Wrzesień w ogrodzie 30.08 – 05.09 kalendarz ogrodnika
Wrzesień w ogrodzie – „Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na wrzesień wypada” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, niezrażeni tym, że wakacje się już kończą.
Świadczą o tym m. in. dojrzewające dynie, zarówno te ozdobne, jak i te, które przeznaczymy do spożycia. W warzywnikach możemy uprawiać wiele gatunków i odmian roślin dyniowatych, np. dynię olbrzymią, dynię makaronową, dynię piżmową, patisony i wiele innych dyń zwyczajnych lub kabaczków i cukinii. Teraz nadszedł czas, aby zebrać owoce naszej pracy.
Lato się pomału kończy, ale możemy je zatrzymać na nieco dłużej, nawet na całą zimę, dzięki kwiatom, które możemy przeznaczyć na suche bukiety. A należą do nich m. in. takie gatunki jak kocanki, zatrwian, czy hortensja. Niektórzy suszą także róże. Ponadto pięknie prezentują zasuszone wrzosy.
A wrzesień to przecież miesiąc wrzosów. O tej porze ich sadzonki zalewają sklepowe półki w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych, a nawet w marketach czy sklepach spożywczych. Nie sposób z tej oferty nie skorzystać. Z wrzosów można przygotować przeróżne dekoracje, sadząc je w ozdobnych pojemnikach, donicach lub koszkach pojedynczo, w grupach lub łącząc z innymi gatunkami. Taka roślinna kompozycja może być ozdobą domu, balkonu lub tarasu. Co roku może być ona inna. Jesień, tak samo jak każda pora roku może być piękna. Wystarczy dostrzec urok jesiennych roślin ozdobnych, w tym cudownych wrzosów.
Jesienią warto też pomyśleć o tym, jak nasz ogród oraz balkon lub taras będzie prezentował się wiosną. Jeżeli chcielibyście wtedy oglądać śliczne krokusy i szafirki, tulipany, narcyzy i szachownice, to należy ich cebule lub bulwy posadzić właśnie teraz. Wrzesień to dobry moment, aby zaprosić do ogrodu gatunki roślin cebulowych kwitnących wiosną. Możemy je zakupić w wielu sklepach ogrodniczych, a także przez Internet.
Wczesna jesień to także idealny moment na założenie nowego trawnika, nowej rabaty kwiatowej czy wytyczenie nowych grządek. Bez względu na to, czego potrzeba nam w ogrodzie należy odpowiednio przygotować glebę. Jeżeli wcześniej nie była ona w żaden sposób uprawiana, warto ją dokładnie przekopać, spulchnić, pozbyć się wszystkich chwastów, kamieni i zanieczyszczeń. Po wyrównaniu można ją także zasilić przedsiewnie, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar uprawiać w danym miejscu rośliny potrzebujące wielu składników odżywczych. Na tak przygotowanym miejscu
O tej porze dojrzewają słoneczniki. Możemy je teraz łuskać i spożywać w najbardziej świeżej i smacznej postaci. Jeżeli przepadamy za słonecznikami i chcemy cieszyć się ich smakiem cały rok, możemy zebrać, a nawet zakupić je w sklepie spożywczym, następnie zasuszyć ich ziarna. Potem możemy je wykorzystywać do produkcji kiełków, lub wysiewać na młode listki. Smakują one niemal identycznie jak ziarna słonecznika, a mają jeszcze więcej witamin. Wiosną takie zasuszone słoneczniki możemy wykorzystać również do wysiewu. Kiełkują w ogrodzie bez problemu.
Nie zapominajmy o naszych domowych roślinach doniczkowych. Jak co roku przypominamy, że pod koniec lata, korzystając jeszcze z ciepłych dni, warto je wystawić do ogrodu lub na taras i dokładnie je umyć. Taki coroczne solidne, a raczej dokładne mycie dobrze im zrobi. Pozbawione kurzu, odświeżone i czyste liście lepiej będą oddychać. Będą też w stanie dostarczyć roślinie więcej promieni słonecznych, co tylko wyjdzie im na zdrowie i przyda się zwłaszcza w nadchodzącym czasie, kiedy dni stają się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe. Sprawdźmy też czy nie pojawiły się na naszych okazach jakieś szkodniki, m. in. przędziorki, miseczniki, wciornastki, wełnowce czy mszyce. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, możemy przeprowadzić oprysk wybranym środkiem owadobójczym, np. naturalnym preparatem na bazie oleju rydzowego lub na bazie wielocukrów. Oprysk takim gotowym do użycia preparatem należy ponowić po mniej więcej 10 dniach. Można to zrobić nawet kilka razy, aż będziemy mieć pewność, że pozbyliśmy się wszystkich niechcianych gości.
I to wszystko na dziś. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/