Sierpień w ogrodzie 23.08 – 29.08 kalendarz ogrodnika

Sierpień w ogrodzie – W niektórych lasach grzyby się już pojawiły. Czasami wyrastają one również w naszych ogrodach. Widok pojedynczych okazów jest zazwyczaj niegroźny. Jednak jeżeli rosną w kształcie okręgu na trawniku, mogą oznaczać, że mamy tzw. czarcie kręgi w darni. To już jest choroba grzybowa, którą należy zwalczyć, jeżeli chcemy mieć piękny i zdrowy trawnik.

Wygląd naszej ogrodowej murawy mogą się też psuć plamy żółknących źdźbeł spowodowane przez przesuszenia. Temu możemy bez problemu zapobiec poprzez systematyczne podlewanie trawnika. Jeżeli ilość opadów jest niewystarczająca lub gdy w pobliżu trawnika rosną drzewa czy też rośliny okrywowe, które konkurują o wodę, musimy zadbać o jej dodatkowe dostarczenie. W podlewaniu darni pomocne są różnego rodzaju zraszacze, wahadłowe lub obrotowe.

Pomocne filmy : Problemy z trawnikiem , Żywopłot, jak przycinać , Przycinanie iglastego żywopłotuWrzosy na balkon i taras , Pelargonie po lecie

W sierpniu powinniśmy zakończyć już przycinanie żywopłotów i roślin okrywowych. Muszą mieć one czas, żeby się zregenerować i przygotować do zimy. Czasami nasze nasadzenia w trakcie lata zanadto się rozrastają, nachodząc na ścieżki lub inne rośliny. Możemy je przyciąć za pomocą sekatorów ręcznych lub urządzeń tnących. Koniec sierpnia to także ostatni moment na nawożenie roślin ogrodowych nawozami z dużą ilością azotu. Od września zaleca się już stosowanie tzw. nawozów jesiennych z przewagą fosforu i potasu.

Nie dotyczy to roślin kwitnących, które uprawiamy w donicach na tarasach i balkonach. Je cały czas pielęgnujemy i dokarmiamy tak samo jak dotychczas. Dopóki nie nadejdą chłodniejsze już jesienne noce cieszmy się widokiem ich kolorowych, wspaniałych kwiatów i kwiatostanów.

Na rabatach, a czasami również w warzywnikach możemy za to podziwiać o tej porze wspaniałe słoneczniki. Zarówno te, które uprawiamy ze względu na niezwykle zdrowe i smaczne ziarna słonecznika, jak również odmiany ozdobne o różnokolorowych płatkach i o różnym pokroju. Przypominamy, że karłowe słoneczniki możemy ścinać do letnich bukietów. Pięknie ozdobią nasz dom ustawione w wazonie.

Nie zapominajmy o bukszpanach. Nieustannie musimy obserwować te rośliny i sprawdzać czy nie zostały zaatakowane przez ćmę bukszpanową. Ten ogrodowy szkodnik, który dotarł do naszego kraju stosunkowo niedawno z Azji, niszczy w ogrodach nasze piękne, długo rosnące bukszpany w ekspresowym tempie. Zagrożeniem są gąsienice, które początkowo wygryzają tylko miękisz liści, a potem obgryzają je całkowicie. W sklepach ogrodniczych pojawiły się już preparaty, które pomogą nam w walce z ćmą bukszpanową. Może być to np. środek owadobójczy, który działa na roślinie powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Wnika w roślinę i krążąc w niej z sokami dociera do wszystkich szkodników, nawet tych ukrytych. Pamiętajmy jednak, aby tego typu środki aplikować wtedy, gdy nie ma w ogrodzie pożytecznych owadów, wcześnie rano, późno wieczorem lub nawet w nocy.

Czas mija nieubłaganie i wakacje zmierzają ku końcowi. Życzymy pogodnego, słonecznego i pięknego weekendu – ostatniego w tegorocznym wakacyjnym sezonie. Warto cieszyć się każą chwilą letniego relaksu w ogrodzie, bo już niebawem czeka nas wiele jesiennych zadań i prac ogrodniczych.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/