Fuksje i niecierpki na balkon i taras

Fuksje i niecierpki zachwycają niepowtarzalną delikatnością i wdziękiem kwiatów. Niecierpek kwitnie niezwykle obficie i to nie tylko na rabacie w ogrodzie, ale również w skrzynce balkonowej lub w donicy. To właśnie o nich będzie dzisiejszy odcinek programu „Balkony i Tarasy”.

Nie ma chyba wdzięczniejszych roślin na stanowiska półcieniste niż fuksje i niecierpki. Są to doskonałe rośliny balkonowe i tarasowe, które efektownie wyglądają posadzone zarówno pojedynczo, jak również w grupach czy w kompozycjach z innymi roślinami. Kwitną obficie aż do jesieni.

Fuksje mają śliczne, mogą być one małe lub większe, pojedyncze lub pełne, w przeróżnych wariantach kolorystycznych.

Kwiaty fuksji, spływające kaskadami z wygiętych pędów, przypominają klejnoty. Najczęściej uprawiane przez nas rośliny są efektem krzyżówek międzygatunkowych. Charakterystyczny kwiat składa się ze słupka, pręcików, płatków korony i działki kielicha. Kwiaty te mogą być jednobarwne, ale najczęściej są dwu- lub wielobarwne, od białych i kremowych, poprzez różne odcienie koloru różowego i fioletowego, do purpurowych i szkarłatnych.

Pokrój rośliny zależy od serii i odmiany, może być zwisający, półzwisający lub wzniosły. Można też wyróżnić fuksje kompaktowe lub rozpierzchłe. Jeżeli nie oberwiemy przekwitłych kwiatów, mogą powstać owoce, które również wyglądają bardzo dekoracyjnie. Ale hamują one zazwyczaj dalsze kwitnienie. Lepiej jest je więc usuwać.

Fuksje lubią stanowiska niezbyt wietrzne o wystawie wschodniej lub zachodniej. Rośliny w pełni korzystają z kilku godzin porannego lub wieczornego słońca, nienarażone na intensywne promieniowanie w południe.

Przy nadmiarze słońca, pąki kwiatowe mogą więdnąć, zanim się rozwiną. Fuksje dobrze rosną w żyznym, próchnicznym i przepuszczalnym podłożu. Należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża, co oznacza że podczas letnich upałów trzeba ją podlewać nawet codziennie. Nawożenie też musi być regularne, mniej więcej raz na tydzień. Rośliny te nie są odporne na mróz, więc jeżeli chcemy je przezimować, to musimy przenieść fuksje do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10 stopni Celsjusza. Przedtem należy skrócić pędy mniej więcej o 1/3.

Kolorowe kwiaty niecierpków tworzą z ich liśćmi wspaniały kontrast. Do najpopularniejszych odmian zaliczamy niecierpka Walleriana, Sunpatiens i Paradise.

W zależności od gatunku rośliny te mają różną wysokość, barwę liści i kwiatów, które mogą być białe, pomarańczowe, czerwone, purpurowe lub różowe, w różnych odcieniach. Niecierpki Walleriana mogą mieć kwiaty pełne lub półpełne na przewieszających się pędach. Atrakcyjną serią niecierpka Paradise jest Rokoko, o ciekawych pofalowanych płatkach kwiatów. Niecierpki SunPatiens z japońskiej hodowli świetnie rośną zarówno w cieniu, jak i w pełnym słońcu. Mają bardzo mocny system korzeniowy, dlatego dzięki niewielkim wymaganiom, kwitną pięknie i obficie. Są też bardzo odporne na niekorzystne warunki pogodowe, w tym intensywne opady deszczu.

Niecierpki możemy łączyć w kompozycji z innymi roślinami, np. z fuksją i calibrachoa, która będzie dopełnieniem i akcentem przewieszającym się przez donicę.

Większość odmian niecierpków silnie się rozkrzewia, zachowując swój kulisty, zwarty pokrój. Nadają się do różnorodnych nasadzeń. Zarówno w większych kompozycjach, jak również w mniejszych pojemnikach oraz w skrzynkach balkonowych lub w wiszących koszach.

Najlepsze do uprawy niecierpów jest podłoże przepuszczalne, może być lekko kwaśne. Rośliny te wymagają regularnego podlewania, nie należy ich ani przelewać ani przesuszać. Po posadzeniu, możemy pozwolić sobie wyjątkowo na zroszenie roślin, żeby oczyścić je z podłoża, potem starajmy się już nie zraszać liści ani kwiatów. Jeżeli na tarasie podlewamy donice za pomocą węża, warto zaopatrzyć się w taki zraszacz, którym można regulować strumień wody. Najlepszy do podlewania roślin tarasowych jest tzw. perlizator, który delikatnie dozuje wodę, dodatkowo ją napowietrzając. W ten sposób mamy pewność, że donice i skrzynki są dobrze podlane, a liście i kwiaty pozostają suche.

Niecierpki są dość wrażliwe na zasolenie. Jeżeli więc rosną samotnie w donicy lub w skrzynce balkonowej należy nawozić je z umiarem. W naszym klimacie uprawiamy je jako rośliny jednoroczne. Możemy je rozmnażać z nasion, wysiewanych w marcu, lub kupić gotowe sadzonki.

Ale na balkonach i tarasach mogą rosnąć nie tylko kwiaty. Możemy posadzić również coś do podjadania. Dlatego w kolejnym odcinku powiemy o warzywach i owocach, które nadają się do uprawy na balkonach i tarasach.