Drewno kominkowe – czym palić i jak przygotować
Przed nami garść podstawowych informacji na temat drewna w ogrodzie.
Drewno jest nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Budujemy drewniane tarasy, stawiamy drewniane altanki i kupujemy drewniane meble ogrodowe. Drewno może posłużyć nam także jako ogrodowa donica lub ozdoba naszej działki. Szczególnie ważne jest dla właścicieli kominków i to właśnie na tym temacie skupimy się najbardziej.
Najpopularniejsze gatunki drewna opałowego to grab, jesion, buk, dąb i brzoza. Do palenia w kominku nie nadaje się zazwyczaj drewno drzew iglastych. Przy zamawianiu, oprócz gatunku drewna zwracamy jeszcze uwagę na takie parametry jak jego gęstość, trwałość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia.
Często pojawia się pytanie gdzie składować drewno w ogrodzie. Doskonałym rozwiązaniem jest drewutnia, jeżeli mamy na nią miejsce, lub miejsce gdzieś
przy ścianie, gdzie możemy je poukładać. Najlepiej po słonecznej stronie, np. o wystawie południowej lub zachodniej, aby drewno mogło bez problemu schnąć. Musimy też zadbać o to, aby nie padał na nie deszcz. Drewutnia musi mieć zapewnioną cyrkulację powietrza. Dobrze jest zgromadzić drewno np. latem, żeby doschło i ładnie się zimą paliło.
Drewno jest ciężkie, dlatego dobrze jest zlokalizować drewutnię w takim miejscu, żeby było z niej blisko do domu. W ten sposób zadbamy, żeby droga przenoszenia drewna była jak najkrótsza. Warto pomyśleć też o tym, aby drewutnia była blisko miejsca, do którego będzie ono przyjeżdżało.
Najczęściej zamawiamy i kupujemy drewno, które jest już częściowo połupane. Czasami zdarza się też, że musimy wyciąć jakieś drzewo w ogrodzie, lub uprzątnąć przykre skutki silnych burz i nawałnic. W ostatnich latach pogoda nas nie oszczędza i w niejednym ogrodzie łamały i przewracały się drzewa.
Dlatego siekiera jest narzędziem, które zazwyczaj okazuje się niezbędne na działce. Powinna być ona ostra i mieć dobrze wyprofilowaną głowicę. Wybieramy ją według takich parametrów jak wzrost osoby pracującej siekierą, częstotliwość użytkowania, średnica pni i rodzaj drewna. Siekiera powinna zapewniać wydajną, ergonomiczną i przede wszystkim bezpieczną pracę. Drewno łupiemy na takie części, które bez problemu zmieszczą się do kominka.
Do przygotowania małych kawałków drewna, np. na rozpałkę przyda się mniejsza siekiera. Do łupania większych pni służy siekiera rozłupująca, która ma specjalnie wyprofilowaną głowicę w kształcie klina, czym różni się od siekiery uniwersalnej, często używanej w ogrodzie.
Do łupania drewna służą też łuparki. Może być to łuparka do drewna leżąca / pozioma, lub łuparka do drewna stojąca, czyli pionowa. Łuparka pozioma jest mniejsza i nadaje się do obróbki drewna o długości do 50 cm. Łuparka pionowa ma większą moc, poradzi sobie więc z większymi i krzywymi pniami. Najlepiej jest łupać świeżo ścięte drewno, na twardej i prostej powierzchni. Przy łupaniu suchego drewna należy zachować szczególne środki ostrożności, ponieważ suche kawałki mogą pękać i odpryskiwać.