Kalendarz ogrodnika na 25.11 – 01.12 – listopad w ogrodzie

„Listopad marcowi za rodzica służy i marcowe psoty wróży”

Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Czas na ostatnie koszenie trawnika. Przed zimą darń zazwyczaj ścinamy na wysokość 4-5 cm, zbyt niskie przycięcie może powodować przemarzanie, a zbyt wysokie – obniżoną odporność na pleśń śniegową. Warto użyć kosiarki z koszem, która oprócz ściętej trawy wciągnie również ostatnie liście opadające z drzew.

Kończymy sezon podlewania większości roślin w ogrodzie.  Gdy coraz częściej pojawiają się nocne przymrozki należy zabezpieczyć instalację i urządzenia do nawadniania ogrodu. Spuszczamy wodę z wszystkich elementów, wąż zwijamy tak, aby nie było załamań i chowamy w altanie lub garażu. Zraszacze i pistolety również przenosimy w cieplejsze miejsce. Jeżeli mamy w ogrodzie system automatycznego nawadniania, należy instalację przedmuchać sprężonym powietrzem.

Żeby nie zabrakło nam witamin w okresie jesienno-zimowym, możemy uprawiać kiełki. Jest to bardzo proste, w sklepach znajdziemy coraz więcej nasion przeróżnych odmian, z których każda smakuje inaczej. Metody hodowli kiełków nie są ograniczone jedynie do kiełkownicy. Jeżeli jej nie mamy, możemy uprawiać je na ligninie czy w słoiku.

W sadzie usuwamy wszystkie mumie z drzew owocowych. Jeżeli je zostawimy, mogą stać się siedliskiem chorób.

Z róż również usuwamy przekwitnięte kwiaty i uprzedzając atak zimy odpowiednio je zabezpieczamy. Chłodów nie boją się jedynie gatunki dzikie i niektóre odmiany parkowe. Sposoby zabezpieczania róż różnią się w zależności od gatunku. Jednak podstawą w przypadku większości tych krzewów jest kopczykowanie. Usypujemy wokół krzewu kopczyk o wysokości mniej więcej 20 cm. Możemy do tego użyć ziemi ogrodowej z dodatkiem kompostu, podłoża do róż, torfu lub specjalnego substratu. Wiosną będzie to cenne źródło próchnicy.

Pożyteczne owady w naszych ogrodach są zawsze mile widziane. Można jeszcze przygotować dla nich swoiste domki, w których mogłyby zimować. Domki te mogą być zbudowane z nawierconych desek i kołków lub gałązek, wiązek trzciny czy wikliny.

A wraz z grudniem nadchodzi magiczny czas, gdy rośliny w ogrodzie są już pogrążone w zimowym śnie, w każdej chwili może się pojawić śnieg. Szron niejednego ranka zamienia świat wokół nas w krainę lodu. Dla ogrodników to głównie czas odpoczynku i planowania

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/