Wrzesień w ogrodzie 13.09 – 19.09 kalendarz ogrodnika

Wrzesień w ogrodzie kalendarz ogrodnika – „Jeśli wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda trzyma”  Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

Przypomnieniem, że wrzesień to miesiąc sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną, m. in. tulipanów, narcyzów, krokusów, szafirków czy szachownic. Jeżeli lubimy te kwiaty, należy o nich pomyśleć właśnie teraz i znaleźć dla nich miejsce na rabatach lub w donicach.

Wrzesień to także czas, kiedy należy zastanowić się, które rośliny balkonowe lub tarasowe chcemy przezimować do kolejnego sezonu. A zimować możemy m. in. pelargonie w różnych odmianach, fuksje, komarzycę, dichondrę i wiele innych roślin. Wystarczy dla nich znaleźć miejsce jasne, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Najlepiej, żeby było ono chłodne, w okolicach 5-10 stopni Celsjusza, ale niektórzy przetrzymują te rośliny nawet w domu, w najchłodniejszym pomieszczeniu.

Jeżeli nie mamy miejsca lub nie chcemy zimować całych roślin balkonowych, możemy potraktować je jako rozsadnik i pobrać z nich mniejsze sadzonki, które będziemy zimować. Dotyczy to wielu odmian pelargonii i pnączy uprawianych w balkonowych donicach, a także fuksji. Wystarczy odciąć sadzonki wierzchołkowe lub pędowe w przypadku pnączy i posadzić je w niewielkich doniczkach wypełnionych przepuszczalnym podłożem. Pelargonie ukorzeniają się także często w wodzie. Do kolejnej wiosny będziemy mieli nowy materiał rozsadnikowy do udekorowania naszych balkonów i tarasów.

Nasze letnie dekoracje roślinne wymieniamy już często na dekoracje jesienne. Najbardziej popularne są o tej porze wrzosy, ale nie tylko. Pięknie kwitną teraz złocienie, czyli chryzantemy, a także astry i żeniszki oraz oczywiście trawy ozdobne. Kłosy wielu odmian właśnie teraz zaczynają powiewać na wietrze. Jeżeli ktoś chciałby rozpocząć uprawę tych roślin, warto zrobić to teraz. O tej porze dokładnie widać  jak prezentuje się każda odmiana.

W ogrodach zwróćmy uwagę na kwiaty jednoroczne. Z wielu gatunków możemy pobrać nasiona, które bez problemu wykiełkują wysiane wiosną. Zbieramy więc materiał siewny m. in. z kocanek nazywanych też nieśmiertelnikami, aksamitek, kosmosów, cynii, słoneczników, a także z niektórych odmian pelargonii i petunii. Możemy je przechować w domowych warunkach, najlepiej w papierowych torebkach.

W warzywnikach kontynuujemy zbiory i cały czas kontynuujemy wysiewy poplonów, np. rzodkiewki, szpinaku czy rukoli. Na grządkach kończymy już pomału zbiory warzyw ciepłolubnych, ale pozostawić możemy te gatunki, którym chłody nie straszne. Są to m. in. jarmuż i por, które przetrwają nawet mróz i śnieg i które możemy zbierać praktycznie przez całą zimę.

Na koniec przypominamy, że początek jesieni to idealny moment na sadzenie i przesadzanie roślin wieloletnich w ogrodzie: bylin, drzew i krzewów. Będą one miały dostateczną ilość czasu, żeby ukorzenić się przed zimą. Wiosną rozpoczną nowy sezon wegetacyjny w pełni sił w nowym miejscu, w którym już będą zadomowione.

Zapowiada się pracowity tydzień, życzymy, żeby był udany i pogodny. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/