Storczyki pielęgnacja – phalenopsis
Storczyki pielęgnacja – Najbardziej popularnym storczykiem w naszych domach jest phalenopsis. I to o nim jest pierwszy odcinek programu „Dom pełen kwiatów”.
Storczyki pielęgnacja – Falenopsisy są proste w uprawie, ponieważ tolerują przeciętną temperaturę pokojową i nie wymagają okresu spoczynku. Kwiaty tego storczyka są bardzo trwałe i zawiązują się na cyklicznie odradzających się pędach. Trudno już dziś zliczyć, ile odmian tej przepięknej rośliny trafiło do handlu. Falenopsis jest dostępny w wielu kolorach i wielu rozmiarach od odmian miniaturowych, do odmian o kwiatach wielkości naszej dłoni.
Najważniejszą, dla nas, częścią storczyka są kwiaty. O wyjątkowej urodzie. Musimy pamiętać, żeby nie zraszać kwiatów, ponieważ wtedy mogą pojawić się na nich plamy lub przebarwienia.
Kwiaty osadzone są na pędzie kwiatowym. Storczyki kupione w sklepach mają pięknie poprowadzone, proste pędy. Falenopsisy, które zakwitły w naszych domach ponownie, zazwyczaj nie prezentują się już aż tak dobrze. Musimy pamiętać, aby odpowiednio poprowadzić pęd kwiatowy. Przymocować je do podpórki za pomocą odpowiednich zaczepów lub tzw. żabki.
Na pędzie kwiatowym znajdują się oczka pędowe. To z nich mogą wyrosnąć kolejne pędy obsypane kwiatami. Jeżeli zdecydujemy się na skrócenie pędu po przekwitnięciu, warto to zrobić nad oczkiem. Często zastanawiamy się czy obcinać pędy kwiatowe. W przypadku falenopsisów nie jest to konieczne. Możemy poczekać aż pęd sam uschnie i wtedy go wyciąć. Możemy też pędy skracać, ale wtedy zwróćmy uwagę właśnie na oczka.
Liście tego storczyka są położone naprzeciwlegle, wyrastają na zmianę. Są dość grube i sztywne. Najstarsze liście co jakiś czas żółkną i opadają. Jeżeli zaczynają się marszczyć nie musi to wcale oznaczać, że roślinę za mało podlewamy. Wręcz przeciwnie. To może oznaczać, że podlewamy storczyka zbyt często. Przy podlewaniu uważajmy, aby woda nie została w kątach liści. To może spowodować ich gnicie. Za to warto je zraszać wodą lub specjalnymi odżywkami do storczyków.
Falenopsis tworzy grubomięsiste, srebrzystoszare twory, które szybko wyrastają z podłoża doniczki. Są to tzw. korzenie powietrzne. Nie powinno się ich obcinać, ponieważ to właśnie one są odpowiedzialne na gromadzenie wody i dostarczanie roślinie energii. Pokrywa je welamenem szaro-biała powłoka specjalnych, gąbczastych komórek, przystosowana do pobierania wilgoci z powietrza. Po podlaniu ich barwa zmienia się na ciemniejszą zieleń. Można pozwolić im rosnąć swobodnie. Nie trzeba ich chować w podłożu. Chyba że przesadzamy roślinę.
Aktywnie rosnące korzenie mają zielonkawe czubki, czyli stożki wzrostu. Zauważono, że storczyki rozwijają się lepiej w pojemnikach o przezroczystych ścianach, bo wówczas światło dociera także do korzeni. Taką doniczkę umieszczamy w osłonce, która może być również przezroczysta, ale nie musi. Warto co jakiś czas wyjąć doniczkę z osłonki i sprawdzić stan korzeni. Osłonki do storczyków często mają odpowiedni kształt, który umożliwia gromadzenie się nadmiaru wody na dnie, chroniąc jednocześnie korzenie roślin przed jej dotykaniem.
W tropikalnych lasach deszczowych, które są dla storczyków naturalnymi siedliskami, rośliny te rosną na drzewach i pobierają wodę oraz pokarm z powietrza. Nie są więc pasożytami, zaliczamy je do epifitów. W uprawie doniczkowej ważne jest więc, aby storczyki rosły w luźnym i przepuszczającym powietrze substracie. W normalnej ziemi do kwiatów szybko by zgniły.
W skład podłoża do storczyków wchodzi kora sosnowa i niewielka ilość torfu, a także startowa dawka nawozu, dlatego po przesadzeniu nie musimy nawozić naszych roślin przez następnych kilka tygodni. Podłoże dla falenospisów musi być charakteryzować się dobrą przepuszczalnością i porowatością.
Storczyki pielęgnacja – Przez luźne podłoże, w którym uprawiane są storczyki, woda przepływa jak przez sito, dlatego najskuteczniejszym sposobem nawadniania są kąpiele. W tym celu wyjmujemy rośliny z osłonki i zanurzamy w wodzie. Możemy też wlać wodę do osłonki i pozostawić w niej bryłę korzeniową tak długo, aż całkowicie nasiąknie wodą. Następnie wyjmujemy ją i osączamy. Taką kąpiel przeprowadzamy średnio raz w tygodniu, o ile roślina nie jest w okresie spoczynku. W okresie spoczynku storczyków nie nawozimy i ograniczamy podlewanie.
Storczyki pielęgnacja – Korzenie storczyka są wrażliwe na zasolenie, czyli zbyt intensywne nawożenie, które może doprowadzić do ich poparzenia. Dlatego storczyki należy zasilać z umiarem. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po nawóz lub odżywkę dla storczyków. Mają one zbilansowany skład dopasowany do potrzeb żywieniowych tych roślin. Odżywki stosujemy raz w miesiącu. Są one dostępne w postaci specjalnych aplikatorów. Nawóz rozcieńczamy w wodzie i podlewamy nim roślinę lub w takim roztworze zanurzamy osłonkę z korzeniami i podłożem.
Do tematu storczyków będziemy jeszcze wracać. Podobno kto raz rozpocznie uprawiać storczyki, już zawsze pozostanie ich oddanym wielbicielem. Są eleganckie, egzotyczne i niezwykle urokliwe. Za tydzień zajmiemy się skrzydłokwiatami. Do zobaczenia.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/