Kalendarz ogrodnika na 06.05 – 12.05 – maj w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – “Maj bogaty sieje kwiaty”. Rozpoczynamy więc kolejny “Tydzień w ogrodzie”, pełen kolorowych, pachnących kwiatów.

A zjawiskowo o tej porze wyglądają lilaki, popularnie nazywane bzami. To jeden z najpiękniejszych kwitnących, wiosennych akcentów polskich ogrodów.

Kalendarz ogrodnika – W warzywnikach dojrzewają nowalijki, a w zielnikach można już przeprowadzić pierwsze cięcie mięty, lubczyku, tymianku czy oregano. Świeże, aromatyczne zioła możemy przeznaczyć do bezpośredniej konsumpcji lub możemy je ususzyć.

Nie jest jeszcze za późno, żeby w ogrodzie, na tarasie lub balkonie założyć zakątek z ulubionymi ziołami. Możemy np. posadzić sadzonki rozmarynu czy szczypiorku kupione w sklepie ogrodniczym lub wysiać nasiona wybranych roślin zielnych. Po kilku tygodniach będziemy mogli już zbierać aromatyczne liście bazylii czy pietruszki liściowej.

Nie jest także za późno na przygotowanie rozsady ogórków i innych warzyw dyniowatych. Będą gotowe do sadzenia mniej więcej po 3 tygodniach, czyli pod koniec maja. Gdy minie ryzyko nocnych przymrozków warzywa ciepłolubne będziemy mogli też wysiać wprost do gruntu. Jeżeli zostały nam nasiona z poprzednich lat, warto teraz przeprowadzić próbę kiełkowania.

Dbamy o drzewa i krzewy owocowe. Niektóre zakończyły kwitnienie i zaczynają już wiązać owoce. Coraz częściej w naszych ogrodach, a także na balkonach pojawiają się borówki, truskawki czy poziomki. Uprawa tych roślin nawet w niewielkim jagodniku może przynieść dużo satysfakcji.

Kalendarz ogrodnika – W naszych balkonowych i tarasowych donicach pojawia się też coraz więcej letnich kwiatów. Przy sprzyjającej pogodzie sadzimy pelargonie, surfinie i inne rośliny kwitnące lubiące ciepło. Musimy więc już pamiętać o ich systematycznym podlewaniu i pielęgnowaniu.

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest także przycinanie. Jeżeli widzimy w naszych ogrodach uschnięte gałęzie drzew lub krzewów, warto je teraz wyciąć robiąc miejsce zdrowym przyrostom. Dokładnie teraz widać również, które rośliny nie przetrwały zimy. Uschnięte byliny czy krzewy usuwamy, wycinamy i wykopujemy korzenie. Będzie miejsce na nowe nasadzenia.

Już teraz zapraszamy też na Targ Kwiatowy do Kórnika, który odbędzie się 19 maja. Może wspólnie stworzymy jakieś doniczkowe kompozycje?

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/