Kiełki – dlaczego warto je uprawiać
Kiełki – Co jeść gdy borykamy się z problemami zdrowotnymi, mamy osłabioną odporność, lub jesteśmy ciągle zmęczeni? O tym dzisiejszy „Ogród od kuchni”!
Kiełki uprawiane na parapecie przy pełnym dostępie promieni słonecznych mogą mieć nieco gorzkawy posmak, dlatego najodpowiedniejsze miejsce do uprawy kiełków będzie miejsce mało naświetlone. Nasiona przeznaczone do produkcji kiełków nie powinny być zaprawiane preparatami chemicznymi, zwykle są sprzedawane w opakowaniach z informacją „na kiełki”.Jeżeli wolimy uprawiać młode listki napełniamy tackę lub doniczkę podłożem do siewu i pikowania i wysiewamy wybrane rośliny. Do czasu wschodów dbamy o stałą wilgotność podłoża zraszając je dwa razy dziennie lub przykrywając pojemnik folią.
Rośliny gromadzą w nasionach wartościowe substancje zapasowe, które niestety nie są w pełni przyswajalne dla człowieka. Stają się one dostępne dopiero na skutek działania enzymów w procesie kiełkowania. Zwiększa się wtedy ilość witamin i soli mineralnych oraz następuje rozkład wielocząsteczkowych substancji (białka, węglowodany i tłuszcze) na związki proste. Enzymy biorące udział w tych przemianach ułatwiają nam trawienie pokarmów spożywanych z dodatkiem kiełków.
Młode pędy możemy przygotować między innymi z takich nasion jak: słonecznik, soczewica, soja, rzodkiewka, brokuł, lucerna, rzeżucha, fasola mung. Na młode liście możemy wysiać przykładowo groch, bazylię, nasturcję, sałatę czy mieszanki warzyw liściowych specjalnie skomponowanych do tego typu uprawy. W ten sposób możemy na parapecie stworzyć swój własny mały ogród.
Warto zwrócić szczególną uwagę na rzodkiewki. Podczas ich uprawy możemy poczuć się zaniepokojeni. Jednak biały puszek pokrywający te kiełki to korzonki boczne, których nie należy mylić z pleśnią.
Kiełki rzodkiewki wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Kiełki lucerny pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL i odtruć organizm oraz poprawiają apetyt. Rośliny soczewicy szczególnie polecane są dla kobiet w ciąży, ponieważ dostarczają naszemu organizmowi kwasu foliowego. Kiełki fasoli mung podobnie jak w przypadku innych warzyw strączkowych są nieocenionym źródłem białka.
W kuchni wzbogacają potrawy nie tylko w składniki odżywcze, ale także nadają im charakterystyczny smak i aromat. Można łączyć różne rodzaje kiełków i komponować własne mieszanki, dodawać je do sałatek, surówek i kanapek. Świetnie smakują dodane do masła, twarogu, jajecznicy lub omletu. Podczas dekorowania posiłków chyba żaden szef kuchni nie obejdzie się bez młodych listków.
Na konkursach kulinarnych i w renomowanych restauracjach młode aromatyczne rośliny i kiełki są praktycznie obowiązkowe. W naszych kuchniach dzięki nim również możemy przygotować tak apetycznie i interesująco wyglądające dania. Oprócz warzyw na młode listki nadaje się większość ziół. Bazylia w różnych odmianach, pietruszka liściowa, czy koper wschodzą gęsto. Możemy więc zbierać do dań po kilka listków pozwalając reszcie dłużej rosnąć.
Kiełki i młode rośliny można wykorzystywać do przygotowania past, farszów, zup i koktajli. Krótko obsmażone na rozgrzanym tłuszczu są smacznym składnikiem dań ziemniaczanych, z ryżem lub makaronem. Warto pamiętać, że kiełki do dań gorących należy dodawać na samym końcu, ponieważ poddane działaniu wysokiej temperatury tracą niektóre właściwości odżywcze.
Kiełki rzeżuchy świetnie smakują z jajkami. Można z nich przygotować pastę jajeczną, która dzięki ostrym w smaku kiełkom nabiera wyrazistego charakteru. Omlet przyprawiony kiełkami również smakuje wyśmienicie. Delikatne kiełki słonecznika i lucerny są idealnym dopełnieniem wiosennych sałatek. Często to właśnie one są przysmakiem dzieci, które potrafią zajadać je garściami.
Do kanapek nadają się praktycznie wszystkie kiełki i młode liście. Ogranicza nas jedynie kulinarna wyobraźnia i apetyt.
Kiełki można przechowywać w lodówce, w pojemnikach lub woreczkach, jedynie przez kilka dni. Im są starsze, tym ich wartość odżywcza jest niższa oraz pogarsza się ich smak. Przechowywane w kiełki warto codziennie przepłukać zimną wodą. Dłużej możemy spożywać młode listki. Jeżeli więc lubimy uszczykiwać sobie tylko po kilka listków do kanapek uprawa w doniczce z podłożem będzie doskonałym rozwiązaniem.
Wysiew innych warzyw i owoców w ogrodzie :
zioła na herbatę – fasola – truskawki i poziomki – dynia – cukinia – buraki – kalarepa, brokuł i kalafior – ogórki – pietruszka – zioła w ogrodzie – marchew – papryka i bakłażan – groch i bób – pomidory – szpinak, roszponka i rukola – cebula, czosnek i por – sałata i seler – rzodkiewki