Wysoka grządka – co sadzić i jak uprawiać
Wysoka grządka – co sadzić i jak uprawiać. Czas posadzić kolejne warzywa! Co tym razem trafi na moje wysokie grządki? 🥒🍅🥒 O tym jest dzisiejszy film z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam! 😊
Dwie wysokie grządki, które jako dodatkowe miejsce uprawy warzyw, trafiły do mojego ogrodu w tym roku są standardowych rozmiarów, mają długość 120 cm, szerokość 80 cm, i wysokość ok. 60 cm, ale że są postawione na palecie, są nieco wyższe. Wysokość tę można regulować poprzez ilość nakładek, czyli desek w tego typu konstrukcji. Jeżeli zdecydujemy się na potrójną, jako dolną warstwę zaleca się wysypać zrębki w ilości 4-5 worków 50 litrowych, następnie kompost, w ilości 3-4 worków oraz na samej górze podłoża do uprawy w ilości 3 worków równie 50 litrowych.
W tak przygotowanej grządce możemy rozpocząć uprawę wybranych warzyw, które mogą stać się dla nas nie tylko smacznym i zdrowym pożywieniem, ale także ozdobą ogrodu, balkonu lub tarasu. Bo warzywne grządki wcale nie muszą być nudne, mogą być kolorowe, wesołe i atrakcyjne, poprzez wybór gatunków jakie posadzimy. Przede wszystkim jednak w przypadku warzyw należy kierować się smakiem. Posadźmy takie warzywa, jakie lubimy najbardziej.
I dla wielu z nas takimi warzywami są m.in. pomidory. Nie inaczej jest w moim przypadku. Trafią więc one także na moje wysokie grządki, razem z papryką, okrą, ogórkami i sałatą, ale zanim to się stanie warto je wszystkie dokładnie podlać. Dzięki temu korzenie sadzonek będą bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia, a same młode rośliny, dobrze nawodnione lepiej zniosą przesadzanie, a czasami także rozdzielanie, jeżeli to tej pory rosły po kilka w jednym pojemniku.
W związku z tym, że w moim warzywniku rosną już pomidory wielkoowocowe w różnych odmianach, na te dwie wysokie grządki trafią odmiany koktajlowe w odmianie Perun o gruszkowatych żółtych owocach, w odmianie Radana o owocach również w kształcie gruszki, ale w kolorze czerwony i odmiana Black Cherry o owocach okrągłych w ciemnym, niemal czarnym kolorze. Będzie więc kolorowo i wesoło, jak tylko się one pojawią. Sadzonki tych pomidorów trafią na brzeg donic w ich tylnej części przy szklarni i przy płocie. Będą one wysokie, więc muszę tu jeszcze dołożyć podpory, do których będę potem mocować rozwijające się pędy. Paliki te muszą być dość mocne lub musi być ich więcej niż samych krzaczków pomidorów, ponieważ nie usuwam wilków z odmian koktajlowych, pozwalam im rozrastać się dość swobodnie. Będą więc prawdopodobnie dość sporych rozmiarów. Pomidory możemy sadzić głębiej niż rosły do tej pory. Z zagłębionej części łodygi wypuszczą dodatkowe korzenie.
Do każdej z tych donic trafi też jedna sadzonka papryki słodkiej, w odmianie Robertina o dużych słodkich czerwonych owocach. Generalnie papryka nie wymaga palikowania, jednak jeżeli owoców zawiąże się sporo wartą ją także wspomóc podpórką, żeby ciężkie od owoców pędy się nie wyłamały.
Do każdej z donic trafi też sadzonka okry o ciemnych bordowych owocach. Okra będzie dekoracyjna w czasie kwitnienia, jej kwiaty są naprawdę urocze, jak również później, gdy pojawią się już owoce, które w przekroju mają kształt gwiazdy. Nie jest ona tak popularna w uprawie jak pomidory czy papryka, ale jako ciekawostka warzywna na podwyższanej grządce będzie pasować idealnie. Jej owoce można potem spożywać na surowo, zwłaszcza gdy są młode, dodając np. do sałatek, można je też piec, tak jak np. bakłażany lub podsmażać jak np. paprykę.
Z przodu wysokich grządek posadzę ogórki w dwóch odmianach, jedne gruntowe w odmianie Rufus, jej sadzonki pięknie się już rozrosły w szklarni i proszą się już o posadzenie oraz w odmianie sałatkowej, które wykiełkowały z kilkunastodniowym opóźnieniem, są więc znacznie mniejsze. Ogórki te zajmą miejsce z przodu, ponieważ poprowadzę je tak, żeby przewieszały się przez te wysokie grządki. Jeżeli będą rosły zdrowo, to mogą się nawet płożyć nieco po tarasie.
Na razie trzeba jeszcze poczekać na kolorowe owoce pomidorów, papryki i okry, więc koloru takim grządkom można dodać np. poprzez kolorowe liście sałaty. Dosadzę więc tu jeszcze sadzonki sałaty liściowej w odmianie Crimson o różowo fioletowych karbowanych liściach, które jeszcze mi zostały z marcowych wysiewów. Zdążę ją zebrać, zanim rozrosną się pozostałe rośliny.
W taki sam sposób, wykorzystując kompost i podłoże do uprawy warzyw lub podłoże uniwersalne czy też podłoże do pomidorów, możemy stworzyć mini grządkę warzywną w donicy, jeżeli nie mamy miejsca w ogrodzie, na tarasie lub balkonie, żeby postawić wysoką grządkę. Do uprawy pojemnikowej nadaje się wiele roślin warzywnych, dla przykładu ja w jednej skrzynce posadzę dwie sadzonki okry, a w drugiej jedną sadzonkę pomidora, do których także trafi jeszcze kilka sadzonek sałaty, która mi pozostała. Z powodzeniem w tej wielkości donicach możemy sadzić też paprykę, bakłażany, rzodkiewki, cebulę dymkę na szczypior czy przeróżne warzywa liściowe oraz zioła, np. bazylię.
W wysokich grządkach mamy ograniczoną ilość miejsca, zazwyczaj więc sadzimy w nich warzywa nieco gęściej niż robilibyśmy to w tradycyjnym warzywniku. Jednak pamiętajmy, że przy gęstszym nasadzeniu musimy bardziej dbać o podlewanie i nawożenie. Pierwsze podlanie roślin zaraz po przesadzeniu powinno być naprawdę obfite, zwłaszcza jeżeli podłoże w skrzynkach było już nieco przeschnięte. Jeżeli jest to nowa grządka, wypełniona świeżym podłożem i kompostem, na pewno składników odżywczych starczy naszym warzywom przez dłuższy czas. Jeżeli sadzimy rośliny na grządce, którą mamy już przez jakiś czas obserwujmy warzywa, czy nie widać oznak niedoboru składników pokarmowych i w razie konieczności zastosujmy nawożenie pogłówne.
Własnoręczna uprawa warzyw to naprawdę satysfakcjonujące zajęcie. Warto spróbować. Nic nie smakuje tak, jak swoje własne uprawy.
Życzę pięknych, zdrowych i obfitych plonów. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/