Cynie – wysiew kwiatów w ogrodzie

Cynie – wysiew kwiatów w ogrodzie. Marzec to idealny miesiąc na przygotowanie rozsad wielu kwiatów jednorocznych. Wśród nich są cudownie kwitnące i łatwe w uprawie cynie. Zapraszamy na odcinek o ich wysiewie. 🌼💛🌼

Cynie możemy uprawiać z wysiewu wprost do gruntu w kwietniu lub maju, gdy już nie spodziewamy się raczej nocnych przymrozków lub możemy je uprawiać z wcześniej wysianej rozsady, którą w maju przesadzimy w wybrane miejsce. I w taki sposób ja będę właśnie swoje cynie wysiewać, ponieważ wysiane bezpośrednio do gruntu zaczną kwitnąć znacznie później, a tak mogę liczyć na kolorowe kwiaty cynii przez całe lato. W tym celu przygotowałam niewielkie doniczki produkcyjne o średnicy 10 cm. Potem takimi grupami, jak wyrosną w tych doniczkach cynie przesadzę na stanowisko docelowe.

Do wyboru mamy wiele odmian cynii. U mnie będzie to w tym roku cynia ‚Liliput’ w mieszance różnych kolorów, które dorastają do 40-55 cm wysokości i mają kwiaty o średnicy ok. 4-5 cm. Wysieję też cynię wytworną o dwubarwnych kwiatostanach. Kwiaty tej odmiany są języczkowate, od środka koszyczka mają barwę żółtą, potem różową, czerwoną lub wiśniową, która na zewnątrz przechodzi w pastelową, niemal białą. Rośliny te będą nieco wyższe od odmiany Liliput, dorastają do ok 60 cn wysokości.

Cynie to rośliny kwitnące o wielorakim zastosowaniu. Możemy je uprawiać, żeby zdobiły nasze kwiatowe rabaty lub były kolorowym akcentem w tarasowych lub balkonowych donicach. Możemy je też uprawiać na kwiat cięty, bo długo i pięknie prezentują się w wazonie. Ponadto są to rośliny uwielbiane przez motyle oraz przez pszczoły i inne owady zapylające. Jest więc wiele powodów, żeby je wysiać.

A żeby to zrobić, oprócz nasion i pojemników, o których już wspominałam, będzie potrzebne jeszcze podłoże i woda. Podłoże do wysiewu, o czym przypominam za każdym razem, gdy przygotowuję film o wysiewie warzyw, powinno być przepuszczalne, lekkie, o drobnej strukturze, wolne od patogenów chorobotwórczych i szkodników. Dlatego nie zaleca się używać do przygotowywania rozsad ziemi z ogrodu. Są gotowe podłoża do wysiewu i pikowania z domieszką piasku lub perlitu, czyste i odpowiednio przygotowane, których do wysiewu cynii i innych kwiatów jak najbardziej możemy użyć.

Cynie mają dość duże nasiona. Bez kłopotu możemy je rozmieścić w na wyrównanym podłożu w doniczkach w takiej rozstawie, jakiej chcemy. Ja do każdego mojego pojemnika włożę kilka, kilkanaście nasion, tak by stworzyły docelowo kolorową grupę kwitnących roślin. Chyba nie będę już moich cynii pikować. Chyba że będą za bardzo wybujałe. Zobaczymy, czy zajdzie taka konieczność.

Następnie cynie przykrywamy cienką warstwą podłoża, ok. 3-5 milimetrową i podlewamy rozproszonym strumieniem wody, tak żeby nie wymyć nasion. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą opryskiwacza. Po czym już dbamy o codzienne zraszanie rozsad lub przykrywamy je szybą czy też folią, co pomaga utrzymać wyższą wilgotność podłoża, pamiętając jednocześnie, że ważne jest  regularne, codziennie wietrzenie rozsad.

Cynie kiełkują dość szybko. Informacja na opakowaniu mówi, że w temperaturze 16-20 stopni wschody następują po 10-14 dniach. Z mojego doświadczenia wynika, że można je zauważyć już nawet po 3 dniach. Cynie rosną dość szybko, gdy tylko niewielkie kiełki tych roślin się pojawią, ściągamy folię lub inne przykrycia.

Gdy minie ryzyko przymrozków przesadzamy nasze sadzonki do ogrodu. Wcześniej oczywiście należy je zahartować, czyli stopniowo przyzwyczajać do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Lubią słońce. Wysiane na rozsady w marcu, zaczynają kwitnąć zazwyczaj w czerwcu i kwitnienie to trwa do późnej jesieni, do nadejścia pierwszych przymrozków.

Cynie nie są bardzo wymagające, jeżeli chodzi o potrzeby glebowe i zabiegi pielęgnacyjne. Ich uprawa uda się każdemu. Zachęcam więc do wysiewania teraz na rozsady lub później na kwietnikach czy w donicach. I zachęcam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/