Najpiękniejsze kwiaty na balkon i taras

Najpiękniejsze kwiaty na balkon i taras. Jakie rośliny na balkonie lub tarasie będziecie sadzić w tym roku? 🌼 Jeżeli nie macie jeszcze pomysłu, zapraszamy na dzisiejszy odcinek z cyklu „Balkony i Tarasy”, a w nim przykłady najpiękniejszych i najbardziej popularnych roślin, które można posadzić w donicach. Dla inspiracji… 🌼🌸🌼

Najbardziej popularne są chyba pelargonie. Żelazne damy naszych balkonów, występujące w przeróżnych gatunkach i odmianach. Mogą być to tradycyjne pelargonie rabatowe lub również dobrze znane pelargonie bluszczolistne, przewieszające się. Ale nie tylko. W sklepach jest obecnie wiele wspaniałych odmian mieszańcowych, łączących cechy różnych gatunków i odmian, zachwycające formą i kolorami. I co roku producenci roślin zaskakują nas kolejnymi nowościami. Oprócz tego są jeszcze pelargonie angielskie, wielkokwiatowe, a także pelargonie drobnokwiatowe, anielskie. Każdy wśród niezliczonych już odmian pelargonii znajdzie już coś dla siebie.

Podobnie jest z kolejną grupą doskonale znanych roślin balkonowych, czyli z petuniami, a w tym również surfiniami. Bo surfinie należą do rodziny petunii. Zostały wyhodowane w Japonii i charakteryzują się przewieszającym się pokrojem i stosunkowo dużą średnicą kwiatów. Pozostałe odmiany petunii mogą mieć zarówno przewieszające się pędy, jak również pokrój wzniesiony, kwiaty pojedyncze lub pełne, jedno- lub wielobarwne, niemal we wszystkich kolorach tęczy. Niektóre także pięknie pachną. Pojawiły się także Supertunie i Calibrachoa. Supertunie Vista są bardzo wytrzymałe i tak obsypane kwiatami, że prawie nie widać liści. Calibrachoa z kolei to gatunek o mniejszych, znacznie drobniejszych kwiatach. Pierwsza odmiana tej grupy roślin została nazwana Million Bells. Idealnie nadają się one do wiszących lub wysokich pojemników.

Na balkonach chętnie sadzimy też fuksje, czyli ułanki. To byliny. Jeżeli uda nam się je przezimować w chłodnym jasnym miejscu, może nam towarzyszyć przez wiele lat. Ich kwiaty zachwycają delikatnością i wdziękiem.  Mogą być one małe lub większe, pojedyncze lub pełne, w przeróżnych wariantach kolorystycznych. Najczęściej spływają one kaskadami z wygiętych pędów, na początku w pąkach przypominających łezki, a potem mnogością kolorowych dzwonków, ale rośliny te mogą mieć też pokrój wzniosły. Charakterystyczne kwiaty fuksji składają się ze słupka, pręcików, płatków korony i działki kielicha. Mogą być one jednobarwne, ale najczęściej są dwu- lub wielobarwne, w barwach od białych i kremowych, poprzez różne odcienie koloru różowego i fioletowego, do purpurowych i szkarłatnych. W przeciwieństwie do pelargonii i surfinii nie przepadają za słońcem, idealnie nadają się na balkony i tarasy zacienione lub częściowo zacienione.

W cieniu wspaniale czują się także niecierpki. Do najpopularniejszych odmian zaliczamy niecierpka Walleriana, Sunpatiens i Paradise. W zależności od gatunku rośliny te mają różną wysokość, barwę liści i kwiatów, które mogą być białe, pomarańczowe, czerwone, purpurowe lub różowe, w różnych odcieniach. Niecierpki Walleriana mogą mieć kwiaty pełne lub półpełne na przewieszających się pędach. Niecierpki Sunpatiens z japońskiej hodowli wyróżniają się tym, że świetnie rośną zarówno w cieniu, jak i w pełnym słońcu. Większość odmian niecierpków silnie się rozkrzewia, zachowując swój kulisty, zwarty pokrój. Nadają się do różnorodnych nasadzeń jednogatunkowych lub wielogatunkowych.

Coraz popularniejsze w uprawie balkonowej i tarasowej stają się także begonie, które podobnie jak wcześniej wspomniane okazy, mogą się już pochwalić mnogością gatunków i odmian – od niewielkich drobnokwiatowych, do wielkokwiatowych, przewieszających się, zachwycających kolorami i kształtem kwiatów. Możemy je sadzić zarówno w słońcu, jak i w miejscu lekko zacienionym. Uprawiając je w ogrodzie, uważajmy na ślimaki.

A jeżeli gustujemy w delikatnych kwiatach, możemy udekorować balkon lub taras sadząc stokrotki afrykańskie, czyli osteospermum. Roślina ta bywa też nazywana stokrotką przylądkową lub stokrotką niebieskooką, ponieważ środek koszyczka kwiatowego bywa często u niej niebieski, chociaż może też przybierać barwę białą lub żółtą. Ich płatki mogą być w przeróżnym kolorze, od bieli po ciemny fiolet, poprzez róż, świetlistą żółć i orzeźwiający pomarańcz. Płatki mogą być jednobarwne lub dwubarwne, mogą mieć także różne kształty. Szczególnie ciekawie prezentują się te, które zwijają się w rurkę lub te, które są języczkowate. Rośliny te mają pokrój wzniesiony, nie będą przewieszać się przez doniczkę.

W przeciwieństwie do lobelii. Są to rośliny jednoroczne o pokroju płożącym, czy też przewieszającym się, ale dość zwartym oraz niezliczonych cieniutkich pędach i lancetowatych liściach. Na końcach tych pędów i w ich kątach pojawiają się niewielkie kwiaty, bardzo często w takich obfitościach, że tworzą one zamknięte plamy barw, najczęściej w kolorze niebieskim, fioletowym lub białym.

Nie sposób nie wspomnieć także o goździkach, które mogą nam towarzyszyć od wczesnej wiosny do późnej jesieni. To niezwykle bogata grupa roślin, obejmująca zarówno gatunki jednoroczne, dwuletnie, jak również byliny. W donicach najczęściej uprawiamy te jednoroczne o ślicznych kwiatach, w przeróżnych kolorach, białym różowym, czerwonym i łososiowym. Wiele z nich pięknie pachnie. Rośliny te pięknie prezentują się posadzone w grupach, ale możemy je też łączyć w kompozycjach z innymi gatunkami.

Podobnie jest z daliami. Na balkony i tarasy nadają się głównie odmiany karłowe o kwiatach pojedynczych lub pełnych. Paleta barw tych kwiatów jest bardzo szeroka, od białych, poprzez żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe i fioletowe do zestawień różnobarwnych. W przypadku tego typu odmian karłowych dorastające do 40-50 cm wysokości. Gdy jeden kwiat dalii przekwitnie zaraz wyrastają kolejne.

A to oczywiście nie wszystkie rośliny, które mogą zagościć na naszych balkonach i tarasach. Jest ich znacznie, znacznie więcej, mogą to być m.in. hortensje i róże, a także niezliczone cudowne rośliny jednoroczne, takie jak np. aksamitka, groszek pachnący, nasturcje czy cynie. Sadzić możemy nie tylko gatunki kwitnące, ale także wiele pnączy i roślin ozdobnych z liści. Uprawiać możemy też  cudowne rośliny śródziemnomorskie, takie jak np. oleandry, bugenwille, mandewille, cytrusy i lawenda. Ale to już temat na kolejne odcinki. Zapraszam więc do oglądania cyklu „Balkony i Tarasy” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/