Styczeń / Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika
Styczeń / Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika. Dla wielu z nas początek lutego to początek sezonu ogrodniczego. ? Coraz więcej zadań ogrodniczych czeka na nas w nadchodzących dniach. ? Jakie to zadania? O tym jest mowa, jak zawsze, w cotygodniowym filmie z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszam! ?
„Jak luty nastaje, śnieg jeszcze nie taje.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już styczeń, a witamy luty…
… a w lutym wielu z nas zaczyna już nowy sezon ogrodniczy, bo to czas wysiewu wielu warzyw i kwiatów na rozsady. Warto więc zastanowić się, czy w tym roku chcemy samodzielnie uprawiać rośliny od nasionka, czy też nie mamy na to czasu i miejsca i później kupimy gotowe sadzonki. Jeżeli zdecydujemy się na to pierwsze, warto przygotować sobie pojemniki i podłoże oraz nasiona do wysiewu.
Warto też zrobić miejsce w domu na parapetach lub przy oknach dla rozsad, które planujemy w najbliższym czasie przygotować. Wszystkie kiełkujące w cieple rośliny powinny mieć jak najwięcej światła, żeby nie miały tendencji do nadmiernego wyciągania się. Jeżeli mamy taką możliwość można je także doświetlać, specjalnymi lampami generującymi oprócz światła białego, również światło czerwone i niebieskie.
To także dobry moment, żeby zastanowić się nad przygotowaniem inspektów w ogrodzie. Czasami luty jest na tyle ciepłym miesiącem, że można pokusić się o pierwsze wysiewy w warzywniku, zwłaszcza jeżeli mamy przygotowane osłony, pod którymi będą miały lepsze warunki wzrostu niż pod chmurką. Jeżeli nie mamy tunelu foliowego, dużego lub małego, czy też szklarni lub inspektu, możemy wczesne wysiewy przykryć agrowłókniną wiosenną. Przygotujmy to, co będzie nam potrzebne, jeżeli chcemy przyspieszyć uprawę warzyw na przedplony.
A jakie warzywa w lutym można już wysiewać? Na rozsadę m.in. seler, por i sałatę , niektóre odmiany papryki i pomidorów szklarniowych, a w ogrodzie bezpośrednio na grządkach pod koniec miesiąca można pokusić się o wysiew rzodkiewki, szpinaku czy kopru oraz posadzić cebulę z dymki. Niektórzy przygotowują też w chłodnych pomieszczeniach rozsadę grochu i bobu. Więcej o lutowych wysiewach warzyw powiemy w kolejnym filmie z cyklu „Ogród Warzywny”, na który serdecznie zapraszamy w najbliższą środę.
Natomiast w najbliższą sobotę na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ, w filmie z cyklu „Ogród Ozdobny” przypomnimy jakie kwiaty i rośliny ozdobne warto wysiać w najbliższym miesiącu. A są to m.in. takie gatunki jak pelargonia, szałwia, werbena, petunia, aksamitka, lobelia, kobea pnąca, żeniszek czy dalia. Jeżeli mamy ochotę mieć te rośliny w kwitnącej okazałości już w maju lub czerwcu, to rozpoczęcie ich uprawy należałoby zaplanować już w najbliższym czasie.
A kto zimuje karpy dalii lub bulwy czy cebule innych roślin ciepłolubnych, jakie sadzimy wiosną i wykopujemy latem, np. mieczyki, kanny czy begonie bulwiaste, może sprawdzić jak wyglądają, czy nie widać na nich oznak chorób i żerowania szkodników. Warto zastanowić się, czy czekać z ich sadzeniem bezpośrednio na grządkę do kwietnia, maja, czy też może pokusić się o ich wcześniejsze podpędzenie w doniczkach z ziemią, żeby wcześniej zaczęły kwitnąć. Można już teraz podzielić też duże rozrośnięte karpy dalii i rozmnożonymi roślinami podzielić się np. z sąsiadami, rodziną lub znajomymi.
W lutym coraz więcej wiosennych kwiatów pojawia się już w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach i marketach. Wśród nich są m.in. pierwiosnki, z których najbardziej popularne są pierwiosnki bezłodygowe w przeróżnych odmianach. O tej porze traktujemy je najczęściej jako domową ozdobę florystyczną w doniczce. Jest jeszcze nieco za wcześnie, żeby sadzić je w donicach na balkonach i tarasach, chyba że w czasie silniejszych lub dłuższych przymrozków będziemy je wnosić do cieplejszych pomieszczeń. Ale możemy te kolorowo kwitnące, urocze rośliny zaprosić do domu. Ustawione w cieple będą kwitły krócej, z całą pewnością umilą nam jednak czas oczekiwania wiosny. Na szczęście, zbliża się ona dużymi krokami.
Życzymy pięknego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/