Wrzesień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika na 17.09 – 23.09

Wrzesień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika.  „Wrzeszczy wrzesień, że już jesień”.  Rozpoczynamy kolejny – ostatni tego lata – “Tydzień w ogrodzie”.

Mimo, że chłodniejsze dni zbliżają się nieubłaganie, nadal dbamy o nasze rośliny balkonowe i tarasowe. Szczególnie o nasze jesienne kompozycje. Regularnie je podlewamy, a rośliny kwitnące również nawozimy. Systematycznie obrywamy też przekwitnięte kwiaty oraz uschnięte lub pożółkłe liście.

Wrzesień jest doskonałym miesiącem na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Warto poszukać informacji o różnych odmianach lub zajrzeć do sklepu ogrodniczego, żeby sprawdzić ofertę i wybrać najlepsze dla nas rośliny.

Oprócz tulipanów, narcyzów i krokusów o tej porze sadzimy też szafirki. Są to urzekające byliny cebulowe, których drobniutkie kwiaty zebrane w grona wczesną wiosną tworzą pod bezlistnymi drzewami ciemnoniebieskie łąki. Niestraszne im ani zimowe mrozy, ani kaprysy wczesnowiosennej aury.

We wrześniu gleba jest dostatecznie ciepła, aby wysiane teraz nasiona niektórych zadomowionych kwiatów letnich dobrze wykiełkowały. Należą do nich m.in. nagietek, rumian, mak polny, czarnuszka, lewkonia lub chaber. Mają przyspieszony start na wiosnę i kwitną już w czerwcu.

Możemy też przygotować sadzonki ziół przeznaczonych do uprawy na parapecie. Z gruntu możemy wykopać pietruszkę, szczypiorek czy bazylię, przesadzamy je do doniczek i przenosimy na domowy okienny parapet.

Czas owocobrania trwa. Zbieramy śliwki, jabłka, gruszki i robimy przetwory. Ze śliwek można przygotować nie tylko dżemy i kompoty, ale również pyszne powidła.

O zapełnianiu spiżarni możemy przeczytać we wrześniowym wydaniu czasopisma “Kocham Ogród”. Oprócz tego znajdziemy w nim również artykuły m.in. o floksach, które są jak płomyczki, o tym jak stworzyć wrzosowisko w ogrodzie, a supertematem są astry, gwiazdy na rabatach.

23 września to pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. W tym roku jesień astronomiczna rozpoczyna się tego samego dnia, o godzinie 03:54. Po tej równonocy słońce będzie oświetlać słabiej półkulę północną, dzień będzie coraz krótszy, a noc coraz dłuższa.

Na kolejny, już jesienny “Tydzień w ogrodzie”, zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/