Kalendarz ogrodnika na 21.10 – 27.10 – październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie„ Jesień bezdeszczowa to zima wiatrowa” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

A jesień w tym tygodniu zapowiada się pięknie i słonecznie. Po kilku nocnych przymrozkach pogoda obdarzyła nas przyjemną i wysoką jak na tę porę roku temperaturą. Niektóre krzewy w naszych ogrodach, o kolorowych przebarwionych już liściach poczuły się jak wiosną i znowu zaczęły wypuszczać zielone przyrosty.

Mimo wszystko kontynuujemy porządki na rabatach i grządkach. Usuwamy kwiaty jednoroczne, z których jednocześnie możemy pobrać nasiona na kolejny rok. Dotyczy to m.in. takich gatunków jak: aksamitka, kosmosy czy czarnuszka. W związku z tym, że tegoroczna jesień jest stosunkowo sucha, nie powinno być z tym większych problemów.

Cały czas wykopujemy też warzywa korzeniowe, które pozostały jeszcze na grządkach. Dynie, które zebraliśmy już wcześniej trafiają teraz często na tarasy i balkony w formie dekoracji. Pięknie prezentują się z roślinnymi kompozycjami astrów, złocieni, kapusty ozdobnej czy zjawiskowych traw. Pamiętajmy, że takie kompozycje należy regularnie podlewać, zwłaszcza w bezdeszczowe dni. Jeżeli mamy w donicach nasadzenia iglaków, wrzosów lub innych roślin zimozielonych podlewamy je przez cały okres jesieni i zimy, jak tylko zdarzy się okres odwilży.

Korzystając z ładnej pogody możemy zajrzeć do zielnika lub przyjrzeć się ziołom uprawianym w donicach. Jesienią część z nich możemy rozmnożyć przez podział. Dotyczy to m.in. mięty pieprzowej, melisy, szczypiorku czy estragonu.

Część sadzonek możemy wnieść do kuchni, robiąc sobie zimowy zakątek ogródkowy na parapecie. Dotyczy to nie tylko ziół, ale również warzyw. Niewielkie selery, pietruszkę czy cebulę możemy też z powodzeniem uprawiać w doniczkach i zbierać z nich świeżą zieleninę.

Z myślą o zimie, przyjemne i słoneczne dni możemy przeznaczyć na to, aby przygotować i połupać drewno kominkowe. Warto pamiętać, że popiół drzewny, który pozostaje po jego wypaleniu może posłużyć jako nawóz w ogrodzie, ponieważ jest bogatym źródłem fosforu i potasu. Nie warto go więc wyrzucać, lecz rozsypać na grządkach czy rabatach.

Warto też pomyśleć już o Świętach Bożego Narodzenia. Ale nie ze względu na zakupy czy prezenty, ale ze względu na poinsecję, czyli gwiazdę betlejemską. Jeżeli udało się komuś przetrzymać tę roślinę z poprzednich świąt aż do teraz, to nadszedł czas, aby zainicjować kolejne kwitnienie i przebarwianie się liści. W tym celu na 8-9 tygodni przed Bożym Narodzeniem należy trzymać ją przez 14 godzin na dobę w całkowitej ciemności. Możemy przenosić poinsecję do ciemnego, ale ciepłego pomieszczenia lub użyć w tym celu wiadra czy grubego kartonu.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/