Kalendarz ogrodnika na 19.08 – 25.08 – sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie – Zbieramy więc plony i owoce naszej pracy w warzywnikach oraz sadach i rozpoczynamy kolejny tydzień w ogrodzie. Podziwiamy też rośliny kwitnące, które teraz cieszą oczy kolorową paletą barw. Szczególnie pięknie prezentują się teraz słoneczniki, które po przekwitnięciu są zdrową i smaczną przekąską.

20 sierpnia przypada Dzień Komara. W tym dniu warto przypomnieć że są rośliny, których komary nie lubią. Zaliczamy do nich m.in. komarzycę, czyli plektrantus koleusowaty oraz lawendę. Możemy je z powodzeniem uprawiać w ogrodach, na balkonach i tarasach.

Lawendę zaliczamy do roślin, które wspaniale prezentują się po ścięciu i ususzeniu. Do innych kwiatów na suche bukiety zaliczyć możemy też kocanki, zatrwian czy hortensje oraz kłosy traw ozdobnych. Jesienią i zimą będą nam przypominać minione ciepłe dni w ogrodzie. Nie suszymy ich na słońcu, ponieważ wtedy tracą kolor.

Cały czas, na bieżąco ścinamy też i suszymy zioła, m.in. tymianek, oregano i bazylię. Młode liście ziół spożywamy też na bieżąco. Nie tylko dodają aromatu przygotowywanym potrawom, ale często wspomagają też układ trawienny, zwłaszcza jeżeli serwujemy dania z mięsa czy ryb.

Kończymy już zbiory niektórych warzyw, np. wczesnych odmian ogórków czy fasolki szparagowej. Wolne grządki możemy obsiać roszponką, rokiettą siewną czy szpinakiem na poplony. Obserwujemy dojrzewające pomidory, regularnie sprawdzamy, czy nie pojawiły się pierwsze oznaki chorób grzybowych, szczególnie wtedy, gdy przez kilka dnia utrzymywała się deszczowa i pochmurna pogoda. Jeżeli zauważymy plamy na liściach możemy przeprowadzić oprysk środkiem grzybobójczym. Może być to preparat systemiczny, który zapobiega i zwalcza m.in. zarazę ziemniaka na pomidorach i alternariozę. Po oprysku substancja aktywna przemieszcza się w łodydze i liściach, docierając do każdej części rośliny. Może to być też preparat o działaniu wgłębnym i kontaktowym, który należy dokładnie nanieść za pomocą opryskiwacza. Warto wybrać taki środek, który ma krótki okres karencji.

O tej porze możemy rozmnożyć krzewy iglaste, m.in. jałowce, żywotniki i cyprysiki. Odrywamy mniej więcej 6-10 cm wierzchołki tegorocznych przyrostów z tzw. piętką, czyli kawałkiem starszego pędu. Koniec sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w doniczkach wypełnionych podłożem.

Zbliża się ostatni moment, żeby przyciąć żywopłot, zarówno iglasty jak i liściasty. Letnie cięcie polega zazwyczaj na skróceniu pędów wyrastających poza obrys bryły i koryguje kształt żywopłotu. Teraz przycięte rośliny rośliny zdążą jeszcze zregenerować przed zimą i odpowiednio przygotować na nadejście chłodniejszych dni.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/