Listopad w ogrodzie 01.11 – 07.11 kalendarz ogrodnika
Listopad w ogrodzie. „We Wszystkich Świętych, gdy się deszcz rozpada, może słota potrzymać do końca listopada”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
od dnia Wszystkich Świętych i od prognoz deszczu na nadchodzący tydzień. Czy zatem przysłowie rzeczywiście się sprawdzi, czas pokaże.
Na cmentarzach i nie tylko królują o tej porze chryzantemy, czyli złocienie, które dostępne są w sklepach w przeróżnych odmianach i w przeróżnych kolorach. Będą kwitły aż do przymrozków, a jeżeli w czasie mroźnych nocy będziemy wstawiać je w cieplejsze miejsce, to nawet dłużej. Warto je zaprosić na balkony lub tarasy, tym bardziej że po listopada mogą być dostępne w atrakcyjniejszej cenie. W ogrodach chrońmy je przed ślimakami.
Większość liści opadła już z drzew, ale nadal w tym miesiącu kontynuujemy ich sprzątanie z trawnika oraz z podjazdów i ścieżek. Cały czas przypominamy, że jeżeli są zdrowe, to możemy pozostawić je na rabatach, a nawet wyściółkować nimi grządki warzywne. Jeżeli jednak opadły one z drzew owocowych, na których zauważyliśmy wcześniej choroby grzybowe lepiej jest ich nie pozostawiać w ogrodzie. Na tego typu pracę zawsze warto wybrać słoneczny dzień, suche liście sprząta się dużo szybciej.
Kończy się już czas sadzenia cebul roślin kwitnących wiosną, takich jak np. tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy czy szafirki. Jeżeli jednak spóźniliśmy się z tym zadaniem lub udało nam się zdobyć teraz cebulki w atrakcyjnych cenach, możemy jeszcze umieścić je na rabatach lub w donicach. Żeby zainicjować kwitnienie potrzebują one ok. 8-10 tygodni chłodu, więc jest jeszcze czas. A listopad zapowiada się na całkiem pogodny, więc zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą.
Pogoda w dalszym ciągu sprzyja też sadzeniu i przesadzaniu roślin. Prace z roślinami iglastymi już kończymy, ale jak najbardziej możemy sadzić jeszcze rośliny liściaste, drzewa i krzewy. O tej porze, w sklepach pojawiają się młode okazy z tzw. odkrytym korzeniem. Są one tańsze niż rośliny oferowane w doniczkach lub z bryłą korzeniową. Jeżeli planujemy więc zakup większej ilości krzewów owocowych lub roślin liściastych na żywopłot, warto sprawdzić teraz oferty sklepów ogrodniczych lub internetowych.
Jeżeli wszystkie prace porządkowe w ogrodzie mam zakończone, warto pomyśleć które roślin będą wymagały od nas zabezpieczenia na zimę i przygotować sobie odpowiednią ilość agrowłókniny, juty lub innych materiałów, które pomogą nam ochronić wrażliwe gatunki przed przymrozkami. Nie spieszmy się jednak z ich okrywaniem, żeby rośliny miały czas się same zahartować.
Wolny czas i ładną jesienną pogodę możemy też przeznaczyć na prace budowlane w ogrodzie. Jeżeli chcemy stworzyć nowy taras, wytyczyć nowe ścieżki, postawić szklarnię lub nowy domek ogrodowy, jest teraz dobry moment. Wiosną będziemy mogli wtedy przeznaczyć pełnię czasu naszym roślinom.
Tymczasem życzymy wspaniałego, pięknego najbliższego tygodnia. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/