Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Przełom stycznia i lutego to czas, kiedy warto przygotować się do wysiewania pierwszych w tym sezonie roślin na rozsady. Jakie to rośliny? I co jeszcze warto zrobić w tym tygodniu? O tym jest mowa w dzisiejszym filmie z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszam!

„Kiedy w styczniu rosną trawy, lipiec dla nas nieciekawy” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” …

… który zapowiada się na całkiem ciepły, jak na tę porę roku. Na niektórych rabatach widać już pąki ciemierników, pojedyncze kwiaty pierwiosnków czy bratków. Można pokusić się o prace porządkowe w ogrodzie, jeżeli takie są potrzebne czy o przygotowanie grządek pod wczesne wysiewy, jeżeli ziemia już rozmarzła. Warzywa na przedplony pod osłonami można w cieplejszych rejonach naszego kraju wysiewać już w lutym.

Styczniowe i lutowe dni, kiedy nie możemy jeszcze w pełni pracować w ogrodzie, możemy przeznaczyć na przegląd i konserwację narzędzi i urządzeń, zwłaszcza jeżeli nie zdążyliśmy zrobić tego jesienią. Warto oczyścić i odrdzewić grabie, szpadle i widły, jeżeli taka zachodzi potrzeba, a także naostrzyć i zabezpieczyć olejem sekatory, nożyce i siekiery.

W czasie odwilży warto się przejść po ogrodzie i sprawdzić jak czują się rośliny. To czas, kiedy można podlać rośliny zimozielone, jeżeli tego potrzebują. Jeżeli rosną one na rabatach pod chmurką, zapewne nie będzie takiej potrzeby, bo mogą czerpać wilgoć z topniejącego śniegu lub z deszczu, jednakże jeżeli mamy posadzone iglaki bądź liściaste rośliny zimozielone w donicach pod zadaszeniami, to je w czasie odwilży należy odwiedzić z konewką.

W domach cały czas możemy kontynuować pędzenie cebuli, pietruszki czy selerów na świeżą zieleninę oraz wysiewy wybranych roślin na bogate w witaminy i minerały kiełki. Możemy też wysiewać wiele warzyw i ziół na tzw. młode liście, które są gotowe do zbioru i spożycia po mniej więcej 3-4 tygodniach. Dotyczy to m.in. takich roślin jak słonecznik, groszek cukrowy, sałata, bazylia, rukola czy rokietta siewna.

W cieple naszych mieszkań kontynuować możemy też wysiewy ciepłolubnych roślin ozdobnych i bylin na rozsady. Przypominamy, że od stycznia możemy wysiewać m.in. takie gatunki jak pelargonie bluszczolistne oraz pelargonie rabatowe, begonie stale kwitnące, szałwie błyszczące, heliotropy, żeniszki czy dalie. Do ogrodu sadzonki tych roślin będą mogły trafić w maju, gdy minie już ryzyko przymrozków.

A do lutowych wysiewów można przygotować już nasiona kolejnych roślin ozdobnych, m.in. takich jak: petunia, werbena, lobelia, kobea pnąca, goździk ‚Szabo’ i aksamitka czy warzyw, m.in. takich jak: seler, por czy sałata, wczesne odmiany kapusty, kalarepy, brokuła i kalafiora oraz papryka ostra oraz papryka słodka, bakłażany i pomidory, które planujemy uprawiać pod osłonami lub w doniczkach, a także truskawki i poziomki. Pamiętajmy jednak, że o tej porze roku rośliny mają bardzo mało światła, mogą się zatem zanadto wyciągać. Jeżeli mamy taką możliwość, po wykiełkowaniu, warto wcześnie wysiane sadzonki doświetlać.

W czasie zimowych cieplejszych dni warto zwrócić uwagę na trawnik, na którym po obfitych opadach lub roztopach może zalegać woda. Jest to niebezpieczne, ponieważ jeżeli kałuże będą utrzymywać się przez dłuższy czas, może dojść do zagniwania traw. W takim przypadku, warto odprowadzić taką zalegającą wodę z darni, np. nakłuwając ją w podmokłych miejscach widłami, żeby ułatwić jej i przyspieszyć wsiąkanie.

Życzymy udanego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/