Wysiew cukinii – uprawa cukinii w ogrodzie

Wysiew cukinii – Cukinia wciąż jeszcze należy do warzyw zbyt rzadko uprawianych w naszych ogrodach. A warto! Jest ona tematem dzisiejszego odcinka programu „Ogród od kuchni”.

Młode, na wpół dojrzałe cukinie znajdują szerokie zastosowanie w kuchni jako dania główne lub dodatek do zup i sałatek. Możemy je panierować i obsmażać tak jak kotlety. Warzywa te nadają się również na przetwory. Wyrośnięte i dojrzałe owoce cukinii są idealnym składnikiem dań jednogarnkowych lub ciast.

Rośliny te należą do rodziny dyniowatych, podobnie jak dynia i ogórek. Mimo że przypomina ogórka, odróżnia się od niego przede wszystkim bogactwem witamin, w które surowy ogórek nie obfituje.

Warzywa te są niskokaloryczne i lekkostrawne, bogate w substancje mineralne i witaminy. Spożywać możemy zarówno owoce cukinii, jak również ich kwiaty.

Przekwitłe męskie kwiaty, które ponownie się zamykają, możemy zerwać wraz z długą, cienką szypułką. Potem możemy je wypełnić nadzieniem mięsnym lub jarzynami. Cukinia rośnie, tworząc kępy, nie rozwija wąsów czepnych jak dynie lub ogórki. W ogrodzie możemy uprawiać ją zarówno na grządce, jak również w dużej donicy.

W zależności od odmiany cukinia może mieć różne kształty, a jej skórka różne barwy.

Może być ona jasno, średnio lub ciemnozielona, kremowa lub żółta. Często pokryta jest jaśniejszymi lub ciemniejszymi, nakrapianymi punktami lub pasami. Cukinia przywędrowała do nas z południa, dlatego jest wrażliwa na chłody. Najlepiej czuje się w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza.

Z reguły sadzimy młode roślinki wcześniej uprawiane na rozsady. Ale możliwy jest też wysiew cukinii bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja.

Wysiew cukinii – Rozsadę przygotowujemy zazwyczaj w połowie kwietnia. Pojemniki, najlepiej biodegradowalne, bo cukinie nie lubią przesadzania, napełniamy podłożem do siewu i pikowania. W każdym z nich na głębokości ok. 1 cm umieszczamy 2-3 nasiona, ugniatamy i podlewamy. Dużą wilgotność utrzymujemy aż do pojawienia się wschodów. Okres kiełkowania to ok. 6-8 dni, a sadzonki będą gotowe do przesadzenie mniej więcej po 3 tygodniach.

Gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków przesadzamy cukinie na grządki. Przygotowujemy dołki o średnicy od 15 do 20 cm i takiej samej głębokości i wypełniamy je kompostem lub żyznym podłożem , można też dodać nawóz ekologiczny, całość delikatnie mieszamy z glebą i sadzimy sadzonki.

Podczas wysiewu bezpośrednio do gruntu również warto przygotować takie dołki. Zazwyczaj cukinię siejemy gniazdowo, po 2/3 nasiona, następnie przysypujemy je ziemią i delikatnie ugniatamy oraz podlewamy.

Cukinia, podobnie jak ogórek, preferuje podłoża bogate w próchnicę, lekko nagrzewające się, o luźnej strukturze i dobrej zdolności wiązania wody.

Wybieramy dla niej stanowisko dobrze nasłonecznione. Cukinia wymaga w miarę regularnego podlewania. Nieregularne i niewystarczające zaopatrzenie w wodę powoduje deformację i zgorzknienie owoców. Rośliny podlewamy możliwie od spodu, ewentualnie tak, aby liście mogły dobrze obeschnąć przed zmierzchem. Spośród patogenów grzybowych, które atakują gdy jest deszczowa pogoda i wilgotne powietrze, największe spustoszenie może poczynić mączniak prawdziwy, objawiający się białym nalotem na liściach.

Zbiór pierwszych owoców rozpoczyna się mniej więcej 5-6 tygodni po posadzeniu. Jeżeli rośliny są zdrowe, może trwać do października. Możemy ścinać owoce różnej wielkości, szczególnie delikatny miąższ mają te, które nie osiągnęły 20 cm długości i mają jeszcze miękką skórkę.

W kolejnym odcinku pozostaniemy w temacie roślin dyniowatych i powiemy o dyniach i patisonach.