Kalendarz ogrodnika na 04.11 – 10.11 – listopad w ogrodzie

„W jesieni prędko gdy liść z drzewa spadnie, to wkrótce zima będzie, każdy zgadnie”.

Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Chociaż aura nie zachęca już za bardzo do przebywania w ogrodzie, sezon prac ogrodniczych jeszcze się nie kończy. Ścinanie, sprzątanie, nakrywanie, rozgrabianie i sadzenie, zwłaszcza roślin z bryłą i odkrytym systemem korzeniowym to prace, które czekają na ogrodników i działkowców w listopadzie.

Z odkrytymi korzeniami najczęściej kupujemy krzewy owocowe. Jesień to najlepsza pora, żeby je posadzić. Termin ten jest korzystniejszy od wiosennego, ponieważ rośliny te są już w stanie spoczynku, nie grozi im przemarznięcie, za to wiosną ruszą z wegetacją w pełni sił. Pamiętajmy, że jakiekolwiek rośliny sadzimy w ogrodzie, należy je po posadzeniu obficie podlać, niezależnie czy jest to jesień, wiosna czy lato.

Za to trawnika nie trzeba już podlewać. Coraz chłodniejsze dni i noce osłabiają stopniowo wzrost trawy. Po kosiarkę wystarczy więc teraz sięgnąć raz na 2-3 tygodnie. Zazwyczaj pod koniec listopada przeprowadza się ostatnie cięcie darni. Dopóki widzimy, że trawa nadal rośnie koszenie jest konieczne. Jeżeli mamy kosiarkę z koszem, pomoże nam ona również w sprzątaniu liści z trawnika. Nie zostawiamy ich, ponieważ pod ich grubą warstwą trawa może zacząć gnić.

W warzywniku możemy jeszcze co nieco zbierać, m.in. młode liście szpinaku, który wysialiśmy jesienią, a także por, jarmuż czy brukselkę. Tym roślinom nie przeszkadzają niewielkie nocne przymrozki. Brukselka, podobnie jak jarmuż, uzyskuje nawet lepszy smak po przemarznięciu.

Na pustych grządkach pora przeprowadzić przyziemne prace. Zwłaszcza ciężką glebę warto przekopać jesienią w ostrą skibę, która w zimie skruszy się pod działaniem mrozu. Gleby lekkie i średnio ciężkie wystarczy lekko spulchnić.

W domu lub ogrodzie zimowym systematycznie przeprowadzamy przegląd roślin, które wnieśliśmy z balkonu czy tarasu, ponieważ z zewnątrz razem z naszymi okazami mogliśmy też wnieść szkodniki, np. przędziorki lub tarczniki. Jeżeli tak się stało, należy jak najszybciej oczyścić z nich rośliny i w razie potrzeby użyć wybranego środka owadobójczego. Częste zraszanie roślin wodą nie sprzyja przędziorkom, warto więc nabrać nawyku, by często sięgać po opryskiwacz i zraszać cytrusy czy oleandry nawet codziennie.

A 10 listopada przypada Dzień Jeża. Jeżeli mamy w ogrodzie miejsce, gdzie możemy pozostawić trochę liści opadłych z drzew, może się okazać, że to przyjazne i sympatyczne zwierzę ułoży się tam do zimowego snu.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/