Uprawa warzyw w donicach na balkonie i tarasie.

Uprawa warzyw w donicach na balkonie i tarasie.. Uprawa warzyw w donicach to wspaniała zabawa. 🍅 I jest mnóstwo gatunków, które możemy w nich sadzić lub siać, także latem. 🥬 W moim ogrodzie wiele roślin warzywnych rośnie i plonuje w pojemnikach. Jakie to rośliny? 🍆 O tym jest dzisiejszy film. Zapraszamy!

Warzywa w donicach może uprawiać każdy. Pojemniki z ulubionymi roślinami możemy ustawić w wybranym miejscu w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. I jest coraz więcej osób, które cieszą się tym wspaniałym i smacznym hobby. Najczęściej sięgając po sadzonki pomidorów i od nich możemy rozpocząć dzisiejszą wyliczankę.

Jeżeli mamy niewiele miejsca, możemy sięgnąć po odmiany karłowe tych roślin, w różnych odmianach. Dorastają one do niewielkich rozmiarów, mają zwarty pokrój i czasami nie wymagają palikowania. Ja swoje pomidory posadziłam w średniej wielkości korytkach i podwiązałam do brzozowych patyków, ponieważ zaczęły pokładać się pod ciężarem owoców. Przy uprawie pojemnikowej należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Doniczki nagrzewają się szybciej i ograniczona ilość podłoża w nich szybciej przesycha. W czasie upalnych dni po konewkę lub ogrodowy wąż ze zraszaczem trzeba sięgać codziennie, a przy małych doniczkach nawet dwa razy dziennie. Z resztą dotyczy to nie tylko warzyw, ale wszystkich roślin: ozdobnych, warzywnych i owocowych, m.in. truskawek, które także coraz częściej uprawiamy na balkonach lub tarasach.

Jeżeli mamy więcej miejsca, możemy pokusić się o uprawę pomidorów wysokich, drobnoowocowych, koktajlowych lub wielkoowocowych w różnych odmianach. W tym przypadku pojemnik powinien być już większy i podpory są tu już niezbędne. Najbezpieczniej jest potem ustawić taką donicę gdzieś przy ścianie lub w osłoniętym miejscu tak, żeby nie była narażona na podmuchy wiatru. W większej ilości ziemi, pod krzewem pomidora, możemy dosadzić lub dosiać inne rośliny warzywne lub zioła, przykładowo bazylię, pietruszkę naciową, majeranek, oregano czy sałatę.

Do uprawy pojemnikowej nadają się też inne rośliny z rodziny psiankowatych, m.in. papryka i bakłażany. Ostra papryka, dorasta zazwyczaj do nieco mniejszych rozmiarów, więc możemy ją uprawiać w stosunkowo małych pojemnikach. Papryka słodka z reguły bardziej się rozrasta, można więc dla niej przeznaczyć większy pojemnik. Bakłażany lubią ciepło, doniczki z tymi roślinami można więc ustawić w szklarni. Trzeba mieć tylko świadomość, że składniki pokarmowe z ograniczonej ilości ziemi w donicach wyczerpują się szybko, zatem warzywa w donicach wymagają dodatkowego nawożenia w trakcie wegetacji, inaczej mogą plonować bardzo skromnie.

W związku z tym istotną rolę w udanej uprawie doniczkowej stanowi podłoże. Jeżeli chcemy w donicy uprawiać ogórki lub cukinie, patisony czy inne warzywa dyniowate, np. melony lub arbuzy, warto wcześniej zadbać o żyzne podłoże, które dodatkowo można jeszcze wymieszać np. z obornikiem lub kompostem czy innym wybranym nawozem do warzyw. Im żyźniejsza będzie ziemia, tym większe szanse na obfite zbiory. W mojej szklarniowej uprawie doniczkowej rosną m.in. melony i arbuzy. W warzywniku znalazło się miejsce dla dodatkowych dwóch donic z cukiniami. Są to rośliny, które dorastają do dużych rozmiarów, potrzebują więc dużych pojemników. Raczej nie ma sensu sadzić ich w małych doniczkach, ponieważ nie będą plonować, liście szybko zbledną, rośliny więcej będą kwitły, ale nie będą miały sił na zawiązywanie owoców i będą raczej wegetować, a nie prawidłowo się rozwijać.

Coraz więcej osób decyduje się na budowę w ogrodzie lub na balkonie podwyższanych grządek. Możemy je zastąpić także bardzo dużymi donicami, najczęściej plastikowymi, które są stosunkowo lekkie i nie stanowią dodatkowego obciążenia, co może mieć znaczenie np. na balkonach. Tego typu pojemnik, można wypełnić w taki sam sposób, jaki jest zalecany w przypadku podwyższanych grządek, tzn. dół w jednej trzeciej wypełniamy zrębkami, następnie przysypuje się je taką samą warstwą kompostu, a górną część stanowi podłoże do warzyw lub np. ziemia uniwersalna BIO. I tu już możemy sobie pozwolić na prawdziwą zabawę i stworzyć mini warzywnik, sadząc różne gatunki roślin.

Ja przykładowo posadzę jedną sadzonkę bakłażana i dwie sadzonki papryki, które do tej pory rosły w mniejszych doniczkach. Dosadzę kilka sadzonek selera i dosieję kolorową sałatę na obrzeżach, którą zacznę potem zbierać już na etapie młodych liści. Tworząc taki mini warzywnik wybierzmy te rośliny, które lubimy najbardziej, warto jednak wcześniej sprawdzić zasady uprawy współrzędnej, czyli które rośliny lubią swoje towarzystwo, a których lepiej nie sadzić w bezpośrednim sąsiedztwie. Dobrze jest też sprawdzić do jakich rozmiarów docelowo nasze warzywa się rozrosną, czy nie będą się nawzajem zagłuszać.

To przykład takiej samej dużej donicy, którą wiosną obsiałam fasolką szparagową. Zebrałam z niej już strąków na dwa obiady dla czteroosobowej rodziny i zanosi się jeszcze na co najmniej 3-4 kolejne zbiory. W tym samym pojemniku w zeszłym roku uprawiałam też groszek cukrowy. Generalni w tak dużej donicy możemy uprawiać każde warzywo. Także warzywa kapustne, takie jak np. kalarepy, brokuły, kalafiory czy nawet samą kapustę w tradycyjnych odmianach lub kapustę ‚Pak-Choi’ czy kapustę pekińską.

Bardzo wdzięczną rośliną w uprawie doniczkowej jest sałata, ją możemy wysiewać lub sadzić zarówno w dużych jak i małych pojemnikach, nawet w tradycyjnych skrzynkach balkonowych. I można j wysiewać przez cały sezon, wiosną i jesienią praktycznie wszystkie odmiany, latem odmiany letnie i liściowe. Na początku lipca w donicach już nie ma sensu wysiewać pomidorów i papryki, tu musimy już sięgnąć po sadzonki, ale możemy sięgnąć jeszcze po nasiona fasoli i fasolki szparagowej, wcześniej wspomnianej sałaty, rzodkiewki, pietruszki naciowej i kopru.

Bo praktycznie wszystkie zioła możemy uprawiać w donicach. Tu ograniczają nas jedynie własne upodobania i ulubione smaki. Sklepy ogrodnicze są pełne sadzonek, które możemy zaprosić do naszych ogrodów lub na nasze balkony. W przypadku roślin wieloletnich, takich jak np. rozmaryn, oregano, tymianek, szałwia czy mięta może być to przyjaźń na długi czas. Odpowiednio pielęgnowane mogą rosnąć w donicach latami, wystarczy każdej wiosny przesadzić je do większego pojemnika.

Doniczkowa uprawa warzyw to wspaniałe hobby, połączenie zabawy z pożytecznym. Życzymy więc udanej zabawy. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD N CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/