Kalendarz ogrodnika na 16.04 – 22.04 – kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie – Jeśli w kwietniu pszczoły nie latają, to jeszcze długie chłody się zapowiadają.

Na szczęście wśród kwiatów pszczół coraz więcej, pora więc rozpocząć kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Rozpoczyna się sezon podlewania roślin. Częstego nawadniania wymagać będzie trawnik, warzywnik, donice na tarasach i rośliny na rabatach, szczególnie nowe, młode nasadzenia. Po zimie warto sprawdzić stan sprzętu do nawadniania, przejrzeć węże, zraszacze, złączki i przyłącza, tak aby cały system nawadniający był sprawny i gotowy do działania.

ABC nawadniania to supertemat w kwietniowym wydaniu czasopisma „Kocham Ogród”. Znajdziemy w nim opis 7 złotych zasad podlewania, a także artykuły o ekologicznej deszczówce i technikach dostarczania wody roślinom.

Jeżeli chcemy mieć piękną, zieloną murawę, musimy trawnik podlewać, nawozić, odchwaszczać i kosić. Zbliża się moment rozpoczęcia tych zabiegów na trawniku. Dobrze odżywiony trawnik rośnie równomiernie, jest zdrowy i dobrze wybarwiony. Częste koszenie poprawia wygląd darni, wzmacnia źdźbła i ogranicza rozwój chwastów. Pierwsze koszenie przeprowadza się zazwyczaj w połowie kwietnia. Więcej o pielęgnacji trawnika powiemy w sobotnim Ogrodniczym Vademecum. Trawnik jest też tematem miesiąca w kwietniowym czasopiśmie „Przepis na Ogród”, w którym można poczytać o tym jakie są 4 kroki do pięknej murawy, jak pozbyć się pędraków, a także o trawniku z rolki.

Kończymy cięcie drzew owocowych. W lutym przycinaliśmy drzewa mniej wrażliwe na uszkodzenia mrozowe, m.in. jabłonie i grusze. W połowie marca zaleca się wykonanie cięć wrażliwszych gatunków, czyli śliw, moreli i brzoskwiń. Czasami warto przycinanie prześwietlające nieco opóźnić, żeby łatwiej rozpoznać gałęzie chore i uszkodzone przez mróz. Czereśnie i wiśnie są najbardziej podatne na choroby kory i uszkodzenia, dlatego będziemy je ciąć dopiero latem, po zbiorze owoców.

Kontynuujemy wysiew kwiatów jednorocznych, m.in. nagietka i maciejki. Maciejka to roślina, która jest najlepszym dowodem na to, że to, co najpiękniejsze, jest często niewidoczne dla oka. Niepozornej maciejki jednorocznej prawie nie widać, szczególnie gdy w dzień zwija swoje jasnofioletowe kwiaty. Jednak wieczorem pachnie tak wspaniale, że zatrzyma nas w ogrodzie nawet o późnej porze.

Impregnujemy drewniane meble i tarasy. Żeby służyły nam przez wiele lat i dobrze wyglądały warto je co roku olejować. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do niszczenia drewnianych elementów, co wpłynie negatywnie na ich stan oraz wygląd.

Pamiętamy o nawożeniu rozsad. Szczególnie tych, które będziemy sadzić w gruncie dopiero w maju. Uprawiane w niewielkich doniczkach, z małą objętością podłoża są narażone na niedobory składników pokarmowych. Musimy je więc regularnie dokarmiać.

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Dzień promowania życia w harmonii z naturą i Ziemią. Wszyscy uprawiający ogrodnicze hobby wiedzą jakie to ważne.