Grudzień w ogrodzie – 07.12 -13.12 – kalendarz ogrodnika

Grudzień to jednak czas, kiedy ogrodnicze prace schodzą nieco na dalszy plan. Po zakończeniu jesiennych porządków ogrodowych już możemy odpocząć. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, warto wyczyścić narzędzia ogrodnicze, które chowamy na zimę. Czyścimy szpadle, widły i grabie. Myjemy i konserwujemy sekatory, ich metalowe części ruchome i sprężyny warto pokryć smarem.

Kosiarka już raczej też nie będzie nam potrzebna, zatem ona również powinna być już wyczyszczona i przygotowania do zimowania. Jeżeli nóż wymaga naostrzenia, można zająć się tym już teraz. Urządzenia spalinowe wymagają dodatkowych prac związanych z opróżnieniem zbiornika paliwa i oleju. W przypadku urządzeń akumulatorowych pamiętajmy, żeby baterie przechowywać w ciepłym pomieszczeniu.

W sadzie usuwamy wszystkie mumie z drzew owocowych. Jeżeli je zostawimy, mogą stać się siedliskiem chorób.

O tej porze bielimy też drzewa owocowe. Do tego celu używamy wapna, które jest dostępne w sklepach ogrodniczych. Robimy to po to, żeby chronić wrażliwe drzewa przed nadmiernym nagrzaniem kory w słoneczne dni. Biały kolor odbija promienie słoneczne. Zapobiegamy w ten sposób powstawaniu raz zgorzelinowych i pęknięć, które mogłyby pojawić się po zbyt intensywnym nagrzaniu się pnia i konarów w słoneczny dzień i silnym spadku temperatury w nocy.

Gdy ogród śpi, możemy cieszyć się kwiatami wielu roślin uprawianych w domu. W grudniu kwitną m.in. takie rośliny jak zwartnica, czyli hipeastrum, popularnie nazywany też amarylisem, grudniki, czyli zygokaktusy, cyklameny, czyli tzw. fiołki, sępolie, czyli tzw. fiołki afrykańskie czy kalanchoe oraz oczywiście poinsecje, czyli gwiazdy betlejemskie.

A Święta coraz bliżej. 12 grudnia przypada Dzień Gwiazdy Betlejemskiej będącej symbolem Bożego Narodzenia. Chętnie stawiamy ją w domu na honorowym miejscu, obok choinki, jako świąteczną dekorację.

Za to w ogrodzie śnieg lub mróz coraz częściej pięknie zdobią nasze rośliny. Szron lub szadź sprawia, że wszystko dookoła wygląda jak w zaczarowanej, lodowej krainie. Widok białego puchu cieszy już nie tylko dzieci, ale również dorosłych. W oczekiwaniu na święta takie widoki umilają nam czas.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/