Kalendarz ogrodnika na 25.06 – 01.07 – czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie – „Czerwiec się czerwieni – będzie dość w kieszeni”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Czerwienią się truskawki, czereśnie i wiśnie. Sezon w pełni! Teraz praca z ogrodu przenosi się do kuchni, bo trzeba zrobić przetwory z wszystkiego, czego nie damy rady zjeść na bieżąco.

Czerwiec to ostatni moment, w którym możemy zasilać drzewa i krzewy owocowe nawozami azotowymi. Późniejsze nawożenie może opóźnić przejście roślin w zimowy stan spoczynku i narazić je na przemarznięcie.

Za to cały czas nawozimy kwiaty balkonowe i tarasowe. Rośliny w donicach często są podlewane, a podłoże dodatkowo przepłukiwane przez deszcz. Należy więc systematycznie uzupełniać składniki odżywcze potrzebne naszym barwnym kompozycjom.

A o podlewaniu w gorące letnie dni nie możemy zapominać. Najczęściej należy nawadniać nasze uprawy pojemnikowe. Często z wężem ogrodowym i zraszaczem musimy też zaglądać do warzywnika. W czasie silnych upałów i suszy nie możemy też zapominać o rabatach kwiatowych.

A żeby wczesną wiosną cieszyć się kwitnącymi bratkami, stokrotkami i niezapominajkami, musimy pomyśleć o ich wysiewie już teraz. Są to rośliny, które najpiękniej kwitną w drugim roku uprawy, dlatego na rozsadnikach wysiewamy je do końca lipca.

Znajdźmy też chwilę, żeby odpocząć w ogrodzie. Możemy wtedy poczytać prasę ogrodniczą, np. „Ogrodnicze ABC”, w którym znajdziemy wiele informacji, porad i ciekawostek o kwiatach na letnich rabatach, od bodziszków do żurawek.

A o najpiękniejszych ogrodach czytelników czasopisma „Przepis na Ogród” możemy poczytać w specjalnym wydaniu tego miesięcznika. W nim znajdziemy artykuły m.in. o różanym raju, zawsze modnych hortensjach i kompozycjach z roślin zimozielonych.

1 lipca odchodzimy Międzynarodowy Dzień Owoców i Dzień Psa. Psy, tak samo jak my, doceniają radość przebywania w ogrodzie. Czasami wyrządzają jakieś szkody, ale nie można zapominać, że ze wszystkich zwierząt, to właśnie pies uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka.

Na kolejny „Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.