Kalendarz ogrodnika na 09.07 do 15.07 – lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie – „Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Latem ogród może być naszą małą namiastką raju. Nadal mamy sporo pracy, ale nie może też zabraknąć czasu na relaks lub zabawę. Szczególnie dzieci docenią radość przebywania na świeżym powietrzu. Wystarczy kilka zabawek, żeby wspaniale spędziły wakacyjny czas. W ogrodzie uczą się również miłości do roślin. Niedługo mogą z nich wyrosnąć wspaniali ogrodnicy.

Pielęgnujemy warzywnik. Oprócz zbiorów musimy przerzedzać rośliny, obficie je podlewać i pilnować, by nie rozpleniły się chwasty. Podlewanie jest szczególnie ważne w czasie zawiązywania się owoców, np. ogórków, dyni i cukinii. Potrzebują one systematycznego nawadniania.

W warzywnikach możemy jeszcze wysiewać buraki i fasolkę szparagową. Zdążą jeszcze podrosnąć i dojrzeć do jesieni. Lipiec to też ostatni moment na wysiew gruntowy późnej marchwi.

Kwiaty doniczkowe na balkonach i tarasach nie są trudne w pielęgnacji, ale wyjątkowo wrażliwe na najmniejsze zaniedbania. Latem potrzebują nawożenia i podlewania częstszego niż inne rośliny. W małej doniczce zmieszczą się składniki pokarmowe tylko na bieżące potrzeby, dlatego musimy pamiętać o częstym dokarmianiu. Najlepiej podlewać rośliny obficie rano lub wieczorem.

Cały czas trwa owocobranie. Po truskawkach, czereśniach i porzeczkach dojrzewają wiśnie, maliny, morele, agrest i wczesne jabłka. Zjadamy je od razu albo przeznaczamy na wypieki lub na przetwory.

Jeżeli truskawki wydały w lecie silne rozłogi, a na nich roślinki potomne, możemy oddzielić je od rośliny matecznej i posadzić w doniczce lub na rozsadniku. Najlepszym terminem sadzenia truskawek jest koniec lipca.

Porzeczki i agrest również możemy rozmnażać w lecie przez sadzonki wierzchołkowe. Ścinamy mniej więcej 15-centymetrowe zdrowe pędy jednoroczne, nieco zdrewniałe, ale o wierzchołku zielnym. Inną metodą rozmnażania jest kopczykowanie.

O tym jakie zadania warto wykonać w lipcu w ogrodzie możemy przeczytać też w prasie ogrodniczej, np. w czasopiśmie „Przepis na Ogród”, w którym przeczytamy również o różach, o tym co wpływa na ich dobry wzrost, a także o żurawkach, o ich najpiękniejszych odmianach i sposobach rozmnażania.

Na kolejny „Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.