Sępolie fiołkowe – fiołki afrykańskie

Sępolie fiołkowe – Te niewielkie, ale pełne uroku rośliny kwitną w jaskrawych kolorach zarówno latem jak i zimą. Sępolie fiołkowe, nazywane też fiołkami afrykańskimi, będą tematem dzisiejszego odcinka. Zapraszam na „Dom Pełen Kwiatów”.

Sępolie fiołkowe należą do najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Jej charakterystyczne kwiaty z żółtym oczkiem pojawiają się przez cały rok. Pochodzi z południowej Afryki, głównie z Tanzanii. Dobrze czuje się w naszych mieszkaniach, ponieważ lubi stałą, ciepłą temperaturę pokojową. Minimalna temperatura dla tej rośliny to 12 stopni Celsjusza, uważajmy więc podczas transportu ze sklepu do domu, jeżeli będziemy kupować ją zimą. Należy ją wtedy dokładnie zabezpieczyć.

Początkowo kwiaty sępolii były ciemnoniebieskie. Ale obecnie istnieją liczne odmiany hodowlane o różnych formach i barwach kwiatów.

Barwa kwiatów może przybierać różne odcienie: od bieli, przez kolor różowy, niebieski, fioletowy do czerwonego. Wyróżnia się odmiany jednokolorowe lub dwukolorowe, o płatkach płaskich lub karbowanych czy pofalowanych.

Liście sępolii są grube, ciemnozielone, pokryte charakterystycznym meszkiem. I tu uwaga. Nigdy nie należy ich spryskiwać. Chociaż roślina ta lubi dużą wilgotność powietrza, zwilżanie zarówno liści, jak i środka sępolii jej nie służy. Nie należy więc moczyć jej również przy podlewaniu. Najlepiej nawadniać ją przed podsiąk, nalewając wodę do podstawki lub osłonki. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre, w przeciwnym razie naszej sępolii może grozić zgnilizna korzeni. Dla ochrony przed zgnilizną należy też regularnie usuwać przekwitłe kwiaty i zwiędnięte liście, wyrywając je z ogonkami.

Sępolie fiołkowe mają małe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Przesadzamy ją mniej więcej co 2-3 lata, gdy roślina nadmiernie się zagęści. Nie sadzimy jej zbyt głęboko, żeby nie uszkodzić nasady części nadziemnej. Fiołki afrykańskie dobrze czują się w miejscach jasnych lub półcienistych, osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Jeżeli zauważymy plamy na liściach, to znak, że roślina ma zbyt słoneczne stanowisko, lub że podczas podlewania zmoczyliśmy je wodą. Chrońmy sępolie fiołkowe przed dużymi wahaniami temperatury i przed przeciągami.

Rośliny te pięknie prezentują się praktycznie w każdej aranżacji. W niewielkiej doniczce lub osłonce, w koszyczku, w szkle, czy w zestawieniu z innymi roślinami domowymi. Wiele osób ma na parapetach kolekcje różnych odmian. Nie jest to trudne, ponieważ sępolie bardzo łatwo rozmnożyć.

A jak to zrobić opowiem w kolejnym odcinku.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/