Warzywa na balkonie i tarasie

Warzywa na balkonie – chrupiąca sałata, czy przepyszne pomidory, to wszystko może rosnąć na naszych balkonach i tarasach. Dlatego dziś kilka słów o uprawie roślin, które można podjadać. Zapraszam na program „Balkony i Tarasy”.

Małe ogródki w doniczkach mogą powstać na każdym tarasie i balkonie. Nawet na zewnętrznym okiennym parapecie jest wystarczająco dużo miejsca. Sklepy ogrodnicze pełne są przeróżnych sadzonek. Jak najbardziej możemy też wysiewać rośliny własnoręcznie.

W uprawie warzyw i owoców każdego dnia odkrywamy coś nowego. Tu zakwitły kwiaty, tam dojrzały owoce, które wreszcie możemy zebrać i zjeść ze smakiem. Taki mini warzywnik to radość dla oczu i dla podniebienia.

Warzywa na balkonie – Wybierając rośliny na balkon lub taras zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, które warzywa i owoce smakują nam najbardziej. Należy też uwzględnić wymagania pielęgnacyjne roślin. Warzywa korzeniowe są trudne do uprawy w pojemnikach, duże okazy powinniśmy sadzić w większych donicach, mniejsze rośliny lub te o płytkim systemie korzeniowym będą nawet rosły w skrzynkach balkonowych. W sklepach warto szukać sadzonek lub nasion tzw. mini-warzyw, które na balkonach i tarasach będą rosły bezproblemowo.

Pomidory z własnego balkonu lub tarasu smakują fantastycznie. Miniaturowe odmiany pięknie wyglądają i są łatwe w uprawie. Owoce tych odmian mogą mieć kolor czerwony, pomarańczowy lub żółty.

Warzywa na balkonie – Pomidory możemy uprawiać z własnej rozsady lub nabyć gotowe sadzonki. Po 15 maja przesadzamy je do donic. Będą się pięknie prezentować samodzielnie rosnąc w donicy lub w większej kompozycji. Mają płytki system korzeniowy, więc niektórzy sadzą je nawet bezpośrednio w worku z podłożem do pomidorów. Podczas ich pielęgnacji pamiętajmy, że pomidory potrzebują regularnego podlewania i nawożenia. Lubią słońce. To ono sprawia, że owoce pomidorów są pięknie wybarwione, smaczne i słodkie.

Papryka doskonale czuje się w doniczce. Możemy ją uprawiać zarówno na słodko, jak również w wersji na ostro. Dla niej również warto znaleźć słoneczny zakątek.

Najlepsze jest ciepłe, zaciszne miejsce pod nasłonecznioną ścianą. Papryka nie jest rośliną trudną w pielęgnacji, a podstawą powodzenia w jej uprawie jest dobrze przepuszczalne, zasobne podłoże oraz utrzymywanie stałej wilgotności podłoża. Podobnie jak w przypadku pomidorów, możemy w maju kupić gotowe sadzonki lub wysiać jej nasiona w marcu na rozsady.

Warzywa na balkonie – W balkonowych i tarasowych doniczkach możemy z nasion uprawiać też inne warzywa. Możemy wysiać rzodkiewkę, cukinię, groch lub fasolkę szparagową. W sklepach dostępne są serie nasion warzyw, które nadają się do uprawy w pojemnikach. Warto po nie sięgnąć, ponieważ zazwyczaj są to rośliny miniaturowe, bardziej odporne na choroby i trudniejsze warunki uprawy.

W warzywnej kompozycji nie może zabraknąć sałaty. W balkonowej skrzynce możemy posadzić gotowe sadzonki, nawet takie ze sklepu spożywczego. Będą w niej dłużej rosły i dłużej będą pod ręką. Możemy też wysiać sałatę i czekać aż podrośnie, lub zbierać młode listki.

Sałatę możemy posadzić w towarzystwie pomidorów lub papryki. Soczyście zielone, różowe lub bordowe liście o różnych kształtach będą wyglądać wspaniale.

Wesołe truskawki są również niezwykle dekoracyjne , aż proszą się, żeby ich skosztować. Ich uprawa sprawia dużo radości, zwłaszcza dzieciom.

W pielęgnacji warzyw i owoców na balkonie lub tarasie szczególne znaczenie ma podlewanie. Zwłaszcza w okresie zawiązywania się owoców pomidorów i papryki. Najlepiej jest podlewać rośliny rano, a jeżeli zachodzi taka potrzeba w upalne dni, jeszcze raz późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. Pojemniki musimy dobrać do wielkości roślin. Pomidory i papryka powinny rosnąć w nieco większych doniczkach o średnicy minimum 25 cm, sałata może rosnąć nawet w małych pojemnikach. Pamiętajmy o otworach w dnie i drenażu. Tak samo jak kwiaty, również warzywa i owoce nie mogą stać w wodzie, ponieważ doprowadzi to do gnicia korzeni. Podczas podlewania uważajmy, aby nie zraszać liści, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Od czasu do czasu warto zasilić nasze uprawy nawozem ekologicznym, ponieważ w donicach składniki pokarmowe są szybciej wypłukiwane.

Dzięki warzywom i owocom na naszym balkonie lub tarasie nigdy nie będzie nudno. A w kolejnym odcinku opowiemy o begoniach i daliach.