Wielkanocne dekoracje na balkon i taras

Wielkanocne dekoracje na balkon i taras. Wielkanocne dekoracje to nieodłączny element Świąt. 🐣 Dlatego w dzisiejszym odcinku kilka wielkanocnych inspiracji. 🐇 Jak wykonać najprostsze i jednocześnie najpiękniejsze ozdoby? 🌼 Wystarczą wiosenne kwiaty i kilka dodatków. 🌼 Zapraszamy! 🐣

Święta Wielkanocne dla wielu z nas są na drugim miejscu po Bożym Narodzeniu, może dlatego, że nie ma w nich odpowiednika kolęd. Ale za to mają przewagę w tym, że są dużo bardziej kolorowe. I to głównie dzięki kwitnącym roślinom, które zwłaszcza w tym czasie warto zaprosić do domów, na balkony i tarasy. Dzięki nim możemy stworzyć wspaniały, radosny, świąteczny klimat. W otoczeniu pierwiosnków, bratków, niezapominajek czy stokrotek każdy poczuje się lepiej. A to nie wszystkie rośliny, które mogą być o tej porze ozdobą. Dołączyć mogą do nich także jaskry, goździki, żagwiny, szafirki, hiacynty, krokusy, i żonkile, czyli tak naprawdę żółte narcyzy. Zwłaszcza drobnokwiatowe w odmianie Tete’a’tete są o tej porze niezwykle popularne. A jeżeli dołożymy jeszcze do tego dekorację w postaci pisanek, kurczaczków lub zajączków, będziemy mieli pełnię świątecznego nastroju.

Przypominamy więc dzisiaj jak niewiele potrzeba, żeby umilić sobie Wielkanoc naturalnymi kolorami kwiatów, które możemy oczywiście zakupić w wielu sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach, a nawet marketach lub które możemy wykopać ze swojego ogrodu lub z działki, jeżeli mamy taką możliwość i ochotę. A wykopać możemy np. różne rośliny cebulowe, które kwitną o tej porze, a są to m.in. późne odmiany krokusów, hiacynty i narcyzy. W niektórych ogrodach zaczynają kwitnąć już szafirki. Zwłaszcza, jeżeli posadziliśmy je jesienią w donicach, z myślą o tym, żeby wiosną móc je wykorzystać w tego typu dekoracjach. Ale nawet jeżeli rosną one bezpośrednio w podłożu, można je wykopać z bryłą korzeniową i umieścić w wybranym pojemniku po to, żeby udekorowały nasze wnętrza. Wystarczy wtedy np. takie krokusy umieścić w koszyczku, skrzynce lub osłonce i dodać ulubioną wielkanocną figurkę, żeby stworzyć prześliczną wielkanocną dekorację.

Generalnie, jako pojemników, możemy użyć wszystkiego, co nam się podoba i co nadaje się do tego, żeby na czas świąt umieścić w nich wybrane rośliny. To przekład sprzed dwóch lat. Sadzonka, wesołych kolorowych bratków w niewielkim białym koszyczku. Żeby nie było widać doniczek produkcyjnych można użyć mchu w celu ich zamaskowania. Odrobina z każdej strony i już nic nie widać. Wielkanocnym akcentem mogą być małe styropianowe jajeczka. Wbijając je na patyk od szaszłyków możemy uformować w gniazdo. Do tego drewniany zajączek na patyku i gotowe.

Należy pamiętać, że koszyczki używane do roślinnych dekoracji powinny być wyścielone folią od środka, żebyśmy mogli bez problemu podlewać nasze bratki lub inne kwiatki. Warto też pamiętać, że prawie wszystkie kwitnące o tej porze rośliny są chłodnolubne. W cieple naszych mieszkań będą przekwitać znacznie szybciej niż na dworze. Zatem jeżeli chcemy się nimi cieszyć znacznie dłużej, warto je po świętach wystawić na balkon lub taras, a najlepiej przesadzić do balkonowej lub tarasowej donicy.

Z resztą, może mamy już skrzynki lub niewielkie doniczki obsadzone wczesnowiosennymi roślinami kwitnącymi, które na czas Wielkanocy mogłyby się zamienić w wielkanocne stroiki. Wystarczy tylko dodać do nich świąteczny element lub dekorację. A takim świątecznym elementem mogą być oczywiście kwitnące gałązki wierzby, jeżeli takie mamy. Bo w tym roku, w czasie kiedy przypadają święta w wielu rejonach naszego kraju wierzby już przekwitają, należało je ściąć wcześniej i nie wsadzać do wazonu z wodą lecz lekko podsuszyć. Teraz przygotowanie mogą korzystać z takich bazi, kotków i w wybrany sposób wykorzystać gałązki do świątecznych stroików.

Możemy je umieścić w donicach z kwitnącymi roślinami w dowolny sposób, w naturalistyczny, wbijając większe lub mniejsze pędy wierzby w miejscach, które wybierzemy lub np. formując z nich stożek na kształt jajka czy też pisanki, związując gałęzie do góry nad kwitnącymi okazami.

Bez gałązek wierzbowych wielu z nas nie wyobraża sobie nawet wielkanocnych dekoracji. Najbardziej puchate kotki zawiązuje wierzba w odmianie Iwa, ale inne także prezentują się bardzo ładnie. Wierzba symbolizuje odradzające się po zimie życie, trudno się zatem dziwić, że jest także symbolem Wielkanocy.

Ale jeżeli wierzbowych gałązek nie mamy, możemy wykorzystać gałązki innej rośliny, która równie mocno wpisuje się w te święta, a mianowicie gałązkami bukszpanu. W ogrodach mamy teraz nieco problemów z uprawą tej rośliny za sprawą ataków ćmy bukszpanowej, ale zapomnijmy o tym na chwilę, na czas świętowania i możemy ściąć ładnie prezentujące się gałązki bukszpanu i nimi udekorować kompozycje z wiosennych kwiatów. Zawsze mile widziany jest akcent w postaci figurki np. drewnianego zająca. Od razu robi się weselej.

Czasami praktycznie z niczego, można stworzyć coś ładnego. A to dowód. Możemy jakiekolwiek rośliny, jakie rosną u nas w ogrodzie, żeby powstała wielkanocna dekoracja, np. ściąć do wazonu gałązki brzozy. Mogą być to bezlistne gałązki, lub jeżeli wcześniej wniesiemy je do domu, gałązki z dopiero co wyrastającymi maleńkimi liśćmi. W wazonie mogą być umieszczone samodzielnie lub z baziami, po czym całość dekorujemy jajeczkami lub innymi ozdobami, np. takimi, które zrobiliśmy samodzielnie lub które zrobiły nasze dzieci. Tak przygotowany wazon może stanąć na stole lub komodzie. Całkiem przyjemny widok.

A to, na koniec, przykład dekoracji z gałązek trzmieliny rosnącej u mnie w ogrodzie. W koszyczku z gąbką florystyczną, którą można zastąpić ziemią, wtykamy pocięte na dowolną długość gałązki trzmieliny lub innej rośliny, która się właśnie zaczyna zielenić i którą bardzo często o tej porze warto przyciąć. A że nic nie musi się marnować, takie obcięte fragmenty roślin możemy użyć do przygotowania dekoracji również wielkanocnych. Wystarczy do tych gałązek dołożyć jakiś dodatkowy element świąteczny, u mnie były to akurat dwa kurczaczki i kilka ususzonych, różowych gałązek i gotowe.

Dekoracje świąteczne wprowadzają niepowtarzalny świąteczny klimat. Dzięki nim możemy w pełni poczuć Święta. Warto więc popuścić wodze fantazji i przygotować ozdoby, dzięki którym Wielkanoc będzie jeszcze piękniejsza i przyjemniejsza. Już teraz życzymy więc radosnych Świąt i zapraszamy do oglądanie kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/