Żonkile – żółte narcyzy na balkony i tarasy

Żonkile W dzisiejszym odcinku programu „Balkony i Tarasy” czas na kolejną roślinę, która jest zwiastunem wiosny. Narcyzy, nazywane też żonkilami, w najbardziej promienistej żółci są piękną ozdobą każdego miejsca, zarówno w domu , jak i w ogrodzie. Czas więc stworzyć z nimi kilka kwiatowych dekoracji. Zapraszam.

Żonkile – W odmianach doniczkowych narcyzów przeważają odmiany niskie o delikatnych żółtych kwiatach. Są to wieloletnie rośliny cebulowe, które po przekwitnięciu możemy wkopać w ogrodzie lub na działce. Preferują piaszczysto-gliniaste gleby, dobrze będą się też czuły w uniwersalnym lub kwiatowym podłożu, w którym sadzimy nasze rośliny balkonowe lub tarasowe. W doniczkach z narcyzami warto utrzymywać umiarkowanie wilgotne podłoże. Nadmierna ilość wody może powodować gnicie cebul.

żonkile są tak pełne uroku, że samodzielnie posadzone w pojemniku czy koszyczku są już wspaniałą dekoracją. Słoneczny kolor kwiatów i soczysta zieleń podłużnych liści przyciąga wzrok i wprowadza wesoły nastrój. Nie sposób przejść koło nich obojętnie. Dlatego tak często wykorzystujemy je w różnych wiosennych kompozycjach doniczkowych.

Narcyzy pięknie prezentują się chyba z wszystkimi roślinami kwitnącymi wiosną. Pierwsza moja kompozycja będzie żółto niebieska, niebieskim akcentem będą bratki i żagwin.

Radosne bratki są jednymi z najpopularniejszych roślin kwitnących wczesną wiosną. Urzekają mnogością barw. Możemy więc do żonkili dobrać nasycone, kontrastowe kolory bratków lub delikatniejsze kolory pastelowe. Cebule naszych narcyzów sadzimy mniej więcej na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory w doniczce. Kupując je wiosną, starajmy się wybierać te rośliny, które nie mają jeszcze rozwiniętych wszystkich kwiatów i gdzie widać jeszcze dużo pąków kwiatowych. Uzupełnieniem naszej donicy będzie śliczny niebiesko biały żagwin, obficie obsypany kwiatami.

Kolejna kompozycja będzie żółto fioletowa. Oprócz żonkili posadzę w niej fioletową sasankę i fioletowego żagwina. Żagwin w ogrodach sadzony jest na rabatach i na skalniakach, a dzisiaj będzie częścią doniczkowych kompozycji.

Żagwin to szybko rosnąca bylina, która przy sprzyjających warunkach uprawy potrafi zamienić się w kwietny dywan. Dorasta jedynie do 10-15 cm wysokości i kwitnie w kwietniu oraz maju. Ma bardzo małe wymagania i jest mrozoodporny. Posadzony na dłużej w donicy może stworzyć zwisającą kaskadę kwiatów. Obok znajdą się nasze żonkile. Kolor żółty i fioletowy pięknie ze sobą kontrastują i ich zestawienie jest bardzo ciekawe. Uczy tego już sama matka natura, ponieważ właśnie takie barwy sasanka, którą również posadzę w donicy. Dawniej sasanki w wielu miejscach porastały łąki i lasy w naszym kraju. Teraz są pod ochroną. Na szczęście możemy je uprawiać w ogrodach, a także w donicach na balkonach i tarasach.

Nasza ostatnia dzisiejsza kompozycja będzie delikatniejsza – żółto biała. Towarzystwem dla żółtych narcyzów będzie również żagwin i sasanka, ale tym razem w kolorze białym i do tego białe stokrotki.

Biały żagwin to odmiana „Alba”. Zostanie posadzona z brzegu doniczki, żeby mógł potem swobodnie się przewieszać. Nasz główny bohater żonkil zajmie centralne stanowisko w okrągłej donicy i będzie górował nad resztą roślin. Obok zajmie miejsce sasanka o białych płatkach i żółtych pręcikach. Gdy przekwitnie pojawi się bardzo oryginalny owocostan, przypominający kulę z długimi włosami. Uzupełnieniem całości będą stokrotki o pełnych białych kwiatach, urocze, wytrzymałe i łatwe w uprawie.

Niekiedy słyszymy opinie, że kwiaty żonkili są nietrwałe, że szybko przekwitają. Po części to prawda, ale dotyczy to jedynie okazów, które trzymamy w domu, w wysokiej temperaturze i często przy niedoborze światła. Wtedy pędy kwiatowe nadmiernie się wydłużają, a kwiaty szybko przekwitają i roślina po tygodniu lub dwóch przestaje być dekoracyjna. Ale gdy posadzimy żółte narcyzy w donicy na balkonie, będzie dekoracją przez dłuższy czas. Tę kompozycję stworzyłam 4 tygodnie temu i nadal prezentuje się świetnie.

W mowie kwiatów narcyz zazwyczaj oznacza próżność, samolubstwo i zachwyt nad własną osobą. Ale wiosną rośliny te, szczególnie o żółtych kwiatach, nabierają zupełnie innego znaczenia. Kojarzą się ze słońcem, ciepłem i odradzającym się życiem. Dlatego warto nimi udekorować balkony, tarasy albo mieszkania.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/