Rośliny na słoneczny balkon i taras

Rośliny na słoneczny balkon i taras. Jakie rośliny uprawiać na słonecznych balkonach lub tarasach? 🌞 Które gatunki wybaczą nam czasowe przesuszenie? O tym jest dzisiejszy odcinek z cyklu „Balkony i Tarasy”. 🦋 Zapraszamy!

Większość uprawianych przez nas roślin na balkonach i tarasach preferuje miejsca słoneczne i dobrze się w nich czuje, ale nie wszystkie wybaczą nam przy tym niedobór wody. Zatem jeżeli jest wyjątkowo upalnie i bezchmurnie przez dłuższy czas, po konewkę lub wąż ze zraszaczem należy w ich przypadku sięgać codziennie. A nawet dwa razy dziennie. Czasami jest to dla nas kłopot. Wtedy warto pomyśleć o gatunkach najbardziej wytrzymałych. I od razu też rada, że jeżeli nie jesteśmy w stanie regularnie podlewać naszych roślin w donicach, bo np. mamy je na działce, którą odwiedzamy co kilka dni, to lepiej jest posadzić je w większych pojemnikach, w których ziemia utrzyma dłużej wilgoć, a nie w niewielkich, które przesychają bardzo szybko.

A wracając do konkretnych przykładów, zaczynamy od pelargonii rabatowej. To jedna z najbardziej wytrzymałych roślin. Czasami zdarzają się odmiany, które przestają kwitnąć po przesuszeniu i w przypadku braku regularnego nawożenia, ale jest to generalnie wyjątek od reguły. Regułą jest bowiem to, że rośliny te wybaczą nam praktycznie wszystko, nieregularne podlewanie czy nieregularne odżywianie, a i tak będą prezentować się doskonale. Może nie tak wspaniale, jak okazy doglądane i pielęgnowane codziennie, ale nadal pięknie. Nie oznacza to, że zupełnie możemy o nich zapomnieć. Oczywiście musimy je systematycznie podlewać i należy dbać o nawożenie, ale jeżeli od czasu do czasu zdarzy nam się o nich zapomnieć, to na pewno nic się nie stanie. Nawet jeżeli lekko przyschną, czy lekko przysną, po wznowieniu podlewania, szybko odżyją.

Podobnie jest z jednorocznymi aksamitkami. O tych roślinach wielu zalet mówiliśmy już na naszym kanale. Dla przypomnienia, są to rośliny jadalne, wabiące pszczoły i motyle, niezwykle pożyteczne w uprawie współrzędnej w warzywnikach, a także niezwykle urokliwe, dlatego można dla nich znaleźć miejsce również w balkonowych lub tarasowych kompozycjach. One dadzą nam znać swoim wyglądem, że brakuje im wody, lekko przywiędną i przyschną. Ale po ponownym podlaniu bardzo szybko wrócą do siebie.

Ciekawą i bardzo wytrzymałą rośliną, aczkolwiek nieco mniej znaną, jest lewizja. To wieloletnia roślina pochodząca z Północnej Ameryki, do nasadzeń raczej w mniejszych pojemnikach. Wspaniale kwitnąca i powtarzająca kwitnienie w ciągu sezonu. W naturze rośnie ona w miejscach skalistych, przystosowana jest zatem do niedoborów wody. Słynie ona ze swojej odporności, warto poznać ją bliżej.

Generalnie wszystkie rośliny, które uprawia się na skalniakach nadają się również do uprawy na balkonach i tarasach, a są to właśnie gatunki najbardziej wytrzymałe na przesuszenia. Zazwyczaj są to rośliny wieloletnie, możemy je zatem w donicach uprawiać przez co najmniej kilka sezonów, niektóre z nich będą kwitły wczesną wiosną, inne później, w trakcie sezonu, jeszcze inne będą głównie zieloną ozdobą, a zaliczamy tu m.in. skalnicę, długo i przepięknie kwitnącą od wczesnej wiosny aż do lata, sasankę, żagwin, bergenię o różowo – fioletowych kwiatach i dużych mięsistych liściach oraz oczywiście całą grupę rojników i rozchodników.

Na słonecznych balkonach lub tarasach wspaniale będzie się czuła także lawenda. Kolejna roślina o wielu twarzach i rozmaitych możliwościach wykorzystania w kuchni, kosmetykach i oczywiście do dekoracji. W naszym klimacie najlepiej czuje się lawenda wąskolistna. Cała roślina wspaniale pachnie, wystarczy delikatnie potrzeć liście lub kwiaty, które to z kolei wabią pożyteczne owady, pszczoły i motyle. Posadzona w donicy wprowadzi nas w śródziemnomorski klimat i często raz posadzona towarzyszy nam przez wiele lat.

Do wytrzymałych i wspaniale kwitnących roślin zalicza się także szałwia. Może być to szałwia błyszcząca, której kwiatostany są soczyście czerwone lub szałwia ‚Misty”, kwitnąca w kolorze granatowo niebieskim. Obie te rośliny będą cieszyć nas kwiatami przez cały sezon, od wiosny aż do jesieni. Jeżeli znajdziemy dla nich jasne i chłodne pomieszczenie, gdzie temperatura nie spada jednak poniżej zera, to możemy je przezimować, np. razem z pelargoniami. Wtedy one również pozostaną z nami na dłużej.

Miejsce słoneczne i suche będzie też dobrym stanowiskiem dla wieloletnich ziół, jeżeli preferujemy i lubimy ich uprawę. Zwłaszcza dla tymianku, czyli macierzanki i oregano, czyli lebiodki. Rośliny te występują w różnych odmianach, takich które uprawiamy głównie na kuchenne przyprawy i takie, które w głównej mierze pełnią rolę ozdobną. Wytrzymają praktycznie każde warunki atmosferyczne i do tego również delikatnie potarte wydzielają cudowny, charakterystyczny zapach.

To na pewno nie wszystkie gatunki, które możemy sadzić na słonecznych balkonach i tarasach, a jest już z czego wybierać. Życzymy zatem słonecznych, pięknych dni i zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/