Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczynamy kolejny tydzień w ogrodzie jubileuszowym 250 odcinkiem „Tygodnia w Ogrodzie”. 🎉 Dziękujemy, że jesteście z nami!!! ❤️❤️❤️

„Jaki październik, taki marzec, doznał tego niejeden starzec.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

…od świętowania, ponieważ to już dwieście pięćdziesiąty odcinek naszego cyklu „Tydzień w Ogrodzie” z kalendarium ogrodniczych prac na najbliższe nadchodzące dni. Dziękujemy, że jesteście z nami od prawie 5 lat i zapraszamy do pozostania z nami jak najdłużej.

Bo pracy w ogrodzie nigdy nie brakuje. Liście coraz obficiej opadają z drzew. Przypominamy więc, że jeżeli są zdrowe, to możemy pozostawić je np. na bylinowych rabatach i pod krzewami, ale sprzątamy je na bieżąco z trawnika, ścieżek i podjazdów.

Po przymrozkach wiele roślin ciepłolubnych w warzywniku jest już przemarzniętych. Należy więc uprzątnąć pozostałości fasolki szparagowej, warzyw dyniowatych, papryki, pomidorów czy bazylii jeżeli rosły jeszcze u nas w ogrodzie. W ich miejsce cały czas możemy wysiewać rzodkiewkę, która przy łagodnej jesieni zdąży jeszcze dojrzeć. Możemy też wysiewać szpinak na wczesnowiosenny zbiór.

Na przełomie października i listopada sadzimy też cebulę i czosnek ozimy. Ząbki czosnku i cebulki sadzi się o tej porze nieco głębiej niż rozbilibyśmy to z wiosennymi nasadzeniami, na głębokości ok. 5-8 cm. Jeżeli zadbamy o te nasadzenia jesienią, możemy liczyć na wcześniejsze zbiory, np. czosnek ozimy jest zazwyczaj gotowy do zbioru w lipcu, podczas gdy czosnek jary zbieramy najczęściej w sierpniu. Cebula ozima jest także często zdrowsza i rzadziej atakowana przez szkodniki niż cebula uprawiana z dymki wiosennej.

Mając świeżo w pamięci tegoroczne zbiory warzyw, ziół i owoców, zaplanujmy już teraz przyszłoroczne nasadzenia. Zastanówmy się, czego w uprawach nam brakowało, a czego może wysialiśmy za dużo. Co cieszyło się w naszej rodzinie największym powodzeniem, a z czego warto zrezygnować. Ile krzaków pomidorów daje nam optymalne zbiory i jaką część grządek wyznaczyć pod marchew czy ogórki. Warto wszystko sobie zapisać lub sporządzić mapkę wysiewów, którą będziemy się kierować w przyszłym sezonie.

Na rabatach sprzątamy przemarznięte dalie, wykopujemy karpy jeżeli chcemy je przechować do kolejnego sezonu. Sprzątamy liście, które opadły z róży, zwłaszcza jeżeli były porażone przez choroby grzybowe, czarną plamistość lub mączniaka. W wolnych miejscach możemy w dalszym ciągu sadzić rośliny cebulowe, tulipany, narcyzy, czosnki ozdobne czy krokusy. Zadbajmy o pięknie kwitnącą wiosnę.

Szykujemy dyniowe ozdoby. A ozdobne mogą być nie tylko powycinane dynie olbrzymie, ale także, a może przede wszystkim dynie ozdobne. Jesień może być  naprawdę wesołą porą roku, pełną kreatywności. Wystarczy popuścić wodze fantazji i korzystać z ogrodowych darów.

Życzymy więc kolorowego i wesołego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/