Wrzesień w ogrodzie – 07.09 -13.09 – kalendarz ogrodnika

Wrzesień w ogrodzie – „Im głębiej we wrześniu grzebią się robaki, tym srożej się zima da ludziom we znaki”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

A w ogrodach można już podziwiać dojrzewające dynie. Nie tylko te, które znajdą swoje wykorzystanie w kuchni, ale również te ozdobne, które mogą być wspaniałą jesienną dekoracją. Uprawiamy je tak samo, jak resztę roślin dyniowatych, wysiewamy w kwietniu na rozsady i sadzimy do gruntu w maju. Od września możemy zbierać ich owoce w przeróżnych barwach i często fantazyjnych kształtach.

W warzywniku robi się coraz bardziej jesiennie. Trwają zbiory, zwłaszcza roślin ciepłolubnych. Pamiętajmy jednak, że nadal nasze uprawy należy odchwaszczać i podlewać. Wrzesień potrafi być momentami nadal ciepły, a nawet upalny. O nawadnianie trzeba dbać zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych w donicach, w których podłoże przesycha szybciej niż w gruncie, a także w przypadku niedawno wysianych roślin poplonowych, które są dość wrażliwe na brak wody.

Z poplonów cały czas możemy wysiewać rzodkiewkę w różnych odmianach oraz szpinak. Możemy też w donicach wysiewać rukolę, rokiettę siewną i różne odmiany sałaty, z których do zbioru będą młode liście.

Trawnik wymaga już jesiennej pielęgnacji. Podlewamy go już tylko wtedy, gdy jest wyjątkowo sucho. Ale nadal wymaga regularnego koszenia. Zazwyczaj robimy to mniej więcej co 10-14 dni. Jeżeli używamy kosiarki z koszem, podczas przycinania darni zbierzemy także pierwsze liście spadające z drzew. Już niedługo będzie ich znacznie więcej. Na ubogiej glebie darń warto zasilić nawozem jesiennym do trawników.

Deszczowa pogoda sprzyja rozwijaniu się chorób grzybowych. O tej porze można więc przyjrzeć się pod tym kontem roślinom ozdobnym. Do chorób tych można zaliczyć m.in. szarą pleśń, która często atakuje kwiaty lub mączniaka prawdziwego, który atakuje nie tylko kwiaty ale również liście drzew, krzewów czy bylin.  Jeżeli zauważymy niepokojące objawy można opryskać zainfekowane rośliny wybranym środkiem grzybobójczym. Może to być gotowy do użycia naturalny preparat na bazie wielocukrów, który zaleca się stosować zapobiegawczo lub interwencyjnie koncentrat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu wgłębnym i kontaktowym.

Żeby utrzymać rośliny kwitnące w zdrowiu i pobudzić je do kontynuowania jesiennego kwitnienia, warto na bieżąco je ogławiać. Usuwamy m.in. przekwitnięte kwiaty dalii i kwiatostany mieczyków. Możemy zrobić to ręcznie lub za pomocą sekatora. Dzięki temu będą prezentować się znaczniej bardziej dekoracyjnie.

Rozpoczynamy lub kontynuujemy sadzenie cebul roślin kwitnących wiosną, m.in. narcyzów. Do wyboru jest wiele ciekawych odmian w kolorach żółtym, białym czy łososiowym. Najbardziej znane są żółte narcyzy, nazywane żonkilami. Jeżeli posadzimy je teraz, wiosną będziemy mogli ścinać ich kwiaty do wesołych, kolorowych, może nawet wielkanocnych bukietów.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/