Trawnik – jakie są rodzaje kosiarek?

Trawnik – A odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta. Trawnik kosimy kosiarką. Jednak wybór kosiarki, to już nie taka prosta sprawa. Bo obecnie do wyboru jest wiele rodzajów kosiarek. Zatem kilka odcinków „Poradnika Ogrodnika” poświęcimy omówieniu zalet i wad poszczególnych typów kosiarek. Dziś kilka ogólnych informacji o tym, co ogólnie ma do wyboru właściciel działki czy ogrodu.

Do największych urządzeń koszących darń zaliczamy traktory ogrodowe. Ich przeznaczenie to praca na dużych powierzchniach, przejdźmy jednak do tych mniejszych. Tutaj do wyboru mamy: kosiarki spalinowe, kosiarki elektryczne zasilane z sieci lub wyposażone w akumulatory, wrzecionowe kosiarki bębnowe, kosy lub podkaszarki i roboty koszące. Do naszego ogrodu trafiły wszystkie. Można je zatem przetestować. Na razie parę ogólnych informacji.

Kosiarki spalinowe są najmocniejsze i najbardziej wydajne. Sprawdzają się więc na większych powierzchniach trawników oraz w przypadku cięcia wysokiej i gęstej darni. Są to najcięższe urządzenia, które wymagają zaopatrzenia w paliwo i regularnej konserwacji.

Kosiarki elektryczne są lżejsze i tym samym zwinniejsze. Te zasilane z sieci muszą być zaopatrzone w kabel na tyle długi, żebyśmy mogli dotrzeć z urządzeniem w każdy zakątek trawnika. Są więc zazwyczaj kupowane wtedy, gdy mamy do skoszenia w ogrodzie niewielki obszar. No i koniecznie musimy mieć dostęp do prądu.

Prąd jest potrzebny również do ładowania akumulatorów w tzw. kosiarkach akumulatorowych. Jednak podczas pracy tymi urządzeniami nie musimy już manewrować z kablem. W zależności od baterii są do wyboru urządzenia o większej lub mniejszej mocy. O baterii będzie też zależeć długość pracy kosiarki, a tym samym jej dobór do wielkości trawnika.

Podczas pracy wrzecionowymi kosiarkami bębnowymi potrzebna jest już tylko siła naszych mięśni. Przeznaczone są zatem raczej do niewielkich trawników. Ich konstrukcja różni się od pozostałych, wymienionych wyżej urządzeń, które mają rotacyjny system cięcia, gdzie ostrze wiruje w osi pionowej. W przypadku kosiarki bębnowej ostrza osadzone są w specjalnym bębnie, które wiruje z dużą prędkością w bardzo precyzyjny sposób. Uznaje się, że cięcie kosiarką wrzecionową jest najlepszym sposobem koszenia trawy.

Kosy i podkaszarki mogą być zastępstwem dla kosiarki. Są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z działki okazjonalnie i do skoszenia zazwyczaj jest wybujała trawa lub łąka. Tymi urządzeniami możemy też docinać trawę w miejscach trudno dostępnych dla kosiarki, np. prze drzewach, ławkach czy krawężnikach.

Stosunkowo niedawno pojawiły się też roboty koszące, które stają się coraz bardziej popularne i powszechne w naszych ogrodach. Po ich zainstalowaniu pracują samodzielnie, przycinając darń bez naszej obecności. Zasilane ze stacji bazowych, w których ładują się automatycznie, mogą pracować codziennie. A właściciele ogrodów mogą poświęcić ten czas na odpoczynek lub inne prace na działce.

Oprócz wyboru typu kosiarki, trzeba też stanąć przed wyborem konkretnego modelu. Ze względu na rodzaj i wielkość trawnika oraz możliwości fizyczne i finansowe każdy z nas ma inne potrzeby. Nie ulega jednak wątpliwości, że zielony dywan w ogrodzie musi być regularnie koszony żeby był zdrowy i żeby dobrze wyglądał.