Grudzień w ogrodzie – 14.12 -20.12 – kalendarz ogrodnika

Grudzień to miesiąc, kiedy jest najmniej pracy w ogrodzie. Rośliny pogrążone są w zimowym śnie. A my możemy odpocząć i nabrać sił do działań w przyszłym sezonie. Możemy też zaplanować to co nas czeka i zastanowić się jak wdrożyć w życie nowe pomysły.

Tymczasem, w oczekiwaniu na Święta, nasz śpiący ogród możemy teraz zamienić w bożonarodzeniową krainę. Wystarczy ozdobić wybrane iglaste drzewko lub powiesić lampki rozświetlające długie zimowe wieczory. Pięknie prezentuje się też wieniec powieszony na drzwi, który możemy udekorować szyszkami lub innymi ozdobami.

W ogrodzie bez problemu znajdziemy też inspiracje i materiały, których możemy użyć do wykonania domowych świątecznych dekoracji. Wystarczy ściąć gałązki wybranych roślin zimozielonych i je ozdobić ulubionymi bombkami, figurkami lub łańcuchami. Przy okazji, zapraszamy do oglądania naszych świątecznych odcinków, w których pokazujemy przykłady tego, jak wykorzystać ogrodowe dary do stworzenia świątecznej atmosfery.

Kupując choinki zwróćmy uwagę by były one zdrowe. Sprawdźmy, w miarę możliwości, czy nie ma na nich śladów żerowania szkodników. Przędziorki jednak trudno dostrzec, dlatego jeżeli mamy taką możliwość stawiajmy tę najważniejszą bożonarodzeniową dekorację z dala od naszych domowych roślin doniczkowych. Wtedy unikniemy ewentualnego przenoszenia się niechcianych gości na nasze okazy.

Tydzień przed świętami bardzo często myślimy o prezentach dla najbliższych. Podpowiadamy, że w przypadku roślinomaniaków i ogrodomaniakaków nie ma z tym większego problemu. Większość z nich z pewnością ucieszy się, gdy zobaczy pod choinką roślinę, o której marzyli lub np. kosz wypełniony roślinnymi pięknościami. Pomysłem na prezent może być też produkt, który na pewno przyda się w ogrodzie.

19 grudnia przypada Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Jest ich w naszych ogrodach sporo. Uprawiamy je zarówno w gruncie, jak i w donicach. Jest to okazja, aby przypomnieć, że rośliny te, zwłaszcza wtedy gdy są uprawiane w donicach trzeba niekiedy podlewać również o tej porze. Nie możemy dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.

Warto pamiętać też o tym, aby w domu lub w zimowym ogrodzie regularnie przeglądać rośliny ciepłolubne, które tam przeczekują tę nieprzyjazną dla nich porę roku, m.in. pelargonie, cytrusy, oleandry i inne gatunki śwódziemnomorskie. Sprawdzamy czy nie pojawiły się szkodniki: tarczniki, wełnowce lub przędziorki i czy nie mają ani zbyt mokro, ani zbyt sucho.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/