Kwiaty na balkon i taras w wiszących pojemnikach
Kwiaty na balkon i taras w wiszących pojemnikach. Czy macie na balkonie lub tarasie jeszcze miejsce na wiszące donice? Co w nich można uprawiać? 🌼 W dzisiejszym odcinku z cyklu „Balkony i Tarasy”, dla inspiracji, przykłady roślin, które idealnie nadają się do uprawy w wiszących pojemnikach. Zapraszamy! 🦋
Zacznijmy od tych najbardziej znanych i najbardziej popularnych, których nie trzeba przedstawiać, a do których zaliczają się pelargonie bluszczolistne. Był o nich już niejeden odcinek na naszym kanale. Sadzić możemy je nie tylko w wiszących pojemnikach, ale także w skrzynkach balkonowych, z których zwisają one swobodnie tworząc kolorowe kaskady. Można z nich także tworzyć wręcz kolorowe ściany stosując pojemniki do uprawy wertykalnej.
Bardziej kompaktowe i delikatnie przewieszające się są także pelargonie odmian mieszańcowych, które łączą ze sobą cechy pelargonii rabatowej, czyli bardziej okazałe, pełniejsze kwiatostany oraz cechy pelargonii bluszczolistnej, czyli właśnie zwisający pokrój. To powoduje, że doskonale prezentują się one w wiszących pojemnikach oraz np. w wysokich donicach, które nie ograniczają ich wzrostu. Co roku pojawiają się nowe odmiany, o coraz wspanialszych np. pełnych kwiatach lub żyłkowanych płatkach. Kwitną one zazwyczaj nieprzerwanie cały sezon, co czyni je jednymi z najchętniej wybieranych roślin balkonowych.
Rzadziej sięgamy po pelargonię angielską drobnokwiatową, nazywaną też anielską. Ale jak już ją nabędziemy, to też często uprawiamy ją w wiszących pojemnikach, w których rozrasta się w zbitą kulę.
Kwiaty na balkon i taras w wiszących pojemnikach.. Nie można nie wymienić w naszym zestawieniu również surfinii. To obok pelargonii najchętniej uprawiane rośliny na naszych balkonach lub tarasach, zwłaszcza w wiszących doniczkach. Już w sklepach ogrodniczych często oferowane są one w takiej formie, już bujnie rozrośniętych i kwitnących okazów. Surfinie swoim kaskadowym pokrojem, obicie pokrytym kwiatami w różnych kolorach, zdecydowanie potrafią zachwycić. Ich minusem jest to, że są dość wrażliwe na ulewne deszcze i bywają atakowane przez mszyce. Nie znoszą też za dobrze przesuszeń, jeżeli zdarzy nam się o nich zapomnieć, zwłaszcza jeżeli uprawiane są w wiszącym, stosunkowo niewielkim pojemniku. Wtedy po konewkę lub po ogrodowy wąż ze zraszaczem musimy sięgać w czasie upałów nawet codziennie. Ale warto, bo ich widok jest naprawdę zjawiskowy.
Znacznie więcej wybaczą nam Supertunie, które coraz częściej wybierane są do uprawy w balkonowych czy też tarasowych nasadzeniach. Kwiaty tych roślin występują w kolorze bieli i różnych odcieni różu. Rozrastają się one do znacznie większych rozmiarów niż surfinie, są dodatkowo odporne na czasowe przesuszenia i choroby. Niezwykle wytrzymałe, dotrzymują pod tym względem kroku pelargoniom i tak samo jak pelargonie zwisające, możemy je sadzić nie tylko w wiszących pojemnikach, ale także w skrzynkach balkonowych, wysokich donicach czy wykorzystywać je do budowania wertykalnych kwietników.
Delikatniejszą rośliną, ale wręcz stworzoną do zwisania z pojemników jest calibrachoa, przypominająca surfinie, czy też inne petunie, ale o znacznie drobniejszych kwiatach, które występują w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Ich kwiaty mogą być jednobarwne, z charakterystycznym oczkiem w innym kolorze, o dwu lub wielokolorowych wręcz płatkach. Początkowo calibrachoa były uważane ją za kolejną grupę roślin zaliczanych do rodziny petunii. Przy bliższym badaniu okazało się jednak, że mimo iż są to rośliny do siebie całkiem podobne, istnieją znaczące różnice w chromosomach i teraz traktuje się je jako osobne rodzaje. U nas najbardziej znane są jako „Million Bells” czyli „milion dzwonków”.
Kolejnym gatunkiem dość dobrze znanym i dość często uprawianym na naszych balkonach lub tarasach jest fuksja, czyli ułanka. Jej zaletą jest to, że roślina ta doskonale czuje się w cieniu lub półcieniu. Kwiaty mają charakterystyczny, prześliczny kształt, a że mogą występować przeróżne odmiany tego gatunku, jest z czego wybierać. W prawdzie są też takie, które mają pokrój wniesiony, ale częściej spotyka się te przewieszające się, tworzące dość zwartą kulę w wiszącym pojemniku lub praktycznie przepływające przez ich krawędzie. Są osoby, które zaczęły kolekcjonować fuksje w przeróżnych odmianach, tym bardziej, że są to rośliny wieloletnie, jeżeli tylko uda nam się znaleźć na zimę miejsce jasne i chłodne, gdzie temperatura nie spada poniżej zera.
Niezwykle interesującą i również bogatą w przeróżne odmiany jest także grupa begonii, w tym begonii o pokroju przewieszającym się, w sam raz do wiszących pojemników. Ich kwiaty mogą przybierać różne kształty i różne kolory, mogą być pełne lub pojedyncze, mniejszych lub większych rozmiarów, pojawiających się nieprzerwanie od wiosny do późnej jesieni. Równie dekoracyjne bywają liście tych roślin, które mogą być jasno lub ciemno zielone, czy też bordowe, a nawet prawie czarne. Minusem jest to, że w ogrodach begonie są uwielbiane przez ślimaki, ale uprawiając je w wiszących pojemnikach eliminujemy ten problem.
Niektórzy w doniczkach wieszanych na hakach uprawiają też werbenę. U werbeny kwiatostany tworzą prześliczne baldachy. Występują one w bardzo bogatej gamie kolorystycznej.
Wymieniając gatunki do podniebnych nasadzeń, należy pamiętać też o tych drobnokwiatowych, które z daleka przypominają kolorowe lub białe chmurki, bo są tak obsypane kwiatami, że nie widać już praktycznie zielonych łodyg czy liści. Do takich roślin zalicza się m.in. lobelia. Kolorem dominującym kwiatów lobelii jest niebieski w różnych odcieniach, dostępne są również odmiany kwitnące na fioletowo lub biało. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku lobelii jest systematyczne podlewanie, ponieważ nie lubi ona zarówno suchego podłoża jak i nadmiaru wody. Za to roślina ta jest lubiana przez pszczoły i trzmiele, może dlatego, że podobno kolor niebieski jest barwą najlepiej zauważalną przez te pożyteczne owady.
Do drobnokwiatowych gatunków cudownie prezentujących się w wiszących koszach i donicach zalicza się także smagliczkę nadmorską. Kwiaty najczęściej w kolorze białym, zebrane są w charakterystyczne kępki mogą być dekoracją od wiosny aż do jesieni.
Coraz częściej na balkonach lub tarasach sadzimy też bakopę suterę, o kwiatach w kolorze białym, różowym lub fioletowym. Może samodzielnie rosnąć właśnie w wiszącym pojemniku lub być elementem przewieszającym się przez wysoką donicę w większej kompozycji wielogatunkowej. Drobne kwiaty tej rośliny są niezwykle urokliwe.
A oprócz kwitnących gatunków, w wiszących pojemnikach możemy uprawiać także gatunki ozdobne z liści, do których zalicza się między innymi plektrantus koleusowaty, czyli komarzyca, kocanka, bluszcz, bluszczyk kurdybanek czy dichondra, która z czasem potrafi stworzyć wręcz roślinny wodospad.
Do tego możemy jeszcze dodać truskawki. Bo w podwieszanych doniczkach można uprawiać nie tylko rośliny ozdobne, ale także użytkowe. W prawdzie zwisające owoce truskawek będą raczej znikać, jak tylko się zaczerwienią, ale nie zmienia to faktu, że o nich też należało wspomnieć w dzisiejszym odcinku.
To tylko namiastka tego, co możemy uprawiać w wiszących pojemnikach. Może na Waszych balkonach lub tarasach królują jeszcze inne rośliny… Są też wczesnowiosenne gatunki, jak np. bratki, o których jednak lepiej jest opowiedzieć wiosną. Zapraszamy więc do śledzenia kanału OGRÓD NA CO DZIEŃ i do oglądania kolejnych filmów.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/