Uprawa dyni – wysiew

Uprawa dyni – Dzieci bardzo chętnie ją wydrążają, tworząc z niej w listopadzie sympatyczne duszki. A do tego jest niezwykle zdrowa, smaczna i pożywna. Dynia. Będzie bohaterką dzisiejszego odcinka programu „Ogród od kuchni”.

Uprawa dyni – Dynia to jarzyna dla kreatywnych kucharzy, bo można z niej stworzyć przeróżne potrawy. Mogą być to dania jednogarnkowe, zupy, zapiekanki, ciasta i placki dyniowe. Jest to warzywo niskokaloryczne, lekkostrawne, bogate w witaminy i minerały. Już pomarańczowa barwa wskazuje na jej wysoką zawartość karotenu. Pestki dyni to świetne lekarstwo. W medycynie naturalnej zalecano ich spożywanie mężczyznom mającym problemy z prostatą. Wskazuje się również na to, że są one w stanie uśmierzać bóle związane z dolegliwościami pęcherza moczowego.

Ale znane są przede wszystkim z tego, że jesienią dynie zdobią nasze mieszkania, domy i ogrody. Można z nich stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Drążenie dyń, to wspaniała zabawa, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dyniowe lampiony mogą mieć różne wielkości i formy, w zależności od odmiany dyni, a jest tu z czego wybierać.

Główny podział rozróżnia dynie ozdobne (niejadalne) i zwyczajne, które wykorzystujemy w kuchni. Dynie ozdobne przybierają przeróżne kształty i kolory, jednak dziś głównie skupimy się na dyniach olbrzymich. Pochodzą z kontynentu amerykańskiego, do Europy trafiły więc wraz z odkryciem Ameryki. Rośliny te z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodach, jeżeli wygospodarujemy dla nich odpowiednią ilość miejsca.

Uprawa dyni – Dynie możemy uprawiać z rozsady wysiewanej zazwyczaj w połowie kwietnia, lub siać je bezpośrednio do gruntu w drugiej połowie maja. Jest to roślina jednoroczna i ciepłolubna, nieodporna na wiosenne i jesienne przymrozki. Owoce o mocnej skórce to jagody o niesłychanej różnorodności form, barw i wielkości. Ich zewnętrzna powierzchnia może być gładka, karbowana lub żebrowana. Istnieje szereg odmian, a jedną z najbardziej znanych jest Big Max. Na popularności zyskują ostatnio także dynie makaronowe, które gotujemy w całości. Gdy je następnie przykroimy znajdziemy w środku warzywne spagetti.

Dynia należy do największych owoców świata. Roślina ta tworzy rozłożysty, płaski system korzeniowy. Uprawa udaje się na szybko nagrzewających się podłożach z wysoką zawartością próchnicy oraz dobrą strukturą, wykazującą wysoką zdolność wiązania wody. Dynie, ze względu na olbrzymią powierzchnię liści, zużywają spore ilości wody. W prawdzie potrafią lepiej niż ogórki znosić krótkie okresy suszy, jednak ogólnie zapotrzebowanie na wodę mają znacznie większe. Są prawdziwymi pożeraczami składników pokarmowych, dlatego tak dobrze rosną w sąsiedztwie pryzm kompostowych. Warto więc nawieźć glebę przed ich sadzeniem lub sianiem i potem kolejny raz po ok. 4-6 tygodniach. Rośliny te nie znoszą uprawy po sobie oraz innych warzywach dyniowatych, zaleca się więc trzy- lub czteroletnią przerwę w uprawie na tym samym stanowisku.

Dynie olbrzymie zbieramy późną jesienią, ale przed nadejściem przymrozków, w pełni dojrzałe, z przebarwioną oraz zdrewniałą łodyżką. Stopień dojrzałości określamy na podstawie twardości skórki, przy naciśnięciu paznokciem nie powinna pozostać dziura. Możemy je przechowywać przez dłuższy czas, nawet do 6 miesięcy. Warzywa te nadają się do mrożenia i przygotowywania przetworów, podobnie jak truskawki, o których powiemy w kolejnym odcinku, już za tydzień.