Kalendarz ogrodnika – czerwiec / lipiec w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – czerwiec / lipiec w ogrodzie. Rozpoczynamy pierwszy wakacyjny tydzień i kolejny „Tydzień w Ogrodzie”. 🌞 Jakie ogrodnicze prace można zaplanować na nadchodzące dni? 🍅 Mówimy o tym w naszym dzisiejszym filmie. Zapraszamy! 🥦

„Czerwiec grudniową pogodę głosi, lipiec dla stycznia wróżbę przynosi”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już czerwiec, a witamy lipiec…

…widokiem lawendy, wspaniałej rośliny, która na dobre już zagościła w polskich ogrodach. W naszym klimacie bez obaw możemy uprawiać lawendę wąskolistną, która o tej porze przepięknie kwitnie. Kwiaty te możemy ścinać do suszenia i potem wykorzystywać je na różne sposoby, jako dekorację, przyprawę w kuchni, dodatek kosmetyczny czy wypełnienie pachnących woreczków. W ogrodzie rośliny te przyciągają motyle, trzmiele i inne pożyteczne owady zapylające. Lekko dotknięte wydzielają przemiły zapach.

Podobnie jak wiele innych ziół, które w czerwcu często zbieramy do suszenia lub mrożenia. Dotyczy to np. mięty, melisy, bazylii, koperku, majeranku, oregano czy tymianku. Najczęściej radzi się zbierać zioła tuż przed ich kwitnieniem, potem obcięte pędy czyścimy, opłukujemy i suszymy. Nie jest jeszcze za późno, żeby założyć zielnik w ogrodzie lub na balkonie. Możemy to zrobić za pomocą sadzonek kupionych w sklepie ogrodniczym czy nawet spożywczym lub za pomocą nasion. Cały czas możemy siać takie gatunki ziół jak np. bazylia i pietruszka nasiona w różnych odmianach, trybuła ogrodowa, ogórecznik lekarski oraz koper. Młode liście tych roślin będzie można zbierać już po około 3-5 tygodniach od wysiewu.

Początek lata to bardzo dobry moment na rozmnażanie roślin balkonowych, jeżeli chcemy mieć ich więcej na balkonie czy tarasie lub jeżeli chcemy je przezimować i mieć ich więcej w przyszłym sezonie. Za pomocą sadzonek zielnych można rozmnożyć m.in. takie rośliny jak pelargonie, fuksje, komarzycę, kocankę czy koleusy. Odcięte fragmenty możemy ukorzeniać w wodzie lub bezpośrednio w podłożu w niewielkich doniczkach lub w doniczkach docelowych, np. jako uzupełnienie innej kompozycji roślinnej.

30 czerwca obchodzimy Dzień Motyla Kapustnika, co przenosi nas nie tylko do tematu lubianych przez wszystkich motyli, ale też do tematu kapusty i innych warzyw kapustnych, dla których ten przeuroczy motyl jest szkodnikiem. Sprawdzajmy regularnie czy nie widać na naszych kapustach, kalafiorach, brokułach czy kalarepach jaj gąsienic lub gąsienic, które rosną bardzo szybko wyrządzając naszym uprawom coraz większe szkody. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa n obfite zbiory.

W warzywnikach nieustannie pielęgnujemy i podlewamy także pozostałe rośliny, w tym pomidory. W dalszym ciągu usuwamy pojawiające się „wilki” oraz podwiązujemy wysokie odmiany do palików w miarę ich wzrostu. Jeżeli niepokoi nas wygląd pomidorów, pojawiają się na liściach plamy czy przebarwienia można przeprowadzić oprysk prewencyjny zapobiegający chorobom grzybowym, zwłaszcza wtedy, gdy zapowiadane są nadchodzące opady deszczu.  Może być to oprysk np. naturalnym preparatem na bazie ekstraktu z grejpfruta, którego głównym zadaniem jest wzmocnienie odporności roślin na ataki chorób grzybowych. Tego typu oprysk nie szkodzi pożytecznym owadom czy innym zwierzętom żyjącym w ogrodzie. Możemy też przeprowadzić oprysk Miedzianem, preparatem dopuszczonym do używania w uprawach ekologicznych. Tego typu zabiegi należy przeprowadzać w bezwietrzną pogodę, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, nie w pełnym słońcu. Zawsze przestrzegajmy wszystkich instrukcji podanych na opakowaniach. W czasie upałów zwróćmy szczególną uwagę na pomidory uprawiane w donicach. One potrzebują częstszego podlewania niż te uprawiane w gruncie.

Na początku lata możemy założyć domowy ogródek w donicach, jeżeli nie mamy jeszcze warzywnika lub chcemy go uzupełnić o doniczki z warzywami lub ziołami. Na wysiew pomidorów i papryki jest już za późno, ale możemy jeszcze posiać fasolę i fasolkę szparagową, sałatę, zwłaszcza odmiany liściowe, rzodkiewki, pietruszkę naciową, bazylię i koper. Szczególnie dzieci podczas wakacji mogą mieć z takimi mini warzywnikami wspaniałą zabawę.

W uprawie doniczkowej doskonale sprawdza się ostra papryka, a 3 lipca obchodzony jest właśnie Dzień Ostrej Papryczki Chili. W naszym klimacie, o tej porze najczęściej jest ona właśnie w fazie kwitnienia. A jeżeli ktoś pokusił się o wcześniejszy wysiew, to może już zbierać pierwsze wybarwione strąki, idealną przyprawę do dań na ostro i meksykańskiej kuchni.

Tym tygodniem rozpoczynamy wakacje w ogrodzie. Życzymy wspaniałych chwil i zadowolenia z upraw. I zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/