Wielkanocne dekoracje z roślin – bratki, pierwiosnki, bukszpan…

Wielkanocne dekoracje z roślin. Przed Wielkanocą warto zadbać o to, aby wokół nas było radośnie, wiosennie i kolorowo. Taką atmosferę możemy stworzyć za pomocą świątecznych dekoracji i kwitnących o tej porze roślin. W dzisiejszym odcinku z cyklu „Balkony i Tarasy” kilka przykładów i pomysłów na to co można zrobić. Zapraszam.

Zanim w balkonowych i tarasowych donicach posadzimy pelargonie, petunie i inne letnie kwiaty, warto ozdobić je wcześniej kwitnącymi gatunkami, jak np. bratki, pierwiosnki, stokrotki, jaskry, niezapominajki, miniaturowe żółte narcyzy czy goździki. Lubią one chłodniejsze powietrze i wytrzymają niewielkie, krótkotrwałe spadki temperatury, nawet poniżej zera. Jeżeli połączymy je z wielkanocnymi dekoracjami w postaci pisanek, figurek zajączków luk kurczaków czy wierzbowych gałązek, to otrzymamy wspaniałą świąteczną dekorację.

Jestem zwolenniczką tego, aby wykorzystywać w kompozycjach to co u nas rosło wcześniej, np. to co pozostało w naszych doniczkach po jesieni czy zimie. W mojej doniczce pozostał żywotnik olbrzymi WHIPCORD, nadal będzie tu rósł. Jego uzupełnieniem będą rośliny kwitnące w kolorze pomarańczowym i żółtym oraz wielkanocna figurka, np. drewniany zajączek.

Ta odmiana żywotnika jest bardzo oryginalna, ze względu na pokrój przypominający trochę trawy ozdobne. Nazwa jest myląca. Choć żywotnik olbrzymi w naturze to roślina osiągająca duże rozmiary, ta odmiana jest karłowa, nadająca się do uprawy w niewielkich ogródkach i w pojemnikach. Do niego dołączy pomarańczowy jaskier azjatycki.  Ma piękne pełne lub półpełne kwiaty, które oprócz koloru pomarańczowego mogą też występować w barwie białej, różowej, fioletowej, czerwonej czy żółtej. Lubi chłód, ale nie mróz i stale wilgotne podłoże. Obok posadzę pierwiosnka w kolorze żółtym, będzie jasnym, wręcz słonecznym akcentem oraz bratka w takim samym kolorze pomarańczu jak jaskier. W sklepach możemy nabyć bratki niemal we wszystkich kolorach tęczy, jednobarwne lub wielobarwne, drobnokwiatowe lub wielkokwiatowe. Każdy z nas może wybrać do wiosennej kompozycje te, które podobają się nam najbardziej. Świątecznym akcentem będzie drewniany zając. Stanie między roślinami.

W drewnianej skrzynce posadzę kolorowe pierwiosnki bezłodygowe. Między nimi też usiądzie zajączek.

Wytrzymałe na mróz pierwiosnki występują w różnorodnych wielkościach i kształtach. W sklepach ogrodniczych dostępne są różne gatunki i odmiany, ale najbardziej popularne są te bezłodygowe. Gama barw kwiatów u tych roślin jest ogromna, od białej do prawie czarnej, kolory mogą być czyste i nasycone lub delikatne, pastelowe, o subtelnych odcieniach. Ponadto kwiaty mogą być dwu- lub trójkolorowe, o kontrastowo zabarwionym oczku i brzegach płatków. A niektóre dodatkowo pięknie pachną, np. te żółte. Podobnie jak bratki przetrwają niewielkie nocne przymrozki, możemy je zatem sadzić na balkonach i tarasach już w marcu. Jedynie w przypadku zapowiadanych silnych mrozów, poniżej -5 stopni Celsjusza należy je zabezpieczyć lub wnieść do pomieszczenia. Prymule wyglądają bardzo atrakcyjnie, gdy są sadzone w grupie. Tak pięknie będą się prezentować do maja lub czerwca.

Żeby nasz balkon lub taras nabrał wielkanocnego klimatu, możemy też postawić roślinę, która jest symbolem tych świąt, czyli bukszpan. Obok niego drewniany zając i nic więcej nie potrzeba.

Bukszpan to wspaniała zimozielona roślina, którą z powodzeniem możemy uprawiać w donicy. Warto ją mieć nie tylko od święta. Latem będzie pięknym zielonym akcentem wśród kolorowych kwiatów, a zimą nie straci swojego uroku, ponieważ zieleń liści dalej będzie dekoracyjna. Krzew ten jest mało wymagający, możemy go posadzić praktycznie w każdym podłożu ogrodowym lub kwiatowym. Będzie dobrze rósł zarówno w słońcu jak i w cieniu. A jego dodatkową zaletą jest to, że możemy go formować np. w kulę lub jajko, a także stożek lub wybrane fantazyjne kształty.

W wielkanocnych kompozycjach nie może też zabraknąć gałązek kwitnącej wierzby. Sposób ich wykorzystania zależy już tylko od naszej wyobraźni.

Bazie kotki to charakterystyczne kwiatostany wierzby. Gałęzie, które są nimi pokryte należy ściąć, gdy tylko się pojawią się one na drzewach lub krzewach. Często nie czekamy z tym do Wielkanocy, tylko ścinamy je znacznie wcześniej. Pozostawione bez wody gałęzie lekko się zasuszą, ale nadal zachowają swój walor dekoracyjny. Gdy zbliża się Wielkanoc możemy ich użyć w naszych dekoracjach.  Gałązki lub stożki z wierzbowych bazi umieszczone w doniczkach z kwitnącymi roślinami zmieniają wiosenne kompozycje w świąteczne dekoracje. Pędy wierzby wystarczy po prostu wcisnąć w ziemię, a jeżeli chcemy zrobić stożki to ich wierzchołki na górze związujemy. W niewielkich doniczkach możemy wykorzystać małe gałązki, a w większych dłuższe. Według polskich podań ludowych wierzba była drzewem magicznym. Do teraz jest symbolem budzącego się życia. Ponadto, pięknie się prezentują w wielkanocnych kompozycjach i dekoracjach.

Żeby długo cieszyć się dekoracjami roślinnymi pamiętajmy, że należy je regularnie podlewać. Niewielkie nocne przymrozki nie powinny im zaszkodzić, jedynie długotrwałe znaczne spadki temperatury. Pierwiosnki, bratki i goździki będą piękną kwitnącą ozdobą do czerwca, a czasami nawet dłużej.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/