Grudzień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Grudzień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jak w każdy poniedziałek, zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Mimo że ogrody pogrążone są w zimowym śnie, zawsze znajdzie się coś do zrobienia. 😉 Miłego tygodnia!

„Piąty grudnia stycznia czyni znaki, szósty grudnia luty przepowiada, siódmy grudnia o marcu gada” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

…widokiem najbardziej o tej porze dekoracyjnych roślin w ogrodach. W grudniu, nasze rośliny, zamiast kwiatami, często zdobią ogród owocami. Są to między innymi takie drzewa i krzewy jak: trzmielina, golteria, pięknotka, ognik, ostrokrzew, jarzębina czy głóg. Owoce tych gatunków są nie tylko dekoracyjne, ale także stanowią często pożywienie dla ptaków. Jeżeli jeszcze ich nie mamy, warto się zastanowić, czy nie znajdzie się u nas miejsca w ogrodzie dla jednej lub kilku z nich.

Szóstego grudnia przypadają Mikołajki. To także Dzień Anioła. Dzień, od którego już na dobre rozpoczyna się przedświąteczny okres dekorowania domów i ogrodów oraz przygotowań do Bożego Narodzenia. Tygodnie poprzedzające święta są wyjątkowe. Same Święta mijają szybko, warto więc cieszyć się także ich wyczekiwaniem. Warto też zadbać o wyjątkowy nastrój…

Dlatego skupiamy się w tych dniach w dużej mierze na stworzeniu przyjemnego, pięknego  bożonarodzeniowego klimatu, w domu, na balkonie lub w ogrodzie. Cały czas przypominamy, że ogrodowe dary, iglaste gałązki, patyczki, kawałki drewna kominkowego, a nawet mech wygrabiony z trawnika mogą stać się elementem cudownego stroika. Warto wybrać się na spacer i zebrać to, co może okazać się przydatne.

Żeby nie zabrakło nam przypraw i zieleniny do bożonarodzeniowych dań, warto już teraz zadbać o parapetowy mini ogródek kuchenny, w którym mogą rosnąć cebule i czosnek na szczypior, buraki, pietruszka i seler na świeże liście czy doniczkowe zioła oraz kiełki. Wzbogacą smak potraw lub będą wspaniałym uzupełnieniem czy też dekoracją tego, co podamy na półmiskach i talerzach.

W przerwie od świątecznych przygotowań, warto wrócić myślami także do bardziej przyziemnych ogrodowych zajęć. Po wykonaniu wszystkich jesiennych prac porządkowych w ogrodzie, w grudniu mamy więcej czasu na prace konserwacyjne związane z narzędziami. Warto oczyścić i odrdzewić grabie, szpadle i widły, jeżeli taka zachodzi potrzeba, a także naostrzyć i zabezpieczyć olejem sekatory, nożyce i siekiery.

Ze względu na pogodę, częściej skupiamy się jednak teraz na domowych roślinach doniczkowych. A grudzień to miesiąc grudników. Roślina ta zakwita właśnie o tej porze roku w bardzo egzotyczny sposób. Kwiaty zygokaktusa czy też szlumbergery, bo to także nazwy grudnika, mogą być w różnych kolorach. Warto pamiętać, że jeżeli w czasie kwitnienia przestawimy roślinę, pąki kwiatowe i same kwiaty mogą opaść. Pamiętajmy też o regularnym podlewaniu i zasilaniu kwitnących domowych roślin doniczkowych. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się ich urokiem.

Jeżeli chcemy ozdobić mieszkanie z czasie Świąt zjawiskowymi kwiatami hipeastrum, czyli zwartnicy, nazywanej też amarylisem, to należy nabyć już teraz cebulę tej rośliny z widocznym pąkiem. Po posadzeniu w ziemi lub umieszczeniu w naczyniu z wodą, w czasie mniej więcej dwóch tygodni, kwiatostan się rozwinie i rozkwitnie. Może stać się częścią wspaniałej bożonarodzeniowej dekoracji.

I tym kwitnącym akcentem kończymy ten odcinek „Tygodnia w Ogrodzie”. Na kolejny zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/