Rozsady pomidorów – ogród warzywny
Rozsady pomidorów – W dzisiejszym odcinku programu „Ogród Warzywny” powiemy o rozsadach pomidorów i innych warzyw, o sadzeniu sałaty i pora oraz o wysiewie kopru i słonecznika. Zapraszamy!
W wielu warzywnikach widać już pierwsze owoce naszej pracy. Niektóre rośliny, co zostały wysiane w marcu lub kwietniu na przedplon już można zbierać. W moim przypadku jest to szpinak, rzodkiewka i cebula dymka. Mimo że rośliny te nie są jeszcze w pełni rozwinięte, trafią już na kanapki i do sałatek. Taka przerywka dobrze zrobi pozostałym uprawom, które będą miały więcej miejsca na dalszy wzrost. Na grządkach cały czas dbamy o regularne odchwaszczanie i podlewanie. Sprawdzamy też czy nie pojawiły się szkodniki, ślady żerowania ślimaków już widać. Po przedplonach, za 2-3 tygodnie, w drugiej połowie maja będą w tym miejscu sadzone warzywa ciepłolubne, pomidory, papryka i ogórki.
Tymczasem dbamy o rozsady tych roślin. Ogórki i dynie już pięknie wykiełkowały. Wystarczył im tydzień by błyskawicznie nasiona zamieniły się w młode siewki. Ważne, by nie dopuścić do ich przesuszenia. Doniczki torfowe przesychają znacznie szybciej niż plastikowe, więc po konewkę trzeba sięgać nawet codziennie. Rośliny warzywne, które dotychczas rosły na zacisznym parapecie okiennym, mają często duże, ale wiotkie liście i łodygi. Chcąc przygotować silne egzemplarze do sezonu ogrodowego, ustawiamy je w maju na zewnątrz w zacisznym miejscu. Na początku nie mogą stać na słońcu, ponieważ doprowadzi to do poparzenia liści. W chłodniejsze noce wnosimy je jeszcze do pomieszczenia. W moim przypadku zajmuje to sporo czasu… ale warto.
Rozsady pomidorów – Pomidor jest prawdziwym pożeraczem składników pokarmowych, które w niewielkich doniczkach szybko ulegają wyczerpaniu. Jeżeli liście zaczynają blednąć lub przebarwiać się na żółto, może być to oznaką niedoborów składników odżywczych. Nie jest to jeszcze moment na sadzenie ich w gruncie, warto więc rozsady nawieźć. Możemy użyć nawozu rozpuszczalnego w wodzie i podlać nim rośliny. Jeżeli nasze pomidory wyrosły, już teraz możemy pomyśleć przymocowaniu ich do podpory. Przywiązujemy je na tzw. ósemkę.
Na grządki mogą już trafić sadzonki sałaty. Są to wspaniałe warzywa, które naprawdę możemy uprawiać w każdych warunkach, na działce, na tarasie, na balkonie czy okiennym parapecie. Nawet jeden listek własnoręcznie wysianej sałaty na kanapce smakuje i wygląda wspaniale. Sadząc sałatę pamiętajmy, aby za bardzo jej nie zagłębiać. Nie możemy zasypać ziemią nasady liści. Na grządkach roślinę tę możemy sadzić w rzędach. Możemy też potraktować je jako jadalną dekorację i posadzić je na obwódkach. Ja zawsze kilka sałat liściowych sadzę też w donicach, które stawiam na tarasie, żeby zawsze je mieć w pobliżu podczas robienia kanapek. Sałatę można zbierać przez cały rok, trzeba tylko dostosować odmiany do pory roku. Od lutego do kwietnia wysiewaliśmy odmiany wiosenne, lubiące chłód i wilgoć. Teraz sadzimy ich rozsady. A począwszy od maja możemy wysiewać odmiany letnie, które dobrze znoszą upał i nie wybijają w pędy nasienne.
Por niestety nie może być uprawiany w niewielkich donicach. Ale możemy spróbować uprawy w większych pojemnikach, szczególnie gdy planujemy zbiór młodych roślin. Sadząc por na grządkach możemy go zagłębiać dość mocno, aż do nasady zielonych liści. Myśląc o uprawie współrzędnej warto posadzić por w towarzystwie marchwi, sałaty, selera, pomidorów czy warzyw kapustnych.
Na początku maja możemy też wysiewać kolejne zioła. Rozsady bazylii, pietruszki liściowej czy majeranku już wyrosły. Po 15 maja trafią do gruntu lub do donic. Koper jednak wyrósł mi dość słabo, posieję go więc teraz jeszcze raz w donicach, które będą stać w ogrodzie i bezpośrednio na grządce. Nasiona kopru można wysiewać od marca do końca lipca w rzędach lub rzutowo, nawet między innymi warzywami. W uprawie współrzędnej jest dobrym towarzystwem dla fasoli, ogórków i ziemniaków. Na tym zagonie mój syn posadził ziemniaki. Pierwszy raz będziemy uprawiać te warzywa. Dosieję tu także koper. Młode listki kopru w sałatkach, sosach i z młodymi ziemniakami smakują doskonale. Kwitnące rośliny przydadzą się podczas kiszenia ogórków. Po wysiewie utrzymujemy wysoką wilgotność gleby, aż do pojawienia się wschodów. Czasami koper kiełkuje dość długo, może się okazać, że pierwsze siewki pojawią się dopiero po 3 tygodniach.
Jeżeli mamy w warzywniku lub na rabacie kwiatowej miejsce, gdzie mogłyby rosnąć słoneczniki, to też możemy teraz sięgnąć po ich nasiona. Odmian jest naprawdę wiele. Niektóre są typowo ozdobne, inne uprawiamy w celach spożywczych. Słoneczniki najlepiej jest wysiewać wprost do gruntu, bo rośliny te nie lubią przesadzania. Zalecanym terminem jest przełom kwietnia i maja oraz pierwsza połowa maja. Rośliny te lubią miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte oraz ziemię bogatą w składniki pokarmowe. Warto więc przed siewem zasilić glebę np. kompostem. W późniejszej pielęgnacji również zalecane jest dodatkowe nawożenie. Nasiona są dość duże, więc sadzimy je stosunkowo głęboko, w rowkach lub dołkach o głębokości mniej więcej 3 cm. Przysypujemy je ziemią, ugniatamy i obficie podlewamy. Jeżeli pogoda będzie sprzyjająca pierwsze wschody mogą się pojawić już po kilku dniach.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/