Truskawki i poziomki – wysiew i jak uprawiać je w ogrodzie?

Truskawki wysiew – Truskawka już od dawna konkuruje z maliną o tytuł „królowej krzewów jagodowych”. Powstała ona ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomki. Więcej o uprawie tych owoców w dzisiejszym odcinku „Ogrodu od kuchni”. ???

Truskawki zna chyba każdy z nas. Są niskokaloryczne i mają wiele właściwości i wartości odżywczych. M.in. poprawiają apetyt, polepszają trawienie i przynoszą ulgę w zaburzeniach układu moczowego. Poziomki od dawna były wykorzystywane jako lek w medycynie ludowej. Właściwości lecznicze mają nie tylko owoce, ale również liście.

Ale przede wszystkim truskawki i poziomki znane są z tego, że są niezwykle smaczne. Oczywiście nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Robimy z nich dżemy, konfitury, kompoty i mrożonki, a liście możemy ususzyć na herbatę.

Ciemniejszą stroną truskawek jest to, że należą do owoców silnie alergizujących. Warto więc wiosną stopniowo wprowadzać do swojej diety, nie spożywać ich od razu w dużych ilościach. Zazwyczaj truskawki średniej wielkości są smaczniejsze niż spore okazy. W ogrodach możemy uprawiać wiele odmian różniących się wyglądem, smakiem i aromatem.

Kto posiada mały skrawek ziemi, na którym nie mieszczą się ani drzewa owocowe, ani krzewy jagodowe, zawsze może posadzić truskawki lub poziomki. W jednym miejscu mogą rosnąć przez kilka lat. Możemy kupić gotowe sadzonki lub uprawiać je od ziarenka.

Truskawki wysiew – Truskawki i poziomki możemy wysiewać w lutym i marcu i sadzić na miejsce stałe w okolicach maja, lub wysiew przeprowadzamy w lipcu i sierpniu. Nasiona można najpierw namoczyć, a potem rozmieścić w skrzynce lub pojemniku wypełnionym podłożem. Całość delikatnie ugniatamy i przykrywamy folią, żeby utrzymać stałą wilgotność podłoża przez mniej więcej 2 tygodnie. Po miesiącu, gdy rośliny mają 3-4 liście możemy je przepikować do większych doniczek lub na rozsadnik. Pod koniec września, gdy mają od 6 do 8 liści wysadzamy je na miejsce stałe. Możemy z tym także poczekać do wiosny.

Bo sadzonki truskawek i poziomek można sadzić wiosną lub na przełomie lipca i sierpnia. Nie warto czekać z sadzeniem do jesieni, gdyż rośliny w prawdzie przyjmą się przed zimą, ale plony mogą być niższe. Sadząc zwróćmy uwagę, aby pąk wierzchołkowy był nad powierzchnią ziemi, a korzenie pod nią.

Truskawki wysiew – Truskawki najlepiej rosną i owocują w próchnicznych glebach, które łatwo się nagrzewają, a po opadach szybko przesychają. Jako roślina pochodząca od leśnej poziomki preferuje lekko kwaśne podłoża. Potrzebuje sporo światła. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub w lekkim półcieniu.

Najważniejszym warunkiem zapewniającym bogate zbiory są nieskazitelne sadzonki. Potem można je łatwo rozmnażać w ogrodzie. Truskawki i niektóre poziomki tworzą rozłogi. Poziomki potrafią się też same rozsiewać z nasion.

Nawożenie plantacji truskawek rozpoczynamy wraz z przygotowaniem sadzonek, warto zastosować obornik, kompost lub nawozy ekologiczne. W przypadku starszych roślin zabieg możemy powtórzyć w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. Najlepszym terminem nawożenia jest przełom lipca i sierpnia. To pobudza roślinę do silniejszego rozwoju korzeni i jednocześnie wywiera korzystny wpływ na tworzenie się pąków kwiatowych. Jeżeli chcemy mieć duże zbiory musimy usuwać pojawiające się rozłogi. Truskawki warto wyściółkować czarną włókniną, słomą, zmieloną korą lub wiórami.

Poziomki są znacznie mniej wymagające. Rosną praktycznie w każdych warunkach i owocują nieustannie od maja do późnej jesieni.

Do spożycia na surowo zrywa się truskawki z kielichem kwiatowym, do przetworów można zrywać owoce bez kielicha. Najdłużej utrzymują się owoce zbierane rankiem.

Na domowej plantacji warto posadzić jak najwięcej odmian truskawek, poczynając od najwcześniej owocujących po odmiany późne. Poziomki możemy uprawiać jako obwódkę rabat i grządek. Rośliny te nadają się też do sadzenia w większych doniczkach na balkonach i tarasach.

O chorobach i szkodnikach, które mogą zaatakować nasze truskawki w ogrodzie powiemy w czwartkowym Ogrodniczym SOS. Tymczasem w kolejnym odcinku „Ogrodu od kuchni” będzie mowa o fasolce szparagowej.