Kalendarz ogrodnika na 30.07 – 05.08 – sierpień w ogrodzie
Sierpień w ogrodzie – „Jak po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.
Lato w pełni! Podziwiamy słoneczniki i inne letnie kwiaty jednoroczne. Ścinamy kwiaty na suche bukiety, m.in. lawendę, kocanki, zatrwian czy kłosy traw ozdobnych. Jesienią będą nam przypominać minione ciepłe dni w ogrodzie. Nie suszymy ich na słońcu, ponieważ wtedy tracą kolor.
Przeglądamy rośliny balkonowe i tarasowe. Od momentu posadzenia mocno się rozrosły. Zbyt długie pędy warto skrócić, warto też oberwać przekwitnięte kwiaty i usunąć pożółkłe lub uschnięte liście. Nie zapominamy o systematycznym nawożeniu i podlewaniu.
Zwalczamy chwasty na rabatach i grządkach warzywnych, aby nie dopuścić do zakwitnięcia i wysiania nasion niepożądanych roślin. Przy okazji spulchniamy przesuszoną glebę oraz okopujemy marchew i buraki.
Po zbiorach możemy przyciąć agrest, maliny, porzeczki, wiśnie czy czereśnie. Usuwamy chore i połamane gałęzie, rozrzedzamy korony i nadajemy im właściwą formę.
Usuwamy porażone liście truskawek, które mogą być źródłem patogenów. W ten sposób poprawiamy zdrowotność krzewów. Na młodych i zdrowych plantacjach liście zostawiamy.
Rozpoczynamy sadzenie cebul kwiatów, które zakwitną wiosną. Możemy już wyznaczyć miejsce dla krokusów, tulipanów czy narcyzów. Okres sadzenia tych roślin trwa od sierpnia do października.
Czas upływa szybko i połowa lata za nami. Od czasu do czasu odłóżmy więc szpadel i sekator, a skorzystajmy z leżaka. Warto znaleźć też czas na weekendowe grillowanie.
A o tym, że najlepsza impreza to taka przy grillu możemy przeczytać w wydaniu specjalnym czasopisma „Mój Piękny Ogród”. Oprócz ciekawych przepisów znajdziemy tam także informacje o grillach gazowych i grillach węglowych, a także o skarbach z ogródka kuchennego.
Kolejny „Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.