Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. W ten chłodny poniedziałek, niezmiennie zapraszamy na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” z przypomnieniem, jakie ogrodnicze prace czekają nas w nadchodzących dniach. Udanego tygodnia! 😊

„Kwiecień czasem kwieciem ściele, albo śniegiem przyjaciele” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

… nadal dość chłodny tydzień, w którym gdzieniegdzie mogą się zdarzać nocne przymrozki. Pamiętajmy, aby na ten czas schować do domu albo w cieplejsze miejsce rośliny ciepłolubne, które posadziliśmy już w donicach czy rozsady ciepłolubnych warzyw, które zaczęliśmy już hartować. Wrażliwsze rośliny rosnące w gruncie można okryć agrowłókniną.

Nieco chłodniejsza aura nie powinna nas jednak zniechęcać do kontynuowania kwietniowych wysiewów warzyw, kwiatów i ziół, o których był już mowa w naszych poprzednich filmach na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Szczególną uwagę w tym tygodniu można zwrócić na nasturcje, kosmosy i słoneczniki. Rośliny te dobrze jest wysiać wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja.  Słoneczniki to chyba największe kwiaty jednoroczne, jakie możemy uprawiać. Kiedyś wysiewało się je przede wszystkim z uwagi na wartościowe, smaczne nasiona, wykorzystywane w kuchni, obecnie zyskują na popularności jako rośliny ozdobne, uprawiane na kwiat cięty. Dostępne są też przeróżne odmiany o niższym pokroju, idealnie nadające się do letnich bukietów. Mogą mieć płatki żółte lub pomarańczowe, czerwone lub kremowe. Niższe odmiany można uprawiać też w donicach.

Dbamy o rośliny cebulowe kwitnące w ogrodzie. Cały czas możemy podziwiać m.in. tulipany, narcyzy i szafirki. Ogławiamy te rośliny, które już przekwitły, żeby nie traciły energii na zawiązywanie nasion, ale przeniosły ją na odżywienie lub wytworzenie nowych cebul przybyszowych, z których w przyszłym roku rozwiną się kolejne kwiaty. Pamiętajmy, aby pozostawić liście tych roślin do samoistnego zaschnięcia, z nich również cebule czerpią składniki pokarmowe, dzięki czemu będą pięknie kwitły w kolejnym sezonie.

Przygotujemy się do sadzenia kolejnych gatunków z tej grupy roślin, m.in. mieczyków, dalii, pacioreczników, frezji czy niektórych odmian lilii. Jeżeli je zimowaliśmy, sprawdźmy w jakiej kondycji są ich cebule, bulwy czy karpy. Jeżeli w tym roku chcemy rozpocząć ich uprawę, można już przejrzeć ofertę sklepową. Żeby przyspieszyć ich kwitnienie latem można nieco wcześniej posadzić je w donicach, z których potem, np. w drugiej połowie maja, przesadzamy ich podrośnięte już rośliny na rabatę.

W warzywnikach dalej sadzimy przygotowane wcześniej rozsady, takich roślin jak np. sałata, por, cebula, kalarepa, brokuły, kalafiory i inne warzywa kapustne. Doglądamy roślin, które już zaczynają kiełkować. Regularnie je odchwaszczamy, podlewamy, jeżeli tego potrzebują i sprawdzamy czy nie są atakowane przez szkodniki. Z wczesnych upraw lub upraw pod osłonami możemy przeprowadzać już pierwsze zbiory m.in. szpinaku, rzodkiewek, młodych liści szczypioru, sałaty czy kopru.

Wcześniej niż zwykle zaczęły w tym roku kwitnąć drzewa i krzewy owocowe, w tym m.in. borówki i truskawki. Trzymajmy kciuki, żeby nocne przymrozki, które jeszcze mogą się zdarzyć im nie zaszkodziły. Warto je w tym czasie nawieźć odpowiednim nawozem lub zasilić kompostem. Zadbajmy też o ich zdrowie. Sprawdźmy czy nie widać obecności szkodników. Jeżeli tak jest, warto się ich pozbyć jak najszybciej, żeby nasze uprawy w trakcie owocowania mogły rosnąć zdrowo i bez problemów. Mogą to być ślimaki i szkodniki żerujące na nadziemnej części roślin, jak również szkodniki glebowe, podgryzające i niszczące korzenie roślin, nie tylko owocowych, ale także warzywnych i ozdobnych. Mogą one paść ofiarą drutowców, rolnic, larw muchówek, opuchlaków, pędraków czy wciornastków. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc oprysk bądź podlanie zaatakowanych upraw roztworem wodnym przygotowanym z dwóch preparatów, oferowanych w sklepach jako dwupak. Jeden z nich to naturalny mikrobiologiczny preparat zawierający grzyby mikoryzowe i bakterie,dzięki którym pozbędziemy się szkodników i który jednocześnie poprawia właściwości strefy korzeniowej. Natomiast drugi preparat jest aktywatorem pierwszego środka. Mieszamy je oba z wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu i aplikujemy na rośliny lub wokół roślin, które tego potrzebują.

W tym roku szybciej kwitną nie tylko rośliny owocowe, ale także ozdobne, m.in. lilaki, nazywane potocznie bzami. Możemy je już podziwiać w wielu ogrodach, choć czas ich kwitnienia przypada na maj. Zaczynają rozkwitać już także rododendrony i kaliny koralowe. Szykuje się wyjątkowa majówka.

Póki co życzymy udanego przedmajówkowego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” jak zawsze za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/