Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 03.09 – 09.09

Wrzesień w ogrodzie – „Jeśli wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda trzyma”. Czas na kolejny „Tydzień w ogrodzie.”

Częściowo sprzątamy już rabaty po zbiorach warzyw. Jednak te warzywa, które jeszcze dojrzewają i rosną cały czas musimy na bieżąco odchwaszczać i podlewać. Nadal pozostają na grządkach warzywa korzeniowe, pietruszka, marchew i buraki. Cały czas dojrzewa też wysiana w lipcu fasolka szparagowa, późniejsze odmiany pomidorów i ogórków.

Kończymy okres sadzenia truskawek i poziomek. Truskawki nie mają dużych wymagań glebowych, nie lubią jedynie podłoża zbyt wilgotnego i ciężkiego. Na słonecznym stanowisku wydadzą dorodne i smaczne owoce.

W pojemnikach na tarasach i balkonach lub na rabatach sadzimy wrzosy. Są one symbolem jesieni. Wrzosy wymagają kwaśnego podłoża i słonecznego stanowiska. O tej porze w szkółkach i sklepach ogrodniczych jest szeroka oferta, jest więc z czego wybierać.

We wrześniu sadzimy też rozsadę roślin dwuletnich, m.in. orlików, niezapominajek, bratków, stokrotek czy goździków.

Nadszedł też czas na sadzenie krokusów. Możemy je sadzić na rabatach kwiatowych, w trawniku czy w donicach. Cebulki sadzimy na głębokość trzykrotności ich wielkości. W przypadku krokusów jest to głębokość od 5-8 cm.

Wrześniowe ogrody mienią się pięknymi barwami. Gwiazdami kolorów są o tej porze dalie. Kwitną często nieprzerwanie od czerwca do pierwszych mrozów. Idelanie nadają się na kwiat cięty, mogą więc zdobić również nasze domy i mieszkania.

O daliach możemy też przeczytać we wrześniowym czasopiśmie “Mój Piękny Ogród”. Oprócz tego znajdziemy w nim także informacje m.in. o zawilcach japońskich i roślinach iglastych, o ich odmianach oraz najważniejszych zabiegach pielęgnacyjnych, które pozwolą nam cieszyć się pięknymi okazami.

Planując jesienne nasadzenia roślin, warto już teraz wybrać miejsce i przygotować stanowisko. Należy je dobrze odchwaścić. Dobrze jest też wzbogacić je w odpowiednie składniki odżywcze, które pomogą roślinom odpowiednio się zakorzenić i zadomowić w naszym ogrodzie.

Kolejny „Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.