Kalendarz ogrodnika na 23.07 – 29.07 – lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie – „Jak poranek mglisty, wieczór przezroczysty”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Lipiec odpłaca się bogactwem kolorów i smaków. Przez cały miesiąc możemy cieszyć oczy widokiem kwiatów jednorocznych i zbierać dojrzałe warzywa. Nadszedł czas zdrowych potraw z własnoręcznie wyhodowanych pomidorów, ogórków, cukinii, sałaty czy fasolki szparagowej.

Możemy jeszcze wysiewać kwiaty dwuletnie, m.in. bratki, fiołki rogate, stokrotki, niezapominajki i goździki brodate. Zanim ozdobią one nasze ogrody barwnymi kwiatami muszą w pierwszym roku wypuścić pędy i liście, żeby dopiero w drugim roku zakwitnąć.

O tej porze możemy też rozmnażać hortensje. Wystarczy pobrać sadzonki wierzchołkowe. Młode pędy przycinamy nad częścią zdrewniałą.

Jak to zrobić krok po kroku możemy przeczytać w lipcowym wydaniu czasopisma „Mój Piękny Ogród”. Znajdziemy w nim również m.in. artykuł o promiennych słonecznikach, afrykańskiej błękitnej lilii i niezawodnych pelargoniach.

Tylko systematycznie nawadniane rośliny mają szansę wydać piękne i obfite plony. Pamiętajmy, aby podczas podlewania starać się nie zraszać liści. W przeciwnym razie utrzymujące się na liściach krople wody tworzą soczewki, które wystawione na działanie promieni słonecznych prowadzą do poparzenia.

Cały czas podlewamy i kosimy trawnik, a poprzez koszenie, pozbawiamy go wielu cennych składników odżywczych. Dlatego ważne jest także nawożenie. Zbliża się ostatni moment, w którym możemy odżywić trawnik nawozem azotowym lub wieloskładnikowym z dużą zawartością azotu. Jesienią zaleca się już stosowanie nawozów z dużą zawartością fosforu i potasu.

Jeżeli przez kilka dni utrzymywała się deszczowa pogoda, warto przyjrzeć się dokładnie uprawom warzywnym, szczególnie pomidorom. Usuwamy liście, na których widać jakiekolwiek plamy. Możemy też wykonać oprysk prewencyjny środkami wspomagającymi rośliny w walce z chorobami grzybowymi.

Podpieramy obciążone gałęzie drzew owocowych. Usuwamy też owoce porażone i spady, w ten sposób zapobiegamy rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.

Na kolejny „Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.