Begonie i dalie na balkon i taras
Begonie i dalie roztaczają szczególny blask na wpół zacienionych stanowiskach. Z kolei dalie uwielbiają stanowiska w pełnym słońcu. Będziemy o nich mówić w dzisiejszym odcinku programu „Balkony i Tarasy”.
Begonie to różnorodna grupa roślin obejmująca także formy odpowiednie do obsadzania skrzynek balkonowych i wiszących doniczek. Odmiany wielkokwiatowe wytwarzają grube, mięsiste pędy o okazałych ciemnozielonych liściach i wspaniałych kwiatach.
Kwitnienie begonii rozpoczyna się w maju i trwa do pierwszych przymrozków. Paleta barw kwiatów jest niezwykle bogata, od bieli, przez kolor żółty, różowy i łososiowy do ciemnej czerwieni.
Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, małe i delikatne lub duże i okazałe, na obrzeżach gładkie lub karbowane. Efektem nieustannych przedsięwzięć hodowlanych są ich niezwykłe formy, a ich kolory widoczne są już z daleka. Begonie mogą mieć pokrój wzniosły lub przewieszający się. Begonie zwieszona to szczególnie atrakcyjna roślina do obsadzania większych doniczek wiszących.
Wielkokwiatowe odmiany begonii to często rośliny mało odporne na wiatr i deszcz. Nie znoszą zalewania. Idealnie nadają się do sadzenia w miejscach osłoniętych, półcienistych lub oświetlonych pełnym słońcem tylko przez kilka godzin dziennie.
Odmiany średnio- i drobnokwiatowe lepiej sobie radzą na stanowiskach słonecznych. Begonia stale kwitnąca to roślina jednoroczna osiągająca wysokość do 20 cm. Najczęściej rozmnaża się ją z nasion lub kupuje gotowe sadzonki. Jest dość odporna na przejściowe okresy suszy, wysokie temperatury i zmienne warunki pogodowe.
Bardziej ozdobne, ale też trudniejsze w uprawie są begonie zwisające i bulwiaste. Begonie kaskadowe są łukowate i elegancko zwieszone, silnie rozkrzewiają się w pojemnikach. Są to mieszańce gatunkowe, które nie występują w naturze.
Begonia bulwiasta również jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania wielu gatunków begonii. Jej liście są grube, asymetryczne, pokryte charakterystycznymi włoskami. Można ją rozmnażać z nasion, bulw lub kupić gotowe sadzonki.
Zimą bulwy begonii kaskadowej i bulwiastej najlepiej jest umieścić w chłodnym pomieszczeniu przysypane piaskiem lub torfem. Wszystkie begonie źle reagują na zasolenie podłoża, co oznacza, że nawożenie musi być umiarkowane. Rośliny te lubią przewiewną, lekką ziemię. Najczęściej tworzy się z nich jednogatunkowe kompozycje.
Wzrostowi begonii sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Na stanowiskach zbyt suchych lub zbyt słonecznych może dojść do poparzenia i brązowienia liści. Z kolei w pełnym słońcu doskonale będą się czuły dalie. W donicach możemy uprawiać ich karłowe odmiany.
Przez całe lato i jesień dalie stanowią źródło kolorów oraz oszałamiająco pięknych kwiatów. Są bylinami i żyją wiele lat. Ale nie możemy ich zostawić w balkonowych lub tarasowych donicach na zimę. Pierwsze, jesienne przymrozki powodują czernienie oraz zamieranie liści i łodyg. Wtedy karpy trzeba wykopać i przenieść do chłodniejszego miejsca, jednak musi być tam temperatura dodatnia. Odmiany niskie mogą mieć kwiaty pojedyncze lub pełne, o kulistym kształcie.
Dalie mogą samodzielnie królować w donicy lub możemy je zestawić z innymi roślinami. Ale tylko takimi, które mają podobne wymagania pielęgnacyjne.
Dalie występują niemal we wszystkich kolorach i odcieniach, są czerwone, białe, żółte, różowe, pomarańczowe i fioletowe. Barwy mogą być jaskrawe lub pastelowe. W sklepach ogrodniczych możemy kupić gotowe sadzonki lub rozmnażać je poprzez podział karp oraz poprzez wysiew nasion. Rośliny te siejemy na rozsady od lutego do kwietnia i sadzimy na miejsce stałe po 15 maja. Kwitną nieco później , ale można uzyskać ciekawe egzemplarze.
Dalie sadzimy w żyznej i przepuszczalnej ziemi. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Warto uszczykiwać przekwitnięte kwiaty. Tak pielęgnowane rośliny będą długo i obficie kwitnąć.
Sadząc je w kompozycji, tak dobierajmy inne gatunki, żeby nie zagłuszyły dalii. Mogą być to rośliny przewieszające się, np. pelargonie bluszczolistne, o podobnej kolorystyce, ale zupełnie innym pokroju.
Dalie wymagają znacznej ilości wody w trakcie sezonu wegetacyjnego. Podłoże, w którym rosną powinno być stale wilgotne. Jednocześnie należy unikać zastojów wody. Pamiętajmy więc, aby donice tarasowe, pojemniki lub skrzynki balkonowe zawsze miały otwory na dnie, które umożliwiają odprowadzenie nadmiaru wody.
Dalie i begonie to rośliny o okazałych kwiatach. W kolejnym odcinku zajmiemy się delikatniejszymi kwiatami. Będzie mowa o werbenach i lobeliach.