Czerwiec w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Czerwiec w ogrodzie – “W czerwcu wiatry północne są dla żniw pomocne.” Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w Ogrodzie”.

A w ogrodach już czas żniw. Oprócz warzyw i ziół zbieramy też owoce, w tym truskawki i poziomki. Pięknie czerwienią się na rabatach lub w donicach. Często praca z ogrodu przenosi się teraz do kuchni, bo można z nich zrobić pyszne przetwory.

Czerwiec w ogrodzie – Truskawki i poziomki mogą być atakowane przez różnego rodzaju choroby grzybowe, np. przez szarą pleśń, szczególnie przy wysokiej wilgotności powietrza i w zagęszczonych plantacjach, czy przez zgniliznę korony truskawki, kiedy na zielonych owocach tworzą się plamiste przebarwienia.

Żeby zapobiegać tego typu chorobom  można wykonać oprysk naturalnym preparatem zawierającym żywy organizm, niepatogeniczny grzyb, który jest pasożytem niektórych gatunków grzybów chorobotwórczych. W razie wystąpienia już chorób można wykonać oprysk preparatami grzybobójczymi, zwalczającymi porażenie mączniakami lub szarą pleśnią czy brunatną zgnilizną. Warto wybrać takie preparaty, które mają krótki okres karencji.

Czerwiec w ogrodzie – Cały czas dbamy o rośliny kwitnące na naszych balkonach i tarasach. Oprócz regularnego podlewania i nawożenia usuwamy też przekwitnięte kwiaty. Będzie to miało nie tylko korzystny wpływ na aspekt wizualny naszego okazu, ale także pobudzi rośliny do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych.

A płatki kwiatów wykorzystywane są w procesji na Boże Ciało, które w tym roku przypada na 20 czerwca.

Czerwiec w ogrodzie – Niektóre kwiaty w naszych ogrodach już płatków nie mają. Pamiętajmy aby obcinać przekwitnięte kwiatostany i kwiaty również z naszych bylin, m. in. kosaćców, nazywanych też irysami. Dzięki temu cała energia roślin skierowana będzie na dalszy wzrost, a nie na tworzenie nasion.

22 czerwca przypada pierwszy dzień kalendarzowego lata. Pierwszy dzień astronomicznego lata przypada dzień wcześniej. Dla wielu z nas rozpoczyna się ulubiona pora roku, którą chętnie spędzamy w ogrodzie.

Letni relaks czasami psują nam chwasty, które pojawiają się nie tylko na grządkach i rabatach, ale również w ścieżkach i kostce brukowej, nie pozwalając usiedzieć w miejscu. W miejscach łączenia kostek wyrastają mchy, trawy i inne rośliny, których być tutaj nie powinno. Najprostszą metodą jest usunięcie ich ręcznie. Dostępne są też różne narzędzia, które mogą ułatwić nam to zadanie.

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Wszystkim ojcom składamy więc najlepsze i najserdeczniejsze życzenia!

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/