.